poster

„Pane, vy jste vdova!“

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Hrají:

Iva Janžurová, Jiří Sovák, Eduard Cupák, Olga Schoberová, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Helena Růžičková, Vladimír Menšík, Oldřich Velen, Jaroslav Mareš, Miloš Kopecký, Jiří Hrzán, Jiří Lír, Stella Zázvorková, Stella Májová, Lubomír Kostelka, František Husák, Zdeněk Braunschläger, Oldřich Celerýn, Vlastimil Hašek, Karel Peyr, Svatopluk Skládal, Karel Effa, Josef Kotapiš, Richard Záhorský, Oleg Reif, Václav Štekl, Miloš Willig, Milan Jonáš, Viktor Maurer, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Vítězslav Černý, Pavel Navara, Jaroslav Tomsa, Gabriela Bártlová-Buddeusová, Jiřina Bílá, Josef Burda, Zdena Burdová, Jan Cmíral st., Vlastimil Čaněk, František Miroslav Doubrava, Vladimír Linka, Jana Hana Duffková, Karel Houska, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vladimír Foukal, Vladimír Hrubý, Pavel Jiras, Milan Kindl, Petr Kopřiva, Václav Kotva, Pavel Fiala, František Horáček, František Kovář, František Kubíček, Ladislav Mrnka, Zdeněk Blažek, Michal Dohányos, Milan Muchna, Jana Sedlmajerová, Bohumil Rod, Pavel Zradička, Zdeněk Novotný, Eduard Pavlíček, Věra Petáková, Vladimír Pospíšil, Alena Procházková, Eva Rubínová, Jiří Růžička st., Zdeněk Srstka, Karel Vítek st., Luďa Marešová, Eva Trunečková, Stanislav Juna, Zdeněk Martínek, Vítězslav Vejražka, Arnošt Böhm, Vladimír Navrátil, Ela Budeusová
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • woody
  *****

  Podívejte se na ten film, jako já, několikrát po sobě. Je to naprostá vzácnost. Useklá ruka, výměny mozků, sériová vražedkyně, neusmrtitelný astrolog Stuart, useklá hlava, podřezané mrtvoly, vybuchující žena, telecí maso, zakopaná manželka. Tohle není český film. Vdova se na všechny české filmy dívá zvysoka, z piedestálu světových klasik. Všechno je na ní dokonalé. Písnička, hudba, herecké výkony a mistovsky vybroušený scénář. A jakousi pofidérní anketu o nejlepší komedii vyhraje Dovolená s Andělem. FUJ, radši bych před Stubovou zavřel oči. Samozřejmě ji Češi mají rádi, citují z ní (Abych z vás neudělal nezaměstnaného), ale bohužel neustálým opakováním zapomněli co na ní je tak krystalicky čistého a řadí ji vedle takových chujovin jako jsou Slunce seno. FUJ, už jenom to, že se o nich zmiňuji. Hned bych si vidličku bodl do stehna! A ten kdo řekl, že to normalizační komedie, tomu museli místo Hamplova mozku dát veverčí...(29.4.2006)

 • Radyo
  ****

  "Zavři oči, brouku". To je asi nejlegendárnější hláška z tohoto skvělého filmu, který hláškama doslova překypuje. Jo jo, kdyby se ještě dneska točily tak skvělé komedie ...(14.11.2002)

 • kulyk
  *****

  Kdyby Vorlíček v dané době (zafantazírujme si) vyplodil toto dílo v nějaké světu otevřené, normální a ne normalizované zemi, mající přístup na pozvolna globalizovaný filmový trh, dodnes by byl součástí výchovy nových generací ochotníků na všelikých cizozemských Famu, Damu i Jamu. Jedna z českých klasik, kterým nemám co vytknout. A ani nechci. Vlastně - Olinka je mohla vypustit do světa na tvrdo, ne jen pod mydlinkou....(9.6.2012)

 • mchnk
  *****

  Iva Janžurová je český herecký fenomén a v tomto filmu ukázala své jasné herecké kvality naplno. Zahrát muže, který se ocitl v ženském těle, je vskutku nevídaná role, kterou mohou vymyslet jen páni Vorlíček a Macourek. Vrchol absurdnosti situací a jedinečného humoru v doprovodu nejlepších českých herců. Prostě komediální sci-fi, originalita každým coulem.(23.9.2012)

 • sportovec
  *****

  Pozdní dílo československé fimové vlny šedesátých let září přes 40 let, která uplynula od jeho vytvoření, i dnes. Plebejský úsměvný tón (modrá krev vytékající z nešťastně uťaté ruky krále Oskara XV.) vede k celé řadě zajímavých převlékacích scén, jež daly zhruba stejně velký prostor nejen Ivě Janžurové, ale i neméně dobrému Jiřímu Hrzánovi. Budoucí doktor Štrosmajer Miloš Kopecký září svým skvostným výrokem "Abych z vás neudělal nezaměstnaného!" Jako černý výsměch duté oficióznosti tehdy již znatelně kornatějících armád a politických nul je film naprosto jedinečný. Za zmínku stojí i jen zdánlivě malá úloha Heleny Růžičkové uvedená skvostným výrokem ´lásky´: "Ukaž krk, brouku. Šmik!", který z úst Janžurové zní ještě o něco černěji a rafinovaněji. Podobnými gagy Macourkův a Vorlíčkův scénář jen hýří. VDOVA je nepochybně zaslouženě součástí zlatého nadčasového fondu naší národní kinematografie.(25.12.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace