Půlnoční běh

• slovenský

Polnočný beh

Akční / Dobrodružný / Komedie / Krimi

USA, 1988, 126 min

Martin Brest (např. Policajt v Beverly Hills) natočil v roce 1988 vynikající krimi film, který nabil svým osobitým humorem a spoustou skvělých akčních scén. Půlnoční běh - to je klasika 80. let a jeden z filmů, které si pouštím úplně nejčastěji. V hlavní roli neúnavně hláškující, věčně nasraný, ale zároveň nezastavitelný - lovec lidí - Robert De Niro, který musí do páteční půlnoci dostat k soudu účetního mafie. V této roli se představí Charles Grodin, vychytralý podvodníček, který svého nechtěného parťáka několikrát pěkně vypeče. Oběma v patách je další lovec (John Ashton), dělající si zálusk na tučnou odměnu, mafie, která chce vidět neloajálního zrádce na kusy a dokonce i FBI (skvělý agent Yaphet Kotto), která jde úplně po všech... O zábavu je tedy po celou dobu postaráno a když se přidá Danny Elfman se svým hudebním doprovodem a pěkný závěr, nelze nehodnotit vysoko. Tuhle old-school perlu můžu kdykoli, protože se mi nikdy neokouká.(17.11.2013)

Chvílemi napínavá krimi, chvílemi akční drama, chvílemi crazy komedie... A v tom je ten problém. Protože u téhle zbytečně rozmáchlé story s prostinkou zápletkou máte pocit, že sledujete několik filmů, které spojuje ve smysluplou podívanou snad jen tradičně výborný R.deN. Vše završí typicky kýčový hollywoodský happyend a člověk si oddechne, že zase všechno dopadlo tak, jak se dalo od počátku předpokládat. Zkrátka - další rutinně >vyrobený< americký film, který pobaví, neurazí ani náročnějšího diváka - leč bohužel film, který shlédnete levou zadní, pak si zívnete a jdete buď spát, nebo na půlnočního panáka. O tom filmu si ale u drinku povídat nebudete...(23.7.2006)

Poté co Jonathan Mardukas (Charles Grodin) nastoupí na scénu se film rozjede do humorného road movie a Robert De Niro je trošku potlačen do ústraní, přestože jsou pořád spolu. Charles Grodin má skvělé hlášky a perfektně hraje ukecaného účetního, který se snaží sblížit se s Jackem Walshem a zpříjemnit i znepříjemnit si cestu do LA.(17.8.2007)

Brest natočil jednu z najlepších komédií, kde sa v hlavnej úlohe blisol skvelý Robert DeNiro. Zisťujem, že DeNirovi nie sú určené len gangsterky, ale takisto sa môže naplno prejaviť aj v jednoduchej akčnej komédii, ktorá má však paradoxne tak zamotaný scenár, že nenudí ani chvíľočku. Toľko vtipných situácií, náražok a postrehov schované medzi riadkami, no schopné zlepšiť náladu a naplniť diváka entuziazmom. Veľmi fajnová kriminálka.(25.6.2010)

Sice z tradičních prefabrikátů postavená, přesto zábavná a svižná jednohubka, které dodává energii těžce sarkastický mrzout De Niro a úsměv skvěle pozitivně nesnesitelný Grodin. Lehce okořená akcí, humorem i dostatečnou porcí hlášek. Navíc obsahující nejen několik výborných dialogů, ale také jednu pro takový film až nezvykle vážnou a navíc pro mě nečekaně silnou emotivní scénu (dcera), která je sice krátká a epizodní, přesto mě dostala a spolehlivě přebila všechno ostatní, co se tu odehrálo.(3.7.2014)

• - Charles Grodin řekl, že scénář k tomuto filmu byl ten nejlepší, jaký kdy četl. (bfa)

• - Natáčení probíhalo v Arizoně, Chicagu, New Yorku, Los Angeles, Michiganu, Manhattanu, Las Vegas, Idahu a na Novém Zélandu. (bfa)

• - Charles Grodin změnil větu v scénáři z tvaru "Jako účetní" na "Jako tvůj účetní", aby ukázal, že přátelské pouto mezi Walshem (Robert De Niro) a Mardukasem ( Charles Grodin) roste. (bfa)