Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magda Reifová, Alena Kreuzmannová

Správná pohádková komedie, vtipné scény s Bujnochem, Adámkem a posledním z té jejich party..... jen mi nesedí, když se nakonec Saxana stane opravdovým člověkem, tak si ti tři kluci řeknou, že už nemůže kouzlit, takže jim neodčaruje ty uši. Jenže oni nikdy nebyli kouzelníci a přitom dokázali měnit ty auta a převleky, nebo třeba na začátku řekl Honza to zaklínadlo a Saxana se tak proměnila ze sovy v holku. Takže kouzlit mohou i normální lidé. ???(1.2.2007)

Dnes už kultový snímok a niektoré efekty vzhľadom na rok výroby sú vynikajúce. Scény s Janom Krausom a jeho parťákmi v náklaďáku sú nezabudnuteľné.(26.8.2008)

"Dívka na koštěti" (Dievka na metle) je známa filmová rozprávková komédia. Režisér Václav Vorlíček natočil tento snímok v roku 1971. Do hlavnej úlohy mladej čarodejnice Saxany obsadil speváčku Petru Černockú. Vo veku dvadsaťdva rokov tak zahrala svoju životnú úlohu s ktoru ju dodnes každý spája. Zároveň aj naspievala titulnú pieseň, ktorá sa stala národným rádiovým hitom. Popri nej sa v tomto filme objavila i kopa kvalitných českých hercov. V šedom socialistickom Československu bol ten snímok pre mňa príjemný úletom do sveta fantázie. Keď som bol decko, tak sa mi to hodne páčilo. Dnes už to na mňa tak silne nepôsobí. ***(1.11.2015)

Mladinká Petra Černocká, zuřící sedmdesátá léta a neuvěřitelně kouzelné zpracování čarodějnictví:) Dodnes se při vzpomínce na čtyřrukého ředitele Bláhu musím smát:) Závěrečná honička s proměňováním nemá chybu. Česká pohádková klasika, i když je v podstatě současná.(25.5.2005)

DÍVKA NA KOŠTĚTI znamená v české škole pohádkové tvorby oproti TŘEM OŘÍŠKŮM PRO POPELKU cosi jako náznak civilizačního posunu, rysu, který bude tento směr žánru charakterizovat i po celá osmdesátá léta. Prolnutí pohádkového a skutečného světa - vůbec poprvé - v této souvislosti rozšířilo tvůrcům nebývalým způsobem možnosti a poskytlo příležitost k nevídaným replikám a postřehům, z nichž mnohé zlidověly. Pohádka zcivilněla a zesoučasněla. Přiblížila se a stala se jakoby hmatatelnější. Propracovaný scénář (doslova hvězdné trio Miloš Macourek, Hermína Franková, Václav Vorlíček) obohatil základní pohádkový tvar syžetu i scénáře o současné humorné prvky typického národního rázu a propůjčil tak dílu další rozměr. Oproti pohádkové tvorbě padesátých let se tak vykrystalizovala vývojově nová forma, z níž se naše kinematografie postupně vzpínala k dalším a dalším vrcholům. DÍVKA objevila nové tváře (Jan Hrušínský, Jan Kraus), jiným poskytla zcela nové příležitosti (Menšík, Bláha, Jedlička). Překvapivě dobře svou úlohu zvládla i Petra Černocká. Pokud se dříve za nejpopulárnější pohádky považovala díla vzniklá v padesátých letech, prosazením nové, civilní pohádkové tvorby přestala být tato orientace jednoznačnou. Nejen českému divákovi to určitě neublížilo.(12.9.2007)