Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová

Dalsi paradni pohadkovy kousek pane Vorlicka - filmu se velmi dobre podarilo prolnout pohadkovy svet se svetem realnym (stejne jako Arabele).(6.8.2002)

Český filmový... možná i skvost, kteý mě však nenadchl jak jsem si představoval. Dobře odvedená práce, ale něco mi tam do těch 5* chybí. Jedna z mála českých komedií, v které neni humor nudný, přeplácaný a idiotský.(3.2.2005)

Třista let po škole není vhodným trestem pro každého. Leč čarodějnice Saxana ví jak zahnat nudu a v klidu si prchne do světa lidí, kde může spolehlivě zamachrovat s vysouvací rukou, knihou kouzel nebo pilotním průkazem na koště.(21.12.2008)

Původní Dívka na koštěti je satirickou moderní pohádkou, pracující s motivy mladé lásky, situačního humoru a tehdy velice oblíbeného střetu nadpřirozena a současnosti. Herecky dominuje generace Menšíků a Bláhů, z mladých se později vyčlenil jen ten Jan Hrušínský. Petra Černocká nepřekročila Saxanin stín, Kraus svoji tehdejší škatulku vyměnil za tu současnou, Zavřel zapadl mezi epizodkáře a po Hejném další stopy ve filmu (vzhledem k jeho emigraci) nenalézáme. Dnes navazuje dvojka pod názvem Saxána a Lexikon kouzel s novými postavami a zásadní změnou, která činí Saxánu filmem nikoli pro náctileté, ale pro děti. Škoda, že v té dvojce už nenalézáme podobný poklad, jako je zdejší epilogující Meda Valentová. Půvabné úvodní titulky Adolfa Borna nahradily moderní triky, což je ale zase na druhou stranu po 40 letech přirozeným jevem.(27.8.2011)

Kde byl Harry Potter, když Saxana Kudláčková byla u nás již dávno součástí zlatého fondu? I když v dívce na koštěti je školník hodný, ředitel naopak laskavostí neoplývá, zato profesor zmenšování ... Zmatená adeptka čarodějnictví, která je vyloženě nestudijní typ a rodinné zázemí taky nic moc, když má tatínka netopýra. Dneska by měli tvůrci asi tendenci z toho množství nápadů udělat těch fimů aspoň osm. Kolikrát to člověk musí vidět, aby mu hlášky typu: "Pan profesor Bajaja se dává poroučet a prosí, jestli byste mu na chvíli mohla půjčit Lexikon kouzel!" přestaly připadat vtipné? A paní Zázvorková má moc hezké králíky.(3.10.2010)

• - Saxana se stala rozbuškou pro seriál Arabela. (Trainspotter)

• - Miky Rousek (Jan Kraus), Bohouš Adámek (Vlastimil Zavřel) a Čenda Bujnoch (Michal Hejný) ukradli auto Tatra 57, aby sa v ňom následne premenili na troch Indov na aute Ford 20M XL Coupé z roku 1969, neskôr na troch biskupov na vozidle Fiat 500 F z roku 1972 a nakoniec na troch sťahovákov na nákladnom aute Škoda-Liaz 706 RT z roku 1957. Pri tom všetkom ich prenasledovali policajti na motocykloch BMW R 50/2. (Raccoon.city)

• - Vo filmovom príbehu odvar z babského ucha alebo Šalvie lekárskej pomohol Saxane (Petra Černocká) zostať v ríši ľudí a stať sa smrteľnou, ale v období stredoveku spájali tento nápoj s nesmrteľnosťou človeka. Samotná herečka ho nemá veľmi rada a pila ho asi len dvakrát v živote. (Zdroj: pluska.sk) (Raccoon.city)