poster

Bouřlivé víno

 • Československo

  Búrlivé víno

Komedie

Československo, 1976, 128 min

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Trejtnarová-Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek, Iva Janžurová, Lucie Žulová, Oldřich Vykypěl, Otto Šimánek, Lubomír Kostelka, Boleslav Skalski, Vladimír Hlavatý, Josef Hlinomaz, Jiří Lír, Zdeněk Dítě, Vítězslav Jandák, Jiří Hrzán, Jan Kraus, Jan Kuželka, Josef Beyvl, František Filipovský, Marie Motlová, Marie Brožová, Jan Skopeček, Bohuslav Čáp, Ladislav Trojan, Svatopluk Skládal, Zdeněk Kutil, Adolf Filip, Václav Sloup, Oldřich Velen, Oldřich Vlach, Eva Svobodová, Pavla Maršálková, Zora Jiráková, Henrietta Kohoutová, Viktor Maurer, Karel Augusta, Vladimír Krška, Jindřich Narenta, Míla Myslíková, Věra Tichánková, Zdena Burdová, Gabriela Wilhelmová, Žofie Veselá (Kanyzová), Jiřina Bílá, Slávka Hamouzová, Vít Pešina, Pavel Robin, Jožka Stoklasa, František Miroslav Doubrava, Edita Dindělová, Miloslav Homola, Lenz Moser, Tomáš Mann, Jan Řeřicha, Zdeněk Blažek, Zdeněk Skalický, Vladimír Navrátil, Karel Fiala, Ladislav Gzela, Vincenc Vávra, Jiří Letenský, Emil Sirotek, Vladimír Fürst, František Haszprunar, Ladislav Krečmer, Ilona Jirotková, Eva Trunečková, Jiří Valenta, Eduard Pavlíček, Jiří Cimický, Josef Střecha, Karel Koloušek, František Ringo Čech, Arnošt Ferenc, Vojtěch Gadžor, Ferdinand Haralík, Miroslav Mlčoušek, Karel Znamenáček, Libuše Švormová, Gabriela Hyrmanová
(další profese)
 • ghatos
  *

  V. Menšík jako pravověrný komár...ble, bohužel musel režimu odevzdat svoje nejen zde (viz. Žena za pultem). To mu však nevyčítám. 28%.(3.6.2013)

 • NinadeL
  ****

  Koho napadlo nadabovat Božidaru Švormovou?!(11.8.2010)

 • Marthos
  *

  Vývoj politických událostí, které vyvrcholily v tzv. "krizovém období" Pražského jara v celonárodní manifestaci demokratizace Československa vzal velmi rychle za své po tragickém 21. srpnu 1968, kdy zhasla poslední naděje na jakoukoli změnu. Z obžalovaných se stali soudci, z idealistů pesimisté. V následné restrukturalizaci společnosti během tuhých sedmdesátých let působila tato epizoda národních dějin stále jako kostlivec ve skříni a nezbývalo, než ji náležitě a s okázalou manýrou odsoudit, zpranýřovat a varovat. Kout, do něhož byli zahnáni do té doby apoliticky tvořící režisér Václav Vorlíček i scénárista Miloš Macourek nebylo možné opustit bez úhony, nechtěli-li přijít o možnost pracovat v oboru. Nemá smysl široce spekulovat o podtextu tohoto filmu, neboť zápletka je křišťálově průhledná, bezbarvá, skryta pod rouškou bodrého jihomoravského venkova. Silným zklamáním jsou i herecké výkony většiny zúčastněných, řada renomovaných umělců vytváří zoufale neživotné karikatury hluboko pod hranicí svých talentů (Menšík, Turzonovová, Janžurová, Budínová, Řanda, Jelínek, Hrzán, Lír a další), jedinou výjimkou je takřka gogolovský podvodník v podání Jiřího Valy. Ve výsledku se VÍNO svým zpracováním de facto neliší od podobně cíleného "hrochového" pamfletu Karla Steklého, s jehož nesmyslnou zlověstností si v ničem nezadá. Na druhou stranu je nutné mít stále na paměti, jakých ponížení jsme byli v minulosti nuceni se dopouštět a jak mocnou silou tehdy vládl strach. Tato konstatace není - a také nechce být - v žádném případě omluvou režiséra Vorlíčka, ani omluvou doby, v níž film vznikal. Hnůj zůstane hnojem.(14.8.2010)

 • Marci
  *

  Víno nejméně povedené, nejvíce schematické a nejméně vtipné. Natočeno podle novely komunistického spisovatele Jana Kozáka Svatý Michal. Film měl plnit osvětovou činnost v rámci "Poučení z krizového vývoje".(22.10.2007)

 • Historik
  *

  Výjimečně sahám k takto nízkému hodnocení, navíc nerad u filmu, v němž hraje řada vynikajících herců. Ale tohle je čirý normalizační pamflet, prorežimní propaganda. Nedávno jsem četl rozhovor s Václavem Vorlíčkem, kde přiznává, že postavu emigranta podvodníka si s Macourkem do filmu vymysleli sami. Co k tomu dodat?(8.9.2011)

 • - Celá trilógia bola nakrútená na príkaz vtedajšieho riaditeľa Barrandova doktora Fáberyho. (Raccoon.city)

 • - Úvodní melodie od Karla Svobody se objevila i v seriálu Včelka Mája (od r. 1975). (offlineman)

 • - Kateřinu Janákovou (Božidara Turzonovová) v postsynchronech namluvila Libuše Švormová, a to kvůli výraznému slovenskému akcentu herečky. Během doby už Božidara Turzonovová zlepšila svou češtinu, a tak v dalších dvou pokračováních Zralé víno (1981) a Mladé víno (1986) už mluví svým hlasem. (funhouse)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace