Král sokolů

• Francie

Thomas le fauconnier

Pohádka / Dobrodružný

Slovensko / Česko / Polsko / Maďarsko / Německo / Francie, 2000, 96 min

Jediné, o čem bych mohl kladně psát, je hudba Krzesimira Debskiho, která je pěkná, mírná, melodická. Jinak film za moc nestojí. Mladí herci své role nezvládli a působí protivně. Hlavní zápletka "milostného trojúhelníku" je snad špatný vtip, malý sokolník vypadá vedle dcerušky Baladora jako batole! Celkově zklamání...(20.5.2006)

Jedna z nejlepšich pohádek, co jsem kdy viděl. Originální děj bez trapnejch pohádkovejch klišé. Točeno v krásnejch exteriérech. Zahrané kvalitními herci. Místama jsem si aji řikal, že to ani moc klasickou pohádku nepřipominá, spíš takovej pohádkovej příběh. Fakt se mi to libilo i jako chlapovi, co pohádky nemusí a rač si pustí nějakou akčňárnu...(3.3.2013)

45% Bál jsem se odpadu, ale celkem přijatelný, dokoukatelný film, který nenadchne ale ani neurazí.(15.9.2011)

Krásná výprava, velmi dobré herecké výkony (včetně vedení zvířat), rozpoznatelný Vorlíčkův rukopis a výborná výchozí látka - to jsou přednosti pohádkového příběhu.(8.4.2012)

• tron

„Zloduchovia majú šťastie.“ Kupoval som českú Cinemu približne od polovice 90. rokov do roku, keď nový majiteľ vyrazil starú redakciu a nahradil ju novou. Názor pôvodnej redakcie som si vždy vážil a často sa mi stávalo, že sme sa v názoroch zhodli. Prečo ale táto slabá rozprávka od nej dostala 80%, som nikdy nepochopil. Práca s hercami je v podstate strašná, malý Braňo Holíček je ako hlavný hrdina o ničom, podporné roličky detto. Zábavný pohľad je v tomto smere snáď len na vtedy ešte mladučkého Ľuboša Kostelného v menšej úlohe. Zďaleka najlepší je Juraj Kukura ako kráľ, čo je hrozné, lebo tohto herca nemám rád a keď ON je najlepším z celého filmu, ten film stojí za prd. Má peknú lesnú výpravu a zrejme dosť náročnú prácu s hercami, ale príbeh je hrozný, tucty klišé striedajú iné tucty klišé a akonáhle má dôjsť na akciu, je to stará slovenská/česká klasika – hnus najamatérskejšieho zrna. Bojím sa chvíle, keď si tento film budem musieť pozrieť ešte raz.(25.12.2008)

• - Letecké zábery pre film zabezpečovala firma AIR - TRANSPORT EUROPE. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Film zaznamenal obrovský úspech na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti a mládež v Kolumbii (Špeciálna cena poroty). Premietali ho v pôvodnom znení so synchrónnym prekladom do španielčiny v podaní 15 kolumbijských hercov. Pre veľkú popularitu si publikum vynútilo ešte ďalšie projekcie. (krasomama)

• - Vhodnú čriedu koní sa podarilo nájsť až v Odoríne vzdialenom 200 km. 40 koní nemali filmári kde ustajniť, tak boli týždeň v ohrade a poľovníci ich museli strážiť, lebo sa tam potuloval medveď. Vyplatilo sa - zábery bežiacich koní patria vo filme k tým najpôsobivejším. (krasomama)