Jan Hus

Alois Jirásek (kniha)

Otakar Vávra

Václav Hanuš

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Eduard Kohout, Bedřich Karen, František Smolík, Otomar Krejča st., Vladimír Řepa, Marie Tomášová, Josef Mixa, Eduard Cupák, Vladimír Hlavatý, Rudolf Deyl st., František Kreuzmann st., Vilém Besser, Marie Brožová, Ladislav Boháč, Josef Kemr, Antonín Šůra, Václav Vydra ml., Miloš Nedbal, Bohuš Hradil, František Kovářík, Jiří Steimar, Miloš Kopecký, Marie Svobodová, Václav Voska, Vladimír Leraus, Bohuš Záhorský, Marie Nademlejnská, Jaroslav Mareš, Světla Amortová, Radovan Lukavský, Rudolf Hrušínský, Felix le Breux, Miroslav Doležal, J. O. Martin, Václav Švec, Hynek Němec, Miroslav Šipovič, Vlastimil Brodský, Libuše Pešková, Stanislav Langer, Štěpán Bulejko, Richard Záhorský, Vojta Plachý-Tůma, František Roland, František Marek, Vojta Novák, Oldřich Vykypěl, Karel Jelínek, František Klika, Gustav Opočenský, Jiří Hurta, Jaroslav Orlický, Viktor Očásek, Jarmila Krulišová, Hermína Vojtová, Karel Pavlík, Jaroslav Seník, Marta Májová, Eva Strupplová, Adolf Vojta-Jurný

Kde je tá doba keď, sa točili tak úžasné a veľké filmy ako tento, režisér Otakar Vávra bravúrne zvláda svoj post a prináša veľké posolstvo za podpory skvelých hercov na čele so Zdeněkom Štěpánekom. Film a príbeh ktorý nestarne. /100%/(5.7.2010)

I po 60 letech od vzniku má tenhle film svojí sílu. Hodně jsem se obával, jak moc do děje zasáhla tehdejší doba nejtvrdšího komunismu, ale i přes mírné odklony od historie mi to jako žádná rudá propaganda rozhodně nepřipadalo. A hlavně, většina toho, co Hus v podání výborného Zdeňka Štěpánka v tomto filmu říkal, má podle mě univerzální platnost dodnes. /80% a 4*/(27.7.2015)

"Nemáme a nesmíme poslouchat vrchnost, žije-li tato v hříchu." Tak to platí stále stejně a třikrát hurá mistrovi Janovi za to, že to tak pěkně vystihnul. Mně se prostě Husovy myšlenky vždycky líbily, ale nemám rád církev ani kázání a s obojím jsem v tomto filmu odzíval poměrně dost času.(30.11.2016)

Proč se tak málo tenhle film dává na CT? Je to pýcha našeho národa. NEODVOLAL! Mučedník, osoba jdoucí za pravdou tak moc, že ho katolíci upálili. Copak máme tak moc viditelných hrdinů jako je MISTR JAN HUS? Častěji vysílat. Mládež potřebuje vzory, hrdiny!(26.7.2010)

Na mně působí celý vývoj děje opravdu silně. Brilantní herectví ze všech stran a na každém kroku. Film, který nešlápne vedle. Prvopočátky nové generace filmů popsal sportovec a jeho komentář také vřele doporučuji jako dosti potřebný dodatek k uchopení filmu. Pro mně osobně velmi důležitý snímek.(1.11.2011)

• - Natáčelo se celkem 93 dní (62 dnů v ateliérech, 31 v exteriérech). Souběžně se natáčel i materiál pro druhý díl trilogie . (Mackin)

• - Kozí Hrádek byl namalován v perspektivně zmenšeném měřítku na velikou tabuli skla. Postavení hradu by vyžadovalo z hlediska techniky staveb filmových dekorací pracnou stavbu. (M.B)

• - Mezi poslední slova Jena Husa patřila: " Za sto let Bůh dá povstat člověku, jehož volání po reformaci nebude moci být umlčeno!" Za sto dva let přibil Martin Luther 95 tezí na dveře Wittenbergského kostela. Nedlouho na to přišla reformace. (Kuny27)