Prolomit vlny

• Francie

Breaking the Waves

Prelomiť vlny

Drama / Romantický

Dánsko / Švédsko / Francie / Nizozemsko, 1996, 159 min (Director's cut: 153 min)

Lars von Trier

Robby Müller

Neuvěřitelné! Ten pocit naprostého prázdna, který mě zaplavil po skončení filmu se nedá popsat. Prolomit vlny je krásný, minimalistický film, který diváka zlomí svou krajně naturalistickou a drsnou poetikou. Výkon Emily Watson byl jedním z nejlepších, který jsem kdy od ženy na filmovém plátně viděla - tak přirozená, tak křehká, tak zranitelná... Nádhera! Číst komentáře nestačí, tohle se musí vidět!(30.5.2009)

Pro me opet nepochopeny film od Larse von Triery - nemam ho rad (film), ale jsem mu vdecen za to, ze dal filmovemu svetu britskou herecku cislo 1 Emily Watson.(2.8.2002)

Lars von Trier city dře až na kost a je to na filmech hrozně cítit. Možná ale za to může fakt, že film je dost zvláštní. Na jednu stranu není depresivní od začátku do konce, ale zase obsahuje psychicky labilní Emily Watson. Ta s filmem šlape, ale mě to její chování hrozně štve. Zase jsem se ale divil, když jsem zjistil, že to je její naprosto první filmová role. To zase klobouk dolů, první role, a hned labilní ženská z venkova.(23.6.2010)

Typicky Trierovsky nepříjemná emocionální soda. Breaking the Waves je takové neutěšené slzavé údolí, režisér nedává divákovi šanci na zklidnění, mizérie se jen a jen stupňuje. Emily Watson svým výkonem vyráží dech. Přesto to pro mne na plný počet není, proč? Odpověď je jednoduchá - protože Dogville, film bez slabších momentů, který mě dokázal strhnout mnohem víc. Toto je taková light verze toho nejlepšího z Larse.(28.10.2010)

Trier o ženách zamilovaných. 8/10(6.10.2014)

• - Natáčení probíhalo ve Skotsku a Dánsku. (Terva)

• - S filmem bylo určitou dobu také spojováno jméno Barbara Sukowa, která se objevila v režisérově filmu Evropa (1991). (Morien)

• - První film Trierovy "Zlaté trilogie", ve které hlavní hrdinové navzdory svým činům zůstávají naivní. Dalšími filmy jsou Idioti (1998) a Tanec v temnotách (2000). (Morien)