Laciná dobová ideologie už není tak vlezlá a humor byl obroušen časem do příjemně lehké úsměvnosti. Obé tak dalo vyniknout naivitě zápletky, která je jakýmsi pokusem o Podraz na moravský způsob. To, co zůstalo, je však přesto nečekaně fajn pohodovka s černobílými postavami, řadou úsměvných situací, tradičními dobovými rekvizitami a výborným Menšíkem, kterému tentokrát zdatně sekunduje výborně se doplňující dvojka Sovák-Janžurová. Sovák vrthl do vinařské selanky jako nezapomenutelný svéráz, a Janžurka odminula vyrostla z trapné exhibicionistky v osobitý charakter. Chtěl jsem večer s něčím domácím, odpočinkově nenáročným, nejlépe s lehce nostalgickou příchutí. Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná volba.(2.11.2012)

I když chybí zábavný propagandistický podtext s kapitalistickými záporáky Bouřlivého vína, divák se pořád ještě nenudí. Film poukazuje na běžnou praxi vykrádání státního majetku, triky s "mrtvými dušemi", úplatky... (zdá se, že se toho moc po revoluci nezměnilo). O zábavu se tentokrát stará alkoholik Somr, elegantní záporák Miloš Kopecký a pár Janžurová se Sovákem, který si tady vystřihl jednu ze svých pamětihodných rolí.(1.10.2009)

Druhý film z volné trilogie o vínu, který také zas tak moc o vínu není, ale kupodivu se vytratila i ta do očí bijící komunistická propaganda. Ano, je zde spor mezi místopředsedou Janákem (Vladimír Menšík), který chce postavit novou sýpku na kukuřici, mezi předsedou družstva (František Němec), který zase chce zavést výrobu nábytkových stěn, ale není to vyloženě agitka, navíc zastíněná opět vynikajícími výkony herců, včetně nových tvaří Jiřího Sováka, Miloše Kopeckého, Josefa Somra a některých dalších. A hlavně je to oproti Bouřlivému vínu fakt sranda, zejména Sovák je geniální a jeho role abstinenta - plukovníka v záloze, je prostě bezchybná, navíc jeho ožralecký projev, když ho opije Somr, je k popukání. Vladimír Menšík taky hraje jaksi víc a vůbec celková atmosféra snímku je mnohem lepší, než Bouřlivé víno. Z mládí si pamatuju, že tento díl mě bavil nejvíc. Ještě bych zmínil Jiřího Lábuse a jeho roli úředníka Kokošky - to se nedá prostě nesmát a opět výbornou Ivu Janžurovou, která v tomto díle dostala mnohem větší herecký prostor. Zkrátka, nenáročná pohodová komedie s kvalitním hereckým obsazením. Zajímavé motto pana Webera alias Miloše Kopeckého - Nejdřív jsem já, pak dlouho nic, pak zase já a potom až ti ostatní...(18.2.2011)

Dnes jsem objevil ve filmu chybu v čase, a to ve scéně po probuzení plukovníka Semeráda(J. Sovák) z opice, kdy se snaží zorientovat, jak je to se svítáním, zda je ráno či večer, načež mu Šmejkalová (I. Janžurová) sdělí, že je přece září a je půl osmé. Vzápětí je záběr na televizor, kde začínají televizní noviny a mají tam datum 23.8. !! Tak tento detail tvůrcům nějak utekl. Film jsem viděl asi 3x a nikdy dříve jsem si toho nevšiml.(11.7.2003)

• BoPo

Víno časom získava na cene a kvalite. No zabudli na to, že sa oňho musí starať niekto kto tomu rozumí. V neodborných rukách to môže skončiť nedobre.(6.2.2010)

• - Poté, co se Semerád (Jiří Sovák) probouzí s kocovinou, ptá se Růženy (Iva Janžurová), kolik je hodin. Dostává se mu odpovědi, že půl osmé, avšak budík vedle něj ukazuje 17:40. (ViktorD)

• - Ve chvíli, kdy se Semerád (Jiří Sovák) probere v posteli, poté, co se opil, volá na něj Růžena (Iva Janžurová), že není prosinec, ale září. Na puštěné televizi však začínají Televizní noviny a vedle moderátorky je datum 23.8. (offlineman)

• - Na začátku filmu jede Iva Janžurová s Jiřím Sovákem v trabantu. Vždy, když je záběr zevnitř vozu, mají puštěné stěrače, a to při vysoké frekvenci. Při každém záběru z venku jsou však stěrače vypnuté. (Terva)