Vůně ženy

Scent of a Woman

Vôňa ženy

USA, 1992, 157 min

Originál DVD tohto filmu mám doma a na zadnej strane obalu je napísané: Vůně ženy je film, který pohladí duši a zahřeje srdce. Musím povedať, že tento výrok je stopercentne pravdivý a film úplne vystihuje. Vôňa ženy síce nie je ničím extra výnimočný. Dvaja muži, úplne rozdielnych pováh, ktorí sa nemajú veľmi v láske sa postupom deja stávajú dobrými priateľmi. Také filmy tu už boli. LENŽE nebol v nich Al Pacino. Al podal jeden z najlepších hereckých výkonov aké som kedy videl. Už pred zhliadnutím tohto filmu bol mojim najobľúbenejším hercom, ale po Vôni ženy ním asi aj navždy ostane. Výkonom zatienil dokonca aj Tonyho Montanu a Franka Serpica ( za ktorých podľa mňa mal dostať Oscara tiež ). Nechcem vyzrádzat dej ale film sa skončil dobre a bez žiadnych sĺz, takže má u mňa ďalšie veľké plus:)(27.9.2008)

Takové filmy jsou pro mě důkazem a zadostiučiněním, že to věčný vysedávání před televizí má smysl. Díky(3.8.2009)

Jen k málokterému filmu by tak seděl přívlastek "klasika" jako zde. Film se rozvíjí dle těch nejklasičtějších šablon, ale není to vůbec na škodu, je to jako květ, který rozkvétá přesně do těch barev, které si v tradičním dramatu o sbližování přejeme vidět. Vůně ženy je filmová cesta o vykreslování charakteru hlavní postavy a nejvíc se mi líbí, že všechny zastávky na ní jsou samostatně velmi zajímavé a zároveň i účelné pro nerušený posun v příběhu (např. návštěva bratra je zajímavá pro ostré slovní přestřelky a důležitá pro sdělení plukovníkovy minulosti). Nemohl bych však opěvovat všestranou krásu tohoto noblesního díla, kdyby nebylo nadpozemského výkonu Al Pacina, neboť je to právě on, kdo svým projevem povýšil většinu scén na další level. PS: Vznik vztahu u původně opozičních postav mi zde přijde lépe zpracován, než u Rain Mana (méně očividná emocionální podbízivost). 9/10(19.1.2011)

• niethustra

Jo, Al to zvládl na jedničku. A bodejť by ne, je to přece jeho práce! On kdyby ji Al neodvedl dobře, asi o ni přijde. Jasně, vlhnout z toho, že někdo dobře odvádí svoji (kurevsky dobře placenou) práci, proti tomu žádná. Ale vocamcaď pocamcaď, none?!(1.9.2014)

Podle mě se sem docela hodí srovnání s filmem Společnost mrtvých básníků. Obojí je ze školního prostředí, i když dějově jsou oba diametrálně jinde. SMB mě narozdíl od VŽ až tak nenadchla celkovým zpracováním. Robin Williams tady nemá tolik prostoru k hereckému koncertu, ale konec filmu na mě působil jako božská mana. Naproti tomu Vůně ženy má zajímavý příběh a skvělý výkon Al Pacina. Jenže konec vyšumí v umělý patos, který sice stejně jako v SMB sází na dojetí, ale mě na zadek neposadil.(31.12.2011)

• - Frank (Pacino) a Charlie (O'Donnell) oslovovali šoféra své limuzíny Manny nebo Manolo, stejně se jmenoval parťák Tonyho Montany z jiného Pacinova snímku Scarface (1983). (casyy)

• - Ferrari, ktorým jazdia Frank Slade (Al Pacino) a Charlie Simms (Chris O'Donnell) po New Yorku je model Mondial T. (Dannyhell)

• - Al Pacino se na svou roli připravoval ve škole pro slepce. Řekl, že předstíral slepecký pohled tím, že se očima na nic nesoustředil a nezaměřoval. Vytvářel si jen zastřený pohled a tikal pohledem. (don corleone)