// Production Companies: Filmové studio Barrandov //(13.5.2011)

Neplánované zimní natáčení bylo to nejlepší, co film mohlo potkat. Jasné, ledové zimní dny, jiskřící námraza na stromech a sníh dali vzniknout ojedinělé atmosféře! Navíc pohádka má humor („...přijďte, rádi vás uvidíme...“), sympatické herce, není zbytečně temná a krutá, a nešetřila na kostýmech (tedy až na ten jeden, co má princezna Droběna na plese. Ten nedodává zrovna pocit starých časů. Ale co, je to pohádka, ne historický film), povedená je i moderní podoba chování Popelky, jenž střílí z kuše a prince, co prchá před preceptorem. Mimo jiné, už se přestávám divit, že Tři oříšky pro Popelku dobře znají i mimo ČR.(15.10.2003)

Film, který se stal spíš synonymem Vánoc než pohádky, milovaný stejně u nás jako u našich západních sousedů (i když tam si místo božského Káji vystačí se saxíkem). V r 2009 měl dokonce v Německu svou obnovenou premiéru. Mám s ní jen jediný problém - všechny ostatní Popelky působí díky ní jako bez života.(15.6.2005)

Ať to beru, jak to beru, tohle je opravdu ta nejlepší pohádka, která kdy u nás vznikla. Pohádkovou atmosférou jenom překypuje, bílé zasněžené pláně, stejně jako sněhem obalené smrky kameře přejí a herecký ansábl je bezchybný, včetně německých zástupců. Klukovsky rozverná a zároveň žensky půvabná Libuška je k nakousnutí a tehdy ještě štíhlý Pavel Trávníček je princ, jak má být. No a světe div se, i Svobodova hudba a "božský Kája" to nekazí a jeho zdejší song je snad jediný, který jsem od něho ochoten akceptovat. Od té doby se Vorlíček tomuto skvostu ve svých dalších počinech ani v nejmenším nepřiblížil.(20.9.2003)

Mistrovství Karla Svobody a půvab Libuše Šafránkové, kterou žádná americká fiflena nikdy netrumfne. Společně s další klasikou S čerty nejsou žerty neoddiskutovatelný vrchol tuzemské pohádkové tvorby i samozřejmá součást vánoční atmosféry!!(14.12.2007)

• - Karel Gott ve vzpomínkách na Karla Svobodu uvedl, že skladba "Kdepak ty ptáčku..." vznikla jako reakce na jejich emigraci po srpnu 1968. (sator)

• - Popelka (Libuše Šafránková) dýcha na zámku venku na okno, aby roztála námraza na okně. Jenže námraza vzniká zevnitř, tj. v teplé místnosti. Pokud by námraza vznikla venku, jak je ve filmu, musela by v místnosti být větší zima než venku. (dmichalek)

• - Protože by ve scénách, kdy se princové s Popelkou (Libuše Šafránková) honí šumavským lesem, herci uvízli hluboko ve sněhu, musel jim celý štáb předem prošlapat a upěchovat cestičky. Kamery se následně umístňovaly tak, aby nebyly viditelné. (Jirka_Šč)