Nemůžu si pomoct..tohle české "něco" mě absolutně pohltilo. Skvělé přehrávané výkony, úderné hlášky, taneční kreace..a hlavně Arnoštek! :D "Je to fajn fajn fajn, je to fajn fajnový.."(27.3.2007)

Někde jsem četl, že nemáme film, který by bilancoval s normalizací. A co Kouř? Tenhle jedinečný "muzikál", který ve zhuštěném prostředí jednoho industriálního komplexu nabízí refexi snad všech podstatných složek totality! Škoda, že tenhle Vorlův film tolik zapadl, protože mezi záplavou dementních kapitalistických satir to byl po všech stránkách dotažený projekt, který bez obtíží zpracoval normalizační morálku i estetiku a do filmového života účinně převedl poetiku divadla Sklep. Zároveň Vorel s pronikavostí tak typickou pro mistry sarkasmu rozkryl v nadšeném sametově-revolučním kódu tehdy takřka opomíjené tóny falešného divadla a v průběhu natáčení je inkorporoval do scénáře. Nelze přehlédnout jasnozřivost filmového finále, ve kterém se staré mísí podle podivně harmonického scénáře s novým a svině si náhle nasazují škrabošky s lidskou tváří. Obrozený vzduch továrny tak pořád nese silný zápach totalitního kouře. Nepříjemně prozíravé vidění budoucnosti. Promiňte, ale vedle Kouře působí (prý) poselství Pupenda jako laciné pásmo humoru pro celou rodinu. Film, na který by se nemělo zapomínat. Film, který by se měl PŘIPOMÍNAT!(27.1.2004)

• IQ Tiqe

Informace pro mě, kdybych se na to snad někdy chtěl kvůli slušnému hodnocení podívat: Viděl jsem asi 2 minuty a je to nehorázná blbost.(5.8.2010)

Vorlovi se tady parádně podařilo zachytit a hlavně umocnit depresivní atmosféru a absolutní nicotu, předcházející éry. K tomu připojil kvanta abstraktního humoru a dobrá komedie byla na světě. Vávra jako číšník válí. Je to fajn? Je to fajn? Je to fajn fajnový!(19.11.2004)

"No, zbývaj akorát tři věci. Křížek, vězení, kotelna." Ať žije stylizace. Ať žije stylizace! Vymyťme realismus! Pryč s plačícími herečkami prociťujícími roli srdičkem! Eva Holubová prezidentem! Dosaďme říznou ironii! Poddejme se chlípnému sarkasmu! Necouvněmě před ničím, co vzbuzuje odpor v očích mladých panenek nenavyklých rozmlouvat s uměním! Co s uměním, i se zdí polepenou plakáty se dá rozmlouvat, a jak! Víc zdí, víc kouře!(11.11.2009)