Farma zvířat

Velká Británie, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Laurence Heath

Rozpohybovaná ilustrace k nejzásadnější bajce všech dob. Věrná, ale k mé nelibosti dost zjednodušená a přidávající zbytečný vlastní konec.(18.9.2009)

Oceňuju ten nápad natočit jako první britský animovaný snímek zrovna tento Orwellův příběh i kvalitní animace a zároveň chápu, že do sedmdesádiminutového animáku prostě všechny Orwellovy myšlenky nacpat nejdou. Co nechápu je, proč autoři vybrali zrovna ty nudné, nezajímavé scény a vynechali spoustu těch důležitých a pro diváka zajímavých částí děje.(13.8.2010)

Původně jsem dával 4* kvůli příliš šťastnému zakončení. Až nyní jsem zhlédl dokument, který vše uvádí na pravou míru. Jistě, kniha je hodně drsná a v mnohem odlišná, ale dobrý film nikdy nekopíruje knihu doslova. Smekám před tvůrci, kteří odvedli skvělou práci! Kromě malého kačátka nic nepřipomíná svět W.Disneye ( kterého ovšem uznávám!). Je znát, že jej natočili v Anglii, nikoliv v USA. Lze srovnat s příšernou, právě americkou, verzí z 90.let. Pro pochopení totalitní společnosti bezchybné. Dál už jde jen doslovnější Orwellův 1984, ovšem bajku mají šanci pochopit ti, kteří v totalitě nikdy nežili, stejně jako ti, kteří v ní žili tak dlouho, že její zrůdnost přestali vnímat.(25.11.2010)

Farma zvířat je výjimečný animovaný snímek.(20.8.2008)

Jistojistě to není špatné, je to i podivně dobře surreálné a dramatické. Bohužel to ale úplně nekopírovalo můj zážitek z knížky a chovalo se to v určitých situacích jinak, než jsem chtěl, nemluvě o změněném konci. 6/10(28.5.2015)

• - Farmu zvířat vytvářel sedmdesátičlenný tým v letech 1951-54. (hippyman)

• - Mnoho profesí animovaného filmu ve Velké Británii vzniklo poprvé teprve při výrobě tohoto filmu. (hippyman)

• - Animovaná verze Orwellova románu z dílny J. Halase a J. Batchelorové se stala prvním celovečerním britským animovaným filmem. (hippyman)