Prolomit vlny

• Francie

Breaking the Waves

Prelomiť vlny

Drama / Romantický

Dánsko / Švédsko / Francie / Nizozemsko, 1996, 159 min (Director's cut: 153 min)

Lars von Trier

Robby Müller
  • hirnlego

(viděno kdysi v rámci Aeroškoly za debilních podmínek - ožralci znesvětili a pošlapali - ale už jsem to konečně skoro celý zapomněla, takže se snad blíží doba, kdy budu moct jet nanovo)(12.12.2011)

Kdo na konci nebrečel jako malé dítě, je emocionální zrůda bez duše a já s ním nechci nic mít.(11.7.2010)

Nejsmutnější příběh ženské hrdinky na filmovém plátně, co jsem kdy viděla...strasně mě to emocionálně dostalo a už nikdy tenhle film nechci vidět!(10.2.2006)

Dr. von Trier aneb jak jsem se naučila nedělat si starosti a přijímat facky do obličeje s vděčným úsměvem. Neznám nikoho jiného, kdo by to uměl, a znám velice málo současných herců vyjma Skarsgarda a Watsonové, kteří by pro mě tak rychle setřeli rozdíl mezi hercem, postavou a divákem.(3.9.2007)

Takový zvláštní příběh se zvláštními postavami a jejich zvláštními činy. Odhaduji, že pointou této vší zvláštnosti bylo jaksi nevšedně vykreslit osud naivní ženy, kterak se obětuje pro muže a kterak si i přes navenek ostudné činy zachová dobrotu v duši... K emocionálnímu prožitku mi to nestačí, kamera byla přirozeně autentická, výkon Emily watson skutečně fantastický, ale stále nevidím pojítko s realitou, stále se nedokážu vcítit a prožít tento dlouhý a dějově, ne úplně adekvátně bohatý, příběh..První soud doktora o Bess byl pravdivý, byla skutečně psychotická a ne "dobrá", její oběť nezakládá příklad čisté lásky pro nás ostatní, ani její motlidby nemají větší sílu než slova pošeptaná do polštáře, byla to žena, co zkrátka neměla nic jiného... Možná je celé jen abstrakce, či symbol, ale emoce jako středobod jsou jasné a ty musím ocenit pouze na 6/10 PS: Jako art film stále kvalitní!(20.7.2010)