Farma zvířat

Velká Británie, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Maurice Denham

Když jsem tohle viděla poprvé, bylo mi asi 8 let, takže jsem nemohla pochopit, co má ten film říkat a mimo jiné jsem skoro každé zvířátko obrečela (zato prasata jsem ze srdce nenáviděla). Dnes už se na ten film dívám trochu jinak. Je to opravdu vyjímečný snímek, který vyniká prostě vším a Orwellovi se to opravdu povedlo. V dnešní době je to možná trochu zastaralé, ale stále aktuální a možná i trochu varující či poučující. Kdysi jsem si myslela, že animované filmy jsou zaručeně pro děti, ale teď už je mi jasné, že to tak není a vůbec nezáleží na zpracování, ale hlavně na ději.(15.2.2005)

prostě nemůžu jinak. orwellovo téma zpracováno kouzelně a mrazivě zároveň, na krátké stopáži stíhá s přehledem gradovat a přestože jde o animovaný film, je silným podnětem k opětovnému zamyšlení nad tak snadným sklouznutím ke zneužití vpodstatě "ušlechtilé" myšlenky ve svůj prospěch. jednoduchá animace, jednoduchá myšlenka, přesto početné alegorické paralely. tohle je prostě filmová (když už ne literární, jako... ehm... tomu u některých lidí třeba může být...) "FarmVille" povinnost. 90%(24.8.2010)

na mně příliš chytré, nebo příliš hloupé.. Opravdu nejsem zvědavý na kreslené postavičky filozofující nad právy a vládou.. Raději zůstanu u klasického využívání animovaného filmu.. Zas na druhou stranu nějaké dobré myšlenky tam byly, občas jsem slastně vzpomínal na knihu a boje o moc a proti lidem nebyly stále špatné.. průměr(11.5.2010)

• - Farmu zvířat vytvářel sedmdesátičlenný tým v letech 1951-54. (hippyman)

• - Mnoho profesí animovaného filmu ve Velké Británii vzniklo poprvé teprve při výrobě tohoto filmu. (hippyman)

• - Animovaná verze Orwellova románu z dílny J. Halase a J. Batchelorové se stala prvním celovečerním britským animovaným filmem. (hippyman)