Tanec v temnotách

Dancer in the Dark

Tanečnica v tme

Krimi / Drama / Muzikál

Dánsko / Německo / Nizozemsko / USA, 2000, 140 min

Nezažil jsem žádný pocit smutku, bylo mi vcelku jedno, co se stane hlavní postavě. Rovněž nesnáším, když se někdo chová iracionálně, podle mě, čili tak, jak bych se já nikdy v životě nezachoval. Jinak ale bylo napětí stupňováno s přesností švýcarských hodinek, hudba Björk, zvláště hlavní téma, byla výborná a konec....příjemný :-) Ke čtyřem to mělo hodně blízko...(6.2.2006)

Bjork jako česká emigrantka "Selma Džezkouva" je výborná ,zejména muzikálová čísla jsou opravdu strhující. A pokud někdo filmu vytýká "nechutné, nehorázné a samoúčelné citové vydírání“, jen to značí, že film vůbec nepochopil:-) Lars von Trier má jen hodně netradiční smysl pro humor, a celý film je jen kanadský žertík na účet těch, kdo rádi(y) vytahují v kině kapesníky:)(1.12.2003)

SPOILERY!! Když jsem to viděla poprvé, můj prvotní impuls byl: Lars von Trier je prase! Takhle mě citově vyždímat! - Protože tak tomu opravdu bylo. // Pokaždé, když vidím Selmu Ježkovou, jak s útrpným výrazem a bezmocí, ale přitom hlubokou silou ducha bojuje o své těžce vydělané peníze pro syna, a slyším k tomu Björk, jak procítěně pěje, ztrácím se do jiných sfér... Ta scéna je totiž tak autentická (Björk během natáčení padla vyčerpáním, jelikož Lars von Trier točil téměř nepřetržitě), tak syrová a emotivní, že mě naprosto pohltí. A celý příběh plyne v téhle hluboké řece, že v závěru, kdy Selma jde na popravu a poddává se svému tanci v temnotách, si připadám emotivně téměř znásilněná. // Je to sice svým způsobem násilí pácháne na divákovi, ale na druhou stranu je to tak silný příběh, tak dokonalá Björk, tak pronikavý Lars von Trier, že... že se to do mě vsákne a ten pocit už zůstane. // Emotivně nespoutaný tanec po všech citech a perfektně zpracovaný. Ruční digitální kamera podtrhuje autentickou atmosféru, takže v kombinaci s pronikavou hudbou a nezapomenutelnou Björk se na tenhle film nedívá, ten se žije. A je to prožitek nesmazatelný. // I need Trier...(8.10.2006)

Ano, v závěru už Lars na tu pilu tlačí možná až příliš silně, ale stejně to na mě jako celek fungovalo. Strašně depkoidní výsměch nebohému divákovi. Rušila mě jen jedna maličkost - totiž že si Lars nepohlídal pár reálií plynoucích z toho, že hlavní hrdinka Selma (!) pochází z Československa. Ale vem to čert. Emočně jsem Tanci v temnotách podlehl a sledováním zdejších muzikálových čísel jsem následně strávil opravdu hodně času. PS: Píseň I've Seen It All je dokonalá!(23.1.2011)

Až na to, že jsem u slzopudného finále dostal záchvat smíchu, jsem si Trierův neotřelý kousek docela užil. Na druhou stranu, nedivil bych se kdyby to byl Larsův úmysl... alespoň na mě to tak ve své podstatě působilo. Lars byl vždycky cynik a požitkářský manipulátor, který se nebojí emoce drchmat proti zažitým pravidlům vztahů filmařů s diváky.(9.3.2003)

• - Ačkoliv se děj odehrává ve Washington State, natáčelo se ve Švédsku. (D3VIL)

• - Lars von Trier prohlásil, že Björk musela každé ráno před natáčením cítit nutkání plivnout von Trierovi do obličeje a říci mu, jak moc ho nesnáší. (D3VIL)

• - Catherine Deneuve se zmiňuje o náročnosti natáčení ve své knize "Close Up and Personal". Až na kritiku pozdních příprav a malého chaosu při natáčení Deneuve oceňuje profesionalitu Larse von Triera. (D3VIL)