Prolomit vlny

• Francie

Breaking the Waves

Prelomiť vlny

Drama / Romantický

Dánsko / Švédsko / Francie / Nizozemsko, 1996, 159 min (Director's cut: 153 min)

Lars von Trier

Robby Müller

Dr. von Trier aneb jak jsem se naučila nedělat si starosti a přijímat facky do obličeje s vděčným úsměvem. Neznám nikoho jiného, kdo by to uměl, a znám velice málo současných herců vyjma Skarsgarda a Watsonové, kteří by pro mě tak rychle setřeli rozdíl mezi hercem, postavou a divákem.(3.9.2007)

Pro me opet nepochopeny film od Larse von Triery - nemam ho rad (film), ale jsem mu vdecen za to, ze dal filmovemu svetu britskou herecku cislo 1 Emily Watson.(2.8.2002)

Oscar 1 nominace: Herečka HR - Emily Watson. . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(23.3.2004)

Svou strukturou trošku připomíná pozdější Dogville. Mám pocit, že celý filmový štáb musel při natáčaní propadnout jakési schizofrenii, aby toto dílo vůbec vzniklo. Mnohoznačnost děje zde působí opravdu zvláštně. Po Království snad nejlepší dílo pana Triera.(22.3.2009)

Sledování filmu je stejný požitek jako sedět holým zadkem na rozzuřeném ježkovi. Nicméně i kdyby nestál obsah vůbec za nic (a tak tomu není), ty minimálně 4* by zasloužilo ústřední duo Skarsgard a Watson, zejména Emily Watson, jejíž výkon je neuvěřitelně sugestivní, opravdu se překonává. Jinak to zřejmě není film na časté zhlédnutí, mě to jednou taky stačilo, ale rozhodně se dá říct, že mě obsah zaujal a ke konci docela rozprášil. Na 5* to ale pro mě přece jen nebylo.(11.9.2011)

• - Při pohřebním obřadu mluví kněz o mrtvém jménem Anthony Dod Mantle a říká, že je hříšník a že skončí v pekle. Mantle je filmový kameraman, který později s režisérem snímku Larsem Von Trierem spolupracoval na filmech Manderlay (2005) nebo Antikrist (2009). (P.ecka)

• - Herečku Catherine Deneuve snímek natolik fascinoval, že napsala režisérovi osobní dopis a požádala ho o roli v některém z jeho dalších filmů. Výsledkem byla účast ve snímku Tanec v temnotách (2000). [Zdroj: Cinema] (*Elfík*)

• - Roli Bess odmítla Helena Bonham Carter kvůli příliš explicitním sexuálním scénám. (Roman.Ticka)