Král sokolů

Thomas and the Falcon King

Thomas and the Falcon King

Pohádka / Dobrodružný

Česko / Slovensko / Polsko / Maďarsko, 2000, 94 min

"Král sokolů" patří k mým oblíbeným pohádkám. Nejsou potřeba žádná kouzla ani pochybné bytosti, aby vznikl takovýto příjemný film pro děti.(1.5.2008)

• Nihlathak

To jsem byl tehdy o osm let mladší, v ZDŠ, o moc hloupější, než teď, a i tak se mi to nelíbilo. Kino, tma v hledišti, tma na plátně. 1*(18.7.2008)

"Král sokolů" je jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, vůbec nechápu, proč má na CSFD tak nízké hodnocení. Nádherná kamera a výprava, výborně hudebně podbarvená, sympatický příběh (ano, vychází z klišé, ale v rámci daného žánru to zas takový prohřešek není), roztomilý hlavní hrdina, o kterém se ale nebojím tvrdit, že má skutečně talent a spousta nádherných zvířat, pro která mám slabost. A jako třešnička na dortu charismatický Juraj Kukura, který si svoji roli prostě užívá. Jistěže by se chybičky našly...já ale nejsem škarohlíd a rejpal a tahle pohádka mi jednoduše přirostla k srdci.(17.4.2006)

• DaViD´82

Pohádka, která by tuze moc chtěla být výpravná, ale chudý vizuál a naprosto tuctová až nudná režie jí to neumožňují. A cosi budeme nalhávat, on ani scénář či herci ve výsledku nestojí ani za tu pomyslnou zlámanou grešli. Na brzké víkendové pohádkové dopoledne je to ovšem takřka ideální pohádka, není totiž nijak nesnesitelná. Prostě je jen zcela zbytečná.(7.10.2007)

Křivdil jsem ti, sokolníku... Není to ani zdaleka tak špatné, jak by se mohlo podle místního hodnocení zdát. (Pro zajímavost: na IMDB to má 6,9.)Scénář je někdy zbytečně zkratkovitý, občas se stane, že hrdina je někde, střih, hrdina je jinde a má koně, aniž bychom tušili, kde ho sehnal, ale Braňo Holiček byl v té době sympatický klučina a Juraj Kukura důstojnost sama. Jeho oční konfrontační scéna s pokořeným sokolníkem Vaganem je pro mě nejlepším na filmu. Krom nádherných slovenských lokací.(4.1.2008)