Kdo chce zabít Jessii?

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1966, 81 min

Jan Němeček

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Jan Libíček, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Ilja Racek, Otto Šimánek, Svatopluk Skládal, Čestmír Řanda st., Jaromír Spal, Jan Pohan, Jiří Lír, Richard Lederer, Alena Bradáčová, Jiří Steimar, František Holar, Jaroslav Kepka, Ivo Gübel, Vladimír Menšík, Jan Cmíral st., Zuzana Martínková, Jitka Zelenohorská, Magdalena Rychlíková-Špergrová, Oldřich Velen, Helena Růžičková, Jan Skopeček, Zdeněk Blažek, Jan Schmitt, Karel Houska, Arnošt Bělohlávek, Vladimír Fürst, Miloslav Homola, František Šeba, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vlastimil Čaněk, Zdeněk Hamouz, Ivo Husák, Vilém Linke, Pavel Novák, Bedřich Čapek, Alexandr Horváth, Vladimír Navrátil, František Fontén, Jiří Hrachovec, Milan Kindl, Jan Krafka, Eduard Krützner, Marie Landová, Luďa Marešová, Lubomír Kostelka, Josef Příhoda, Miroslav Rataj, Marta Richterová, Jindřich Heidelberg, Věra Váchová, Jiřina Bílá, Zora Polanová, Blažena Slavíčková, Alois Dvorský, Otakar Šindelář, Eva Vosková, Pavel Robin, Gustav Vondráček, Alena Kreuzmannová

Vhození do děje a přípravné manévry pro rozbalení celé zápletky sice i vzhledem k vysokým ambicím originálního příběhu značně pokulhávají, avšak jako celek je Jessie až neskutečně povedenou smrští dnes již ikonických scén a bláznivých zvratů, jejichž silný protikomunistický podtext lépe vůbec neřešit a užívat si pouze tu haldu kreativně natočené a nadpozemsky zahrané zábavy. Právě herci jsou dalším klenotem, který kromě nápadité režie a scénáře celý film zdobí. Ačkoli se totiž v roli Jessie promenádovala před kamerou nádherná a rozumně oblečená Olga Schoberová, hlavní pozornost na sebe strhává především zlatá dvojice Sovák-Menšík, v jejichž podání vyznívají i ty průměrnější vtipy naprosto nezapomenutelně, nemluvě pak o těch samo o sobě nadprůměrných, kterých je opravdu spousta. Jeden ze zlatých hřebů ztřeštěné české komedie, jehož úrovně už v jiné době a hlavně s jiným štábem nelze dosáhnout. 85%(30.5.2014)

Výborný námět a spousta skvělých nápadů při jeho realizaci. Bohužel, výsledný tvar je jaksi nemastný neslaný. Nejde přitom jenom o nedramatický a "pomalý" střih, ale také o určitou hereckou "cudnost". Jakoby herci pořádně nevěděli, že hrají v bláznivé komedii. Zvláště markantně to vynikne ve srovnání s jenom o čtyři roky mladším filmem "Pane vy jste vdova", kde už tohle všechno funguje naprosto bezchybně. K vymezení žánru "bláznivé komedie" se sluší doplnit ještě jednu drobnost, totiž poměrně velké množství přesných satirických šlehů namířených proti tehdy vládnoucímu komunistickému režimu a posunujících film z polohy nezávazného humoru k vymezení poněkud komplikovanějšímu. Tento dobově významný rys je charakteristický pro celou kinematografii druhé poloviny šedesátých let počínaje společenstokritickými dramty (Pasiáns, Ucho) přes komedie (Bílá Paní, Zločin v Šantánu) až po filmové pohádky (Šíleně smutná princezna).(24.5.2008)

Na bláznivou komedii o oživlých komixových hrdinech je to málo groteskní a ulítlé, takováhle šílenost by si zasloužila nápaditější zpracování. Být na place Oldřich Lipský, věřím, že Jessie by rázem dostala větší odpich a drajv. I tak ale musím pochválit herce a výbornou hudbu, navíc některé hlášky jsou opravdu nadčasové.(17.2.2011)

Úžasná bžunda, Václav Vorlíček je najviac nápaditý Český režisér, fakt paráda porovnateľná s úletom ako je Barbarella. /80%/(17.2.2011)

Vorlíčkův comiksový nesmysl jsem nikdy neměl rád. A Olga Schoberová je až příliš umělá ikona. Ostatně co čekat, když sama později prohlásila: "V době, kdy jsem byla populární, jsem si to neuvědomovala. Jedině teď, když se dívám na fotografie, si říkám: Proboha, vždyť já jsem byla skutečně hezká."(8.8.2009)