Čaroději druhé kategorie Rumburakovi se ve světě lidí nevede nejlépe. Přes den poletuje po světě jako havran a lidské podoby si může užívat jen v noci. Největším a vlastně jediným jeho potěšením je půvabná krasobruslařka Helenka Trojanová, která každé ráno trénuje na zimním stadiónu. Naopak největší nepříjemností je inženýr Zachariáš, zavilý nepřítel zvířat, který po něm každý den střílí, a navíc se vytrvale dvoří Helence. Rumburak by se chtěl vrátit do říše zvířat, to by si však musel vzpomenout na odpovídající zaklínadlo. Zdá se, že největší šancí je spolupráce s počítačem, přezdívaným Kecálek. Znovunalezené zaklínadlo se však dostane do rukou Zachariáše, který se s jeho pomocí rozhodne nechat zmizet všechna zvířata. (TV Nova)

Gemini

Ano, děti, přesně takhle dopadnete, když budete zlým čarodějem. Tedy, pokud budete žít v našem světě a ne světě fantazie, a proč by čaroděj takovou blbost dělal:) Zvláštní zasazení s pohádkou neodmyslitelně spjatého Rumburaka do skoro reálného světa mě nezaujalo. Obzvlášť scény s počítačem jsou...no...možná ve své době svým způsobem zábavné, ale dnes už škoda mluvit. ()

Tosim

Postava Rumburaka a Jiří Lábus si už dávno zasloužili nějaký samostatný projekt. Stalo se a jsem rád. ()

Malarkey

Na Rumburakovi je dobrý akorát Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. Obecně by to mohlo stačit, ale v případě celé pohádky je to žalostně málo. Přitom je to obrovská škoda. Potenciál oni vždycky měli na rozdávání a když si Rumburaka znovu pustím, bude to opět jen a pouze kvůli nim. ()

gouryella

Kvalit televizniho serialu tento film v zadnem pripade nedosahuje, ale jako obcasna vanocni priloha rozhodne nezklame - Jiri Labus je proste dokonaly. ()

Karlos80

Jistě znáte? Počasí: "RABERA TAREGO", nebo zaklínadlo na zvířátka : "HUBERO KORORO", pane Ing. Zachariáši "RUKOFASO NUBUKO", sluha Jean, vrátný Pechánek a osamělý Rumburak (v říši lidí) v naprosto odlišné úloze a poslání než které měl v Arabele. Některé nápady dobré (socialistický počítač Kecálek, psací havran ) ale přesto filmu něco chybělo, třeba onen kouzelný prsten na který byl televizní divák zvyklí...Zde místo toho jen všemožná nesmyslná zaklínadla. Spíš zklamání jak tenkrát tak i dnes.. ()

igi B.

Diletantsky >vyrobená< pitomost, parazitující na úspěchu předchozí "Arabely". Já osobně bych nejraději nechal zmizet všechny ty >umělce< , ochotně ochotničící v každé srajdě, která sype... Zbytečno dále komentovat... ()

gudaulin

Předzvěst toho, kam se dopracuje kdysi tak úspěšný Vorlíček v 90. letech. Film bez jiskry a fungujícího humoru, který parazituje na úspěšném pohádkovém seriálu Arabela. Celkový dojem: 40 %. ()

sud

Nemohu v žádném případě souhlasit s tím, že se tento film vyrovná Arabele, ovšem ani s tím, že se to nepovedlo. Naopak. Václav Vorlíček s Milošem Macourkem vymysleli kvalitní a zábavný příběh, který vždy potěší. ()

MM_Ramone

Postava zlého čarodejníka Rumburaka, z obľúbeného českého seriálu "Arabela", sa v roku 1984 dočkala svojho sólového projektu. V podobe jeho meno nesúceho celovečerného filmu. Jiřímu Lábusovi táto rola rozprávkovej bytosti, ktorá sa ocitne vo svete obyčajných ľudí, výborne sadla. Tento film odhaľuje aj viacej z Rumburakovho charakteru. Pohodový bonus ku "Arabele". Kto tomu neverí - HUBERO KORORO! *** ()

Xmilden

Dnes by se řeklo, že s Rumburakem se jednalo o dojení úspěšné značky. Bohužel se to celé nepovedlo ani co se týče samotného příběhu. 40% ()

cheyene

Dnes by možná bylo trendy říct, že se jedná o jakýsi spin-off ke kultovnímu seriálu Arabela. Tohle volné pokračování, v němž z původní klasiky zůstala pouze postava čaroděje Rumburaka, kterého skvěle ztvárnil Jiří Lábus, je slabým odvarem nejen Arabely, ale také jejího pokračování z roku 1993. Přesto se však už jedná o poměrně klasický počin, jenž jsem viděl nejednou a který má své světlé okamžiky. ()

Big Bear

Rumburak (film nikoliv čaroděj) nedosahuje nápaditosti a neotřelosti Arabely. Pár vtipů se povedlo, Kaiser ceĺkem dobře zahrál inženýra nenávidějícího zvířata a Rumburak byl přesvědčivý jako vždy. Přesto tomu něco chybělo. Rumburak mi zcela nesedl už v době kdy jsem jej viděl poprvé a asi se to už dalšími reprízami nevylepší. * * ()

mchnk

"Pane inženýre Zachariáši, mukopako muzucho!". Není co dodat, skvělá komedie s klasickým českým zloduchem Rumburakem, který přežívá v Československu osmdesátých let, plus krásná hudba Angela Michajlova. ()

Vančura

Mám pocit, že mi ten film v dětství přišel dost depresivní. To, že se z Rumburaka stal nemytý bezďák se slámou ve vlasech a v roztrhaném čarodějnickém obleku, na mě jako na dítě působilo neuvěřitelně skličujícím dojem. Když jsem to teď viděl po letech znovu, ty dětské emoce se mi vlastně potvrdily. Ten úvod, kdy Rumburakův voiceover líčí jeho neutěšené současné poměry, je prostě strašná depka, byť to asi mělo být zamýšlené tak, že to má být vlastně komické, a navíc spravedlivé za to, co Rumburak dělal v Arabele (protože karma, chápeš). V tomto ohledu mě zamrzelo, jak úzce tento spin-off na zmíněný seriál navazuje - pro člověka, který si ten seriál už moc nepamatuje (protože rok 2021), je to celé strašně vytržené z kontextu a člověk moc nechápe, co ten chudák Rumburak udělal tak strašného, že mrzne ve věži s havranicí, teda vlastně krkavicí Otýlií, která žárlí na jeho Vendulku utěšitelku, teda vlastně Helenku. Chápu ale, že to bylo natočené s tím, že to lidi viděli tenkrát v kině brzo po Arabele, takže to měli ještě všechno v paměti, a těžko asi proto dnes tvůrcům vyčítat, že se na začátku filmu neobtěžovali s připomenutím seriálového děje, který by film zasadil do nějakého kontextu. Co mi na tom filmu dnes přijde úchvatné, jsou asi celkem 3 věci: 1) naprosto dokonalé obsazení - v tom filmu hrají bez výjimky samé čs. herecké legendy, a i když mají jejich postavy často jen málo prostoru, všem se podařilo herecky excelovat a propůjčit tomu filmu nezměrnou míru komiky (za všechny prostě musím vypíchnout Lábuse, který je už nějakou dobu můj herecký bůh, a to co předvádí v tomto filmu, je podle mě něco naprosto neuvěřitelného, a pravděpodobně i nedoceněného); 2) nádherná, ale vážně NÁDHERNÁ hudba mého velkého oblíbence Michajlova - marná sláva, jeho hudba se mi v dětství navždy zapsala do srdce, a už pro mě napořád bude spjata s obrovskou nostalgií po dětství, ten chlapík prostě uměl skládat filmovou hudbu jako nikdo jiný; 3) a konečně mě tam strašně baví i ta sci-fi linka, s fascinujícím počítačem Kecálkem (to jeho generování slov a chrlení papíru mi vyvolává mráz na zádech dnes stejně, jako když jsem byl kluk), robotem Žánem, který umí připravit kung pao s bambusovými výhonky (btw. nedělal ho Švankmajer? nikde v titulcích ale nebyl napsaný) a fascinující postavou inženýra Zachariáše (geniální herecká kreace Kaisera!), který je naprosto neodolatelný pošuk, technofil do morku kosti, s až komicky krajním odporem ke zvířatům (byť zrovna scéna, ve které chudák Zachariáš zakopne o šňůru vodítka, švihne sebou na zem, čokl té ženské se na něj ještě rozštěká a rozrhne mu kalhoty (!), ale ženskou ani nenapadne se mu nějak omlouvat, mi přijde jako kvintesence současné arogance "pejskařů", kteří mají pocit, že jejich pes je nedotknutelný). Ta myšlenka natočit spin-off Arabely byla asi svým způsobem lehce bizarní, ale osobně s tím problém nemám, a z výše zmíněných důvodů na něj osobně nedám dopustit, a ten film je zde prostě brutálně podhodnocený, sorry. Navíc mám asi tendenci v něm vidět i věci, které tam možná vůbec nejsou (např. ta slepá oddanost školského sboru vůči ptačímu řediteli školy mi trochu přišla jako paralela k společenské situaci, kdy si sice každý mohl o vládnoucím establishmentu myslet co chtěl, ale na odpor se nezmohl skoro nikdo). UPDATE 9.3.2021 - Na druhé zhlédnutí po pár týdnech znovu mě to už tak nebavilo, protože jsem to ještě měl hodně v živé paměti, ale přesto si pořád myslím, že je ten film prostě výborný a nedoceněný. UPDATE 11.2.2023 - Napotřetí mě to už zase strašně bavilo, možná protože jsem mezitím nakoukal znovu jak starou, tak novou Arabelu, a vyloženě si užíval všechny ty narážky (jak ve filmu na původní verzi seriálu, tak v nové verzi seriálu na film). Člověk obeznámený s oběma seriály si to tedy podle mě užije víc než ten, kdo je nezná. A současně si musí klást otázku, proč Rumburak ve filmu hledá kouzelné zaklínadlo pro přesun do světa pohádek, když o ničem takovém nebyla v původním seriálu ani zmínka, a k tomuto účelu sloužil cestovní plášť, podobně jako je nepochopitelné, proč Zachariáš nechává zmizet zvířata po jednom, místo aby to udělal najednou (jako Rumburak s počasím). () (méně) (více)