Bouřlivé víno

Komedie

Československo, 1976, 128 min

Josef Illík

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Trejtnarová-Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek, Iva Janžurová, Lucie Žulová, Oldřich Vykypěl, Otto Šimánek, Lubomír Kostelka, Boleslav Skalski, Vladimír Hlavatý, Josef Hlinomaz, Jiří Lír, Zdeněk Dítě, Vítězslav Jandák, Jiří Hrzán, Jan Kraus, Jan Kuželka, Josef Beyvl, František Filipovský, Marie Motlová, Marie Brožová, Jan Skopeček, Bohuslav Čáp, Ladislav Trojan, Svatopluk Skládal, Zdeněk Kutil, Adolf Filip, Václav Sloup, Oldřich Velen, Oldřich Vlach, Eva Svobodová, Pavla Maršálková, Zora Jiráková, Henrietta Kohoutová, Viktor Maurer, Karel Augusta, Vladimír Krška, Jindřich Narenta, Míla Myslíková, Věra Tichánková, Zdena Burdová, Gabriela Wilhelmová, Žofie Veselá (Kanyzová), Jiřina Bílá, Slávka Hamouzová, Vít Pešina, Pavel Robin, Jožka Stoklasa, František Miroslav Doubrava, Edita Dindělová, Miloslav Homola, Lenz Moser, Tomáš Mann, Jan Řeřicha, Zdeněk Blažek, Zdeněk Skalický, Vladimír Navrátil, Karel Fiala, Ladislav Gzela, Vincenc Vávra, Jiří Letenský, Emil Sirotek, Vladimír Fürst, František Haszprunar, Ladislav Krečmer, Ilona Jirotková, Eva Trunečková, Jiří Valenta, Eduard Pavlíček, Jiří Cimický, Josef Střecha, Karel Koloušek, František Ringo Čech, Arnošt Ferenc, Vojtěch Gadžor, Ferdinand Haralík, Miroslav Mlčoušek, Karel Znamenáček, Libuše Švormová, Gabriela Hyrmanová

Trilogia Bourlive Vino - Mlade Vino - Zrale Vino, je nadpriemernou Vorlickovou normalizacnou komediou. Namet JZD okolo roku 1968 fajn, aj plan zakladania noveho druzstva, ale film je prilis rozvlacny, s kopou prazdnych dialogov. Jo, jo -ked sa odmysli ta ideologia a prisluhovanie a pochlebovanie normalizacnym sudruhom, film je to na urovni. Vaclav Vorlicek vsak vie filmovat, prostredie juznej Moravy je fajn. Po opakovanych projekciach tejto podarenej normalizacnej trilogie dviham hodnotenie Bourliveho Vina na 76 %(29.10.2013)

• ondrula

Tak je to agitka, o tom žádná, Menšík ztvárňuje roli hlavního hrdiny - charakterního normalizačního předsedu družstva, který potírá nekalé rejdy demokratizačních tendencí Čestmíra Řandy a jeho bandy, jimž jde - jak jinak - o mrzký zisk (tfuj)! Do toho navíc zasahuje svým nemravným obchodním návrhem Jiří Vala, který je podvodný emigrant, jenž z vlasti utekl za vidinou západního pozlátka, a zatím ho osud svedl do holportu a nuzného živobytí s poněkud santusákoidním Hlinomazem. Ale vážně. Normalizační komika se u mě minula účinkem; takže Menšíkovo žvanění anebo zesměšňování Hlinomaze mě ani moc nezajímalo; film ovšem nabízí mnohem výživnější okamžiky - například komickou představu Česmíra Řandy ohledně provozování podniku, do něhož bezhlavě vkládá veškerý svůj kapitál, aniž by se staral o formální náležitosti investice, načež obdrží Valův šek, a vůbec ho nezajímá, zda je krytý. To musím taky někdy zkusit. Janžurka měla poměrně pěknou postavu a neváhala se propůjčit striptýzovým scénám, ovšem mám podezření, že za takovej hambinec by tehdy soudruhy pěkně zavřeli do báně. Stranou zájmu kritiků zůstal podle mého naprosto geniální herec Zdeněk Kryzánek, kterej hraje jako vždy skvěle a navíc byl v roce 76 už rok po smrti, o to víc je jeho herecký výkon obdivuhodný (nejsou na něm patrné větší známky tlení či rozkladu).(6.11.2014)

• LiVentura

To Vám je ale kretén...na. Pan Vorlíček musel taky zpoplatnět své umění komediála, nicméně skvostné obsazení, ale ta děsivá délka..?!!!(6.8.2012)

• MarekT

Škoda talentů Vladimíra Menšíka a Ivy Janžurové pro takovýto film.(21.5.2010)

No nevím kam s tím nebylo to zase tak moc humorné. Ten kdo neví ,že se to odehrává v roce 1968 tak je poněkud zmaten. Třeba z faráře J.Lír který vede děti jakési skautíky a říkají faráři o klukovi, kterého kárá, že je komunista a farář na to, že je malý, že se ještě může polepšit. Přišlo mě to velice divné, že to v tom filmu zaznělo.(22.3.2008)

• - Film Búrlivé víno bol natáčaný vo Viedni, Telči, Velkej Bílovici a na Břeclavsku. (dyfur)

• - Filmový národní výbor v Pálavicích je ve skutečnosti kulturní dům a obecní úřad v obci Vrbice (okr.Břeclav). (hippyman)

• - Úvodní melodie od Karla Svobody se objevila i v seriálu Včelka Mája (od r. 1975). (offlineman)