Což takhle dát si špenát

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1977, 86 min

Miloš Macourek

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková, Josef Somr, Eva Trejtnarová-Hudečková, Petr Kostka, Jaroslava Obermaierová, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st., Juraj Herz, Josef Větrovec, Václav Štekl, Lubomír Kostelka, Petr Nárožný, Jiří Lír, Vladimír Hlavatý, Míla Myslíková, Luděk Kopřiva, Jan Přeučil, Vladimír Krška, Václav Sloup, Inka Čekanová, Josef Beyvl, Vlastimil Hašek, Oldřich Velen, Jan Kraus, Zdeněk Braunschläger, Jaroslav Drbohlav, Otto Budín, Alena Kreuzmannová, Helena Růžičková, Vladimír Hrubý, Jiřina Bílá, Roman Čada, Jaroslav Heyduk, Jožka Stoklasa, Gabriela Wilhelmová, Stanislav Remunda, Jan Kuželka, Viktor Maurer, František Miroslav Doubrava, Miroslav Vlček, Zdeněk Blažek, Jan Gariš, Pavel Jiras, Petr Kopřiva, Miroslav Krejča, Jaroslav Tomsa, Karel Hovorka st., Václav Kotva, Vítězslav Černý, Milica Kolofíková, Alena Frimlová, Stanislav Litera, Karel Fridrich, Václav Hrůza, Pavel Robin, Jitka Nováková, Eduard Pavlíček, Vladimír Klimeš, Rudolf Pechan, Marta Richterová, Jana Váňová, Žofie Veselá (Kanyzová), Anna Štrosová, Alois Vachek, Josef Kubíček, Vincenc Vávra, Dana Francová, Věra Petáková, Petr Makovička, Karel Fiala, Karel Hluchý, Karel Woska, Jan Řeřicha, Zlata Jeřábková, Bohumil Koška, Bohuslav Ličman, Vladimír Pospíšil, Ferdinand Šnajberk, Jiří Potsch, Marek Fritsch, Vladimír Fürst, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Jaroslav Pfleger, Josef Střecha, Miloslav Šindler, Soňa Vlčková, Slávka Hamouzová, Eva Langmilerová, Lubor Tokoš

For ME 72%(1.8.2007)

Ďalšia zo série science fiction českej vlny sedemdesiatych rokov, ktoré síce oplývajú nápadmi a originalitou, ale ich realizácia však postráda komplexnosť. Napriek veškerej naivite vyznieva milo, sviežo a úsmevne. Bohužiaľ len úsmevne, žiadne vodopády smiechu sa nekonajú, dej však plynie pomerne plynule a vďaka pohodovým hercom sa na to príjemne pozerá. 65%.(20.3.2015)

Vyloženě nesnášim špenát. Moje averze k němu se táhne už od školky, kde nám ho vychovatelky na obědě nutily a nikdy sme ho nesměli vrátit nesnězenej. Trpěla sem velice..Ale naštěstí se vždycky našel někdo, kdo ho snědl za mě, a tím mě ušetřil dalšího psychického týrání. (Obvlášť obtloustlé kuchařky se tvářily vražedněji než takový Arnie). Tenhle film sem viděla poprvé celý až před pát lety veojedinělém večerním kině na libereckém náměstí. Byl to zážitek a nejenom kvůli tomu prostředí. Povedené. Ale prostě moje dávná újma mi brání dát tu pátou. Nehledě na to, že se vědci sekli o desetinnou čárku v obsahu železa ve špenátu, takže vyváření téhle láhůdky bylo na houby!(25.2.2007)

I když se nejedná o nejlepší komedii V.Vorlíčka, pořád je to velmi vtipná taškařice. Scéna, kdy I.Janžurová, představující přestárlé nemluvně, obléza stoly hostů, je úchvatná. Však dle slov S.Zázvorkové se prý štáb při tom válel smíchy. Sama Janžurová říká, že tahle scéna byla pro ni výzvou. A připomíná, že duo V.V.+M.M. vytvořily plejádu originálních komedií, které snad nemají v evropském filmu obdoby. Především neutuchající humor a fantazie M.Macourka stojí za vznikem nejlepších českých komedií. Což takhle dát si špenát?(23.9.2010)

• nash.

Jedna z komedií, ke kterým jsem nedokázal najít cestu. Nebavila mě jako kluka a nebavila ani tentokrát. Sice si rozum uvědomoval originální zvraty, záměny, proměny, bláznivé situace a dialogy, emoce to však sledovaly bez zájmu a pokud se nadzvedly když Zemánek s Liškou jako kluci přepadli poštu nebo když Zemánek přistihl milenku s jiným, u Janžurky předvádějící dospělé mimino, se zase otráveně odvrátily. Navíc tu není jediná postava, která by mi nepřipadala protivná nebo otravná, což výslednému dojmu taky nepřidalo.(1.7.2011)