poster

Dívka na koštěti

 • anglický

  The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Hrají:

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer
(další profese)
 • Le_Chuck
  ****

  Kadencia repríz v televízii, tomu pomaly ale iste ubera hviezdičky. Na prvý krát ca čistých 5, po desiaty slušné 4 s tým, že teraz treba aspoň 5 rokov pauzu.(1.6.2005)

 • Gilmour93
  ***

  Kraus Rousek, to je kousek! Na svou dobu určitě nápaditá fantasy, ale nemohu říct, že bych z ní byl osobně nějak dvakrát odvázaný. Nicméně, zjevná inspirace pro paní Rowlingovou, která sice v době vzniku Vorlíčkova filmu ještě ani neuměla držet tužku, či šekovou knížku, ale třeba jí ten nápad s čarodějnickou školou už tehdy utkvěl v hlavě a i kdyby ne, tak po scéně z psychiatrie určitě začala osnovat svůj budoucí protest proti stavu českých léčeben (klecová lůžka). Ve srovnání se Saxanou je však nepopíratelným faktem, že Hrnčířovic Harry nemá tak hezké nohy a dlouhé… předloktí.(3.1.2011)

 • NinadeL
  ***

  Původní Dívka na koštěti je satirickou moderní pohádkou, pracující s motivy mladé lásky, situačního humoru a tehdy velice oblíbeného střetu nadpřirozena a současnosti. Herecky dominuje generace Menšíků a Bláhů, z mladých se později vyčlenil jen ten Jan Hrušínský. Petra Černocká nepřekročila Saxanin stín, Kraus svoji tehdejší škatulku vyměnil za tu současnou, Zavřel zapadl mezi epizodkáře a po Hejném další stopy ve filmu (vzhledem k jeho emigraci) nenalézáme. Dnes navazuje dvojka pod názvem Saxána a Lexikon kouzel s novými postavami a zásadní změnou, která činí Saxánu filmem nikoli pro náctileté, ale pro děti. Škoda, že v té dvojce už nenalézáme podobný poklad, jako je zdejší epilogující Meda Valentová. Půvabné úvodní titulky Adolfa Borna nahradily moderní triky, což je ale zase na druhou stranu po 40 letech přirozeným jevem.(27.8.2011)

 • sud
  *****

  Musím vypít odvar z Babského ucha, jinak se proměním v sovu a odletím. - Sestro, odveďte ji na pokoj! - Jé, vy jste moje sestra? To váš otec musí být taky netopýr. 90%.(28.10.2010)

 • Ded@M@tes
  *****

  Lexikon kouzel by se někdy hodil. Kvalita československých pohádek se nezapře, škoda jen že jich není moc. Dívka na koštěti neboli Saxana a její ocitnutí v lidské říši. Jedna z nejlepších pohádek Václava Vorlíčka. ( Hodnocení: 9/10 )(3.5.2012)

 • - Vďaka úlohe Saxany sa Petra Černocká stala najpopulárnejšou herečkou roku 1972 a precestovala vo filmovej delegácii s filmom také štáty ako Tunisko a Mexiko. Do cudziny ju pustili vďaka filmu, inak jej úrady vycestovať nikdy nedovolili. (Zdroj: cas.sk) (Raccoon.city)

 • - Když školník (Vladimír Menšík) říká uklízečce (Stella Zázvorková), že hledá dívku jménem Saxana (Petra Černocká), řekne jí, že je teď buďto jako sova nebo jako kuře. Že je Saxana kuře, však školník nemůže vědět, poněvadž se v něho Saxana promění až později ve světě lidí. Uklízečka ale rázem do třídy volá: "Nějaká Saxana tady má návštěvu, je to prý děvče nebo kuře." (orisek)

 • - Odlet dvojice Černocká / Hrušínský z bytu na koštěti byl realizován tak, že na řádně vyztuženou násadu koštěte byla připevněna sedátka a na konce ocelová lanka, za která čarodejnický stroj s oběma herci zvedl jeřáb. (Robbi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace