Prolomit vlny

• Francie

Breaking the Waves

Prelomiť vlny

Drama / Romantický

Dánsko / Švédsko / Francie / Nizozemsko, 1996, 159 min (Director's cut: 153 min)

Lars von Trier

Robby Müller

Neuvěřitelné! Ten pocit naprostého prázdna, který mě zaplavil po skončení filmu se nedá popsat. Prolomit vlny je krásný, minimalistický film, který diváka zlomí svou krajně naturalistickou a drsnou poetikou. Výkon Emily Watson byl jedním z nejlepších, který jsem kdy od ženy na filmovém plátně viděla - tak přirozená, tak křehká, tak zranitelná... Nádhera! Číst komentáře nestačí, tohle se musí vidět!(30.5.2009)

Kypela mi žlč, pred očami sa mi zatmievalo a nôž sa mi vo vrecku otváral! Pol dediny by som vypálil, farárovi odťal hlavu a Bohu vyrval črevá a nechal ho zhniť na kríži pred kostolom !(22.2.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,803,298Tržby Celosvetovo $13,100,000(17.12.2008)

Provokatér a "drsňák" Trier a jeden z jeho nejvíce "normálních" filmů. Nebo alespoň mně příběh ženy, která prožívá sexuální "dobrodružství" s různými muži, aby o nich mohla vyprávět ochrnutému manželovi, přišel v Trierově filmografii, jako docela normální. Bohužel i přes výborné herecké výkony (převážně Emily Watson exceluje) a skvělou režii, jsem se (a to převážně kvůli zbytečné délce) docela nudil a depresivní atmosféra, mě také příliš neoslovila. Na druhou stranu to byl určitě účel.(7.12.2011)

V mých očích je každý, kdo tohle nepochopil a nelíbí se mu to, jen tupé hovado, nehodné existence. 50 hvězd málo(24.3.2006)