• Zloděj kol
  *****

  Historická komedie velkého stylu, jaká se už bohužel v našich zeměpisných šířkách neopakovala (Císařova pekaře beru v potaz). Vávra opět vyvedl Národní a Vinohradské divadlo na barrandovský kopec, doplnil jej několika filmovými stars a úspěch byl na světě. Film velmi dobře drží základní příběhovou osnovu, nechybí zde napětí, vtip, život a krása. Má několik dobrých hereckých výkonů (Smolík, Šejbalová, Pištěk, Nedošinská, Mandlová, Steimarová), ale všemu pochopitelně dominuje Zdeněk Štěpánek, který mohl Mikuláši Dačickému propůjčit veškerou svou vervu. Zdravě nacionální film nemůže jednou za čas škodit.(6.11.2003)

 • liquido26
  *****

  Skvělá komedie. Bavil jsem se jako už dlouho ne. Mikuláš Dačický z Heslova, skvěle zahraný Zdeňkem Štěpánkem, je hrdina velice podobný těm, jaké v amerických filmech ztvárňovali Douglas Fairbanks nebo Errol Flynn - za všech okolností statečný zastánce utiskovaných a ženy už jen při vyslovení jeho jména otevírají nohy :-))(17.12.2009)

 • Karlas
  *****

  Češi vždy vyznávali tré ... ženy, víno a Boha. Vlastenecky humorný film o boji české šlechty proti cizácké aristokracii, vlastnící zemské úřady, bohémstvím a žárem čestných srdcí rozpustilého rošťáctví. A opět jsou to krásné a vzácné ženy, které pomohou Mikuláši Dačickému z Heslova na cestě za spravedlností.(8.7.2016)

 • gouryella
  *****

  Naprosto dokonala komedie, ve ktere zari Zdenek Stepanek je neskutecne vtipnou kritikou malomestacke povrchni spolecnosti.(3.8.2002)

 • rt12
  *****

  Za starou gardu plný počet.(27.5.2014)

 • - Představitel hlavní role Zdeněk Štěpánek si Mikuláše Dačického zahrál i na jevišti Národního divadla. (Teres)

 • - Režisér Otakar Vávra se nechal inspirovat tehdy slavným filmem La Kermesse héroïque (1935), scénu velkolepého šermířského souboje si vypůjčil z méně známého románu Alexandra Dumase staršího „La dame de Monsoreau“ („O korunu a lásku“; 1846). (Olík)

 • - Cech panen kutnohorských byl ve své době nejdražším českým filmem. Otakar Vávra ho i s exteriéry natočil za šestnáct dní a rozpočet se vyšplhal na neuvěřitelných 1 600 000 československých korun. (topr harley)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace