„Pane, vy jste vdova!“

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1970, 97 min

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Jiří Sovák, Eduard Cupák, Olga Schoberová, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Helena Růžičková, Vladimír Menšík, Oldřich Velen, Jaroslav Mareš, Miloš Kopecký, Jiří Hrzán, Jiří Lír, Stella Zázvorková, Stella Májová, Lubomír Kostelka, František Husák, Zdeněk Braunschläger, Oldřich Celerýn, Vlastimil Hašek, Karel Peyr, Svatopluk Skládal, Karel Effa, Josef Kotapiš, Richard Záhorský, Oleg Reif, Václav Štekl, Miloš Willig, Milan Jonáš, Viktor Maurer, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Vítězslav Černý, Pavel Navara, Jaroslav Tomsa, Gabriela Bártlová-Buddeusová, Jiřina Bílá, Josef Burda, Zdena Burdová, Jan Cmíral st., Vlastimil Čaněk, František Miroslav Doubrava, Vladimír Linka, Jana Hana Duffková, Karel Houska, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vladimír Foukal, Vladimír Hrubý, Pavel Jiras, Milan Kindl, Petr Kopřiva, Václav Kotva, Pavel Fiala, František Horáček, František Kovář, František Kubíček, Ladislav Mrnka, Zdeněk Blažek, Michal Dohányos, Milan Muchna, Jana Sedlmajerová, Bohumil Rod, Pavel Zradička, Zdeněk Novotný, Eduard Pavlíček, Věra Petáková, Vladimír Pospíšil, Alena Procházková, Eva Rubínová, Jiří Růžička st., Zdeněk Srstka, Karel Vítek st., Luďa Marešová, Eva Trunečková, Stanislav Juna, Zdeněk Martínek, Vítězslav Vejražka, Arnošt Böhm, Vladimír Navrátil, Ela Budeusová

Tenhle film jsem zatim videl jen jednou a prisel mi hlavne vcelku originani, vtipnej a skvele obsazenej. Sice se tu v podstate opet jedna o klasiku s nekolika zamenama, ale v tomhle filmu to je pojaty fakt dokonale a originalne. Postavy hazej slusny hlasky, sem tam je nakej vostrej vtipek a herecky obsazeni je fakt lahudka, ze ani nevim, kdo byl lepsi. Nicmene i v takhle fajn filmu se sem tam najde nejaky to hluchsi misto, takze to bude jen na hodne dobry 4*.(6.12.2007)

For ME 82%(4.8.2007)

Tuhle starou českou kokomedii jsem naposledy viděla coby malý fuckan a od té doby ji ani ne příliš vědomě míjela. Až tenhle víkendový večer jsem se iniciativně pustila do tvorby bramborového salátu a jako kulisa mi zbyla na zvoleném TV kakanále tahle transsexuální kokotina. Jelikož jsem nechtěla hamtat špinavýma prackama na ovladač a byla jsem i líná ty od šlupek ulepené špaňháry umýt, "Pane, vy jste vdova" mě podruhé a pravděpodobně naposledy oblažilo svou ztřeštěností. Pár scén se docela povedlo, zvláště Helena Růžičková (i v těle Janžurky), ale celkově mě film minul jak cigána vzdělání. Nápověda: "Teď máte říct - zemřete, milostivá paní." Fany (vražedkyně Stubová): "Já??? HOVNAJS!!!" 59%(25.9.2012)

Výborné české komediální sci-fi, jakého už se dnes asi nedočkáme. Herecký koncert prakticky všech zúčastněných, Macourek / Vorlíček zkrátka uměli.(3.1.2011)

Takhle nějak si Bob Saint-Clair představuje republiku Marina Venneta (až na ty sanitky Škoda 1203).. Nejspíš jsem jen vandrácká konkubína české komedie, ale s výjimkou pánů Sovák, Kopecký (potěcha sluchových vjemů) a Schoberové (potěcha vjemů zrakových) mě to nedokázalo vzhledem k očekávání souvisle bavit. Cítím se, jako by mi dal Ježíšek jen polovinu dárků, o které jsem si napsal.(25.12.2009)

• - Když se během příprav na natáčení Helena Růžičková a Iva Janžurová dozvěděly, že ztvární šílenou vražedkyni, vydaly se na "exkurzi" do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. (IvcaG)

• - Ako vrahyňa mala Fanny Štubová (Helena Růžičková) väzenské číslo 2884. (Raccoon.city)

• - Scéna, kdy si Stuart Hample v těle Ivy Janžurové jede pro své mapy ukradeným novinářským kabrioletem do vily generála (Čestmír Řanda), se točila v ul. Na Zátorce v pražské Bubenči. Vila je Na Zátorce 590/12. V současné době je majetkem Ruské federace a sídlí v ní exekutorský úřad. (jis)