Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko

Mach, Šebestová a čarovné slúchadlo

Komedie / Rodinný / Fantasy

Česko, 2001, 94 min

Robert Hájek, Kristýna Květová, Petr Nárožný, Stella Zázvorková, Pavel Landovský, Jiří Lábus, Iva Janžurová, Jitka Molavcová, Jana Švandová, Vítězslav Jandák, Josef Somr, Jaroslav Kepka, Gabriela Wilhelmová, Jan Kraus, Zita Kabátová, Vladimír Hrabánek, Vanda Hybnerová, Eva Klepáčová, Sabina Remundová, Bohumil Klepl, Milan Šimáček, Tomáš Lipský, Martina Hudečková, Petr Varga, Petr Mikeska, Jan Hanžlík, Jarmila Švehlová, Pavel Tesař, Michaela Doubravová, Miroslav Moravec, Zdeněk Maryška, Radka Stupková, Dalimil Klapka, Jiří Sedláček, Vladimír Javorský, Jitka Sedláčková, Pavel Nový, Štefan Capko, Josef Šebek, Jakub Žáček, Martin Učík, Petr Ratimec, Jan Kuželka, Michaela Mišková, Miloslav Kráľ, Jiří Kocman, Zdeněk Charvát, Jan Bochňák, Jiří Rédr, Wang Zhao, Jin Dazhong, Chi Peng, Dana Lutovská, Richard Trsťan, Martin Pachovský, Richard Bergman ml., Daniel Hrbek, Zdeněk Loníček, Jan Fuchs, Miluše Matoušová, Jan Horák, Gabriela Přibilová, Ladislav Balous, Jiří Děd, Pavel Dostál, Jiří Sedláček
  • Blofeld

Kouzlo a lehkost mého oblíbeného večeníčku nahradila trapnost a nevtipnost.(28.5.2005)

Jednou, zrovna když se Mach a Šebestová vraceli ze školy, povídá Šebestová, ty, Machu, nezdá se ti divný, že jsme ve škole už zase brali člověka neandrtálského, to už tu přece bylo, načež se Mach zamyslí a řekne, no jo, Kropáček má angínu, ve školní jídelně jsme měli mamuta s koprovou omáčkou a zítra jede celá třída i s paní učitelkou na výlet k rybníku Krajáči, to už jsme všechno jednou zažili, ale Šebestová se ťukne do čela, od čeho máme sluchátko, vytáhne sluchátko z kapsy a řekne, prosímvás, my bysme chtěli zažít něco novýho, šlo by to zařídit, a ze sluchátka se ozvalo, ale prosím, beze všeho a Mach a Šebestová se ocitají někde, kde to vůbec neznají, není to ani doba ledová, ani planeta Ťap Ťap, dokonce ani Kropáčkův krk, je to nějaký byt, kde je spousta knih a cigaretového dýmu, za kterým skoro není vidět starého pána, jak sedí za stolem a datluje do stroje. Člověče, Šebestová, kde to jsme, povídá Mach a jak to řekne, pán vstane, představuje se jako pan Macourek a říká, to jsem rád, že to vyšlo, už jsem si nevěděl rady, tak abyste věděli, teď jste ve skutečném světě a budete točit film, načež se zmocní sluchátka a řekne, prosímvás, můžeme se přesunout na plac, a ze sluchátka se ozve, proísm, jak si přejete. Šebestová se raduje, Machu, to bude senzace, budeme hrát v opravdickým filmu opravdickýho režiséra, a skutečně, než bys řekl mamut, už jsou všichni ve studiu plném kamer a světel, Mach a Šebestová čtou scénář, který je velmi vtipný, obsahuje třeba únos ministra školství nebo proměnu Petra Nárožného v předložku k posteli, Šebestová se ptá, a kdo je to ten pan Nárožný, režisér Vorlíček ukáže na plešatého pána s knírkem a jak se představují, Mach vydechne, člověče, Šebestová, ten chlap mluví úplně jako my, to si nemůžeme nechat pro sebe, vytáhne sluchátko, cosi do něj řekne a v tu ránu je ve studiu celá třída i s paní učitelkou, všichni se tomu diví hlasem Petra Nárožného a Šebestová říká, tohle je lepší než výlet k rybníku Krajáči. Jenže všichni zapomněli na Horáčka, toho darebáka, co nesnese, že není chvíli středem pozornosti, ukradne Machovi sluchátko a řekne, pošlete Macha a Šebestovou někam hodně daleko, třeba do Číny, Mach s Šebestovou jsou najednou ti tam, paní učitelka spráskne ruce a volá, Horáčku, Horáčku, co z tebe jen vyroste, jenže to volá úplně zbytečně, protože tentam je i Horáček se sluchátkem a klade nálož pod nejbližší školu, studiem vládne zmatek, všichni říkají, takhle ten film přece nedotočíme, Mach s Šebestovou jsou v Číně, krindy pindy, co budeme dělat, ale Vorlíček se ťukne do čela, od čeho máme Macourka, ten to přece nějak zařídí. A tak Macourek poslušně usedá ke stroji a píše, píše až se z něj kouří, co píše, to se děje, vymýšlí velmi komplikovanou fabuli, kvůli níž se postavy občas chovají nelogicky a kvůli které bohužel vypadne celý ten únos ministra školství a fůra dalších vtipných věcí, ale to se nedá nic dělat, skutečný svět je skutečný svět, ten nezná slitování, zvlášť ne ten filmový. Vorlíček se štábem se stěhují z místa na místo, aby to všechno zachytili, a když je na světě i poslední obraz, Mach a Šebestová jsou zpátky a sluchátko je ve správných rukou, řekne Macourek zklamaně, takhl jsem si ten film původně nepředstavoval, mělo to být všechno jinak, Šebestové je ho líto a než ji stačí někdo zarazit, zašeptá něco do sluchátka a celá třída is Macourkem je v kresleném filmu, kde je to lepší než ve skutečném světě, kde můžete mít mamuta s koprovou omáčkou, vzít kýbl a rejžák a bacit pár bacilů nebo si od paní Kadrnožkové půjčit psa Jonatána, ve světě, kde nikdy nikdo nezestárne, který se nemění podle pokynů čínských koproducentů, který si Macourek sám vymyslel a který je pro něj ideálním exilem, když už mu skutečný svět přestal rozumět. 60%(29.3.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $310,648║ Fakt sila natočiť takýto zbytočný žváchanec. /15%/(13.3.2006)

• mzss1

Tehdy, když jsem byl mladší tak mi to zas tak strašné v TV nepřišlo, ikdyž uznávám, že je to bláznivá slátanina. Film měl výhodu, že vůbec nenudil a měl vtipné momenty, jinač opravdu vysoký podprůměr no. 30% = **(9.3.2013)

• sepp

Naprosta prisernost, ktera se neda s animovanym serialem srovnavat.(7.9.2003)