Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

kleopatra

Krásně natočený příběh o tom, kolik stojí láska, porozumění, tolerance a jak velká cena se musí zaplatit, aby se matka s dcerou povznesly nad malichernosti všedního života. ()

Houdini

Oscar 5 : Nejlepší film, Režie, Herec VR - Jack Nicholson, Herečka HR - Shirley MacLaine, Scénář - A + 6 nominací: Herec VR - John Lithgow, Herečka HR - Debra Winger, Výprava, Střih, Hudba, Zvuk ()

Matty

Tenhle film zbožňuji. Rodinné drama nenásilně prokládáné komedií a zakončené krutým zjištěním, jak mnoho je někdy třeba, aby lidé pochopili. Herecké výkony mě ani po několikerém zhlédnutí nepřestávají nudit. Jiskření mezi postavami nemá chybu. Velká škoda, že MacLaineová a Wingerová byly nominovány na Oscara ve stejné kategorii, cenu by si zasloužily obě. Za něžnost. Klidně si mumlejte něco o kýči, já si u Ceny rád ještě párkrát pobrečím. 95% Zajímavé komentáře: Oskar, Fanucci, jatamansi ()

Radyo

Skvělý a emocemi doslova přecpaný příběh s jedinečnými výkony Shirley McLaineové a Debry Wingerové v hlavních rolích. Úžasný je i Jack Nicholson v roli kosmonauta ze sousedství, a překvapivě dobře zde hraje i Jeff Daniels (Blbý a blbější). Tvůrci zpracovali děj velmi dobře a přiblížili jej maximálně obyčejným lidským příběhům, které mnozí z našeho okolí prožili či prožívají na vlastní kůži. ()

Malarkey

Solidní americké drama vyprávějící rodinný příběh napříč lety, které mělo obrovské štěstí na hlavní role. Ze začátku jsem byl dost nejistý s tím, jestli se mi Cena za něžnost bude líbit. Postupem času jsem si ale na role přivykl a nejvíce si samozřejmě oblíbil Jacka Nicholsona. On si i ve vedlejší roli dokáže celý film urvat pro sebe. Každopádně by bylo nespravedlivé, kdybych řekl, že film stojí jenom na něm. Jsou tu také Shirley MacLaine, Debra Winger, Danny DeVito, Jeff Daniels a John Lithgow, kde každý má svoje zásadní místo a to i přesto, že se někteří ve filmu neobjeví bůhví kolik minut. Každopádně i tak, jako v tomto filmu, si život s lidským osudem dokáže pohrát. Není to úplně fér, ale na druhou stranu takové příběhy mají největší sílu. ()

gouryella

Silne emotivni pribeh o osudech jedne rodiny je na jedne strane hodne smutnym vypravenim, ale na strane druhe odusevnely vykon Jacka Nicholsona tragickou stranku prijemne zmirnuje. ()

Superpero

Výborný film. Už jen ten scénář je brilantní k tomu připočtěte velice dobrou režii a HLAVNĚ skvělé herecké výkony nevím koho bych měl víc vyzdvihnout jelikož všichni přítomní to zahráli prostě bravurně, ale nejlepší byla asi Debra Winger. No prostě skvělá podívaná s naprosto zaslouženou Oscarovou sklizní. ()

Fr

,,JÁ SE PROSTĚ UŽ NECHCI PRÁT.“ … ,,- CO TÍM CHCEŠ ŘÍCT? KDY SE PEREME? … ,,KDY SE PEREME? TY MĚ PŘEKVAPUJEŠ. VŽDYCKY NÁS VIDÍM, JAK SE PEREME, PROTOŽE SE MNOU NIKDY NEJSEŠ SPOKOJENÁ.…“ /// Svým způsobem vobyčejnej příběh. I ty postavy jsou takový normální, vobyčejný a přesto – díky dialogům zajímavý. Vztah matky s dcerou a věci kolem chlapů… spíš bych řekl, že to bude pro holky. Ale vono mě to baví. Pak zjišťuju, že ¾ filmu je vlastně ,,jen“ taková dlouhá seznamka. Proto, abych jim byl blíž a blíž. Abych poznal, že jsou schopní citů, ale taky, abych je dokázal prožít s nima. Což na 30let starej film není špatný! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej napsal v roce 1975 Larry McMurtry, jsem nečetl. 2.) Sleduju jen kousky, u kterejch můžu uronit kroupu. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

B!shop

Drobet zklamani. Na jednu stranu fajn, povedeny drama, ale na stranu druhou vicemene nic extra. Proste obycejnej pribeh o vztazich matky s dcerou, jejich kamaradech a milencich. Cely je to tak hodne civilni a film nikam nespecha. Rozhodne bych ho neoznacil za komedii. Film vicemene vytahujou nahoru jen herci, hlavni dvojka zenskejch, pricemz ale postava MacLaine je misty drobet divna svym chovanim. Ale samozejme i chlapci, co se okolo nich motaj, jsou fajn. DeVito, Daniels, Lithgow, ale hlavne tradicne sympatickej chlastajici Nicholson. Celkove tak proste jen dobre natoceny, zahrany i napsany drama, coz by ve vetsine pribadu stacilo k spokojenosti, ale ne u klasiky, ktera ma 86%, tady jsem fakt cekal jeste vic, proto jen slusny 4*. ()

Oskar

Je fascinující, kolikrát se Cena za něžnost už už málem sklouzla do tekutého písku citové vydíračky, ale nikdy ne úplně. Takové filmy opravdu nevyhledávám, ale tohle je čestná výjimka. Vkusný sentimentální film, opravdu. Pokud se vám zdá, že už ve spojení "vkusný A sentimentální" je určitý rozpor, pak neztrácejte čas, není to film pro vás. V opačném případě se připravte na (podle mého názoru) nejlepší herecký výkon Shirley MacLaineové. Její postava projde v příběhu docela zásadními proměnami, ale Shirley to netlačí do hollywoodského klišé ode zdi ke zdi, vychází to úplně plynule a přirozeně. 80% ()

Kulmon

Nenapadá mne žádný film, ve kterém by byli tak nesympatičtí hrdinové. Ale děsně! První hodina je tak naprosto šílená. Pak přichází na scénu Jack Nicholson a ti protivové se trošičku umírní. Emotivní závěr mne ale nechal naprosto chladným. ()

xxmartinxx

Docela nenápadný film, který svojí sílu nestaví na odiv. Své myšlenky nevykřikuje a emoce z něj vyplývají, namísto, aby je přímo sděloval. Nebo alespoň tak se mi to zdálo. Výborní herci a schopná režie to jistí. Musím říct, že napoprvé mě to natolik nedostalo, ale nakonec jsem tomu přišel na chuť. 4 a 1/2 ()

Sarkastic

„Mám rád, když se svítí.“ - „Tak běž domů a rozsviť si.“ Tahle vztahová tragikomedie je v prvé řadě perfektně napsaná. Od nosného příběhu přes odzbrojující vtipy, vypjaté dramatické výstupy, dojemné momentky až po postavy, které jsou neobyčejně švihnuté, zábavné, avšak přitom přirozené a uvěřitelné. Na tom mají velkou zásluhu jejich protagonisté, ale i ta chemie, která mezi nimi opravdu funguje. Nejvíc jsem se smál u společných chvilek stárnoucích sousedů (geniální pasáž s výletem na oběd), ale i ten hlavní vztah matky a dcery (trefně uvedený scénou u postýlky) byl skvěle vystižený a člověk se musel u těch šílených ženských co chvíli škodolibě uchechtávat, třeba jako u trapného vracení věcí v obchodě (Emma kvůli své rodičce vlastně ani normální být nemohla). Problém jsem tak měl jen s koncem, to tlačení na pilu bych ještě zvládl, se zbytečným natahováním už to bylo horší, proto celkově dávám „jen“ silné 4*. „Jen jsem se zeptal, jak dlouho.“ - „Nevím. Než se jí vyčistí krk, nebo já zhubnu o 10 kilo, podle toho, co bude dřív.“ ()

genetique

Pekný film. A tým slovom nemyslím niečo podradnejšie len preto, že som nenapísal skvelý alebo úžasný. Je to krásne natočený film, úprimný, milý, príjemný, usmievavý, zábavný, nemenej však aj tragický. Jednoducho pekný životný príbeh, v ktorom je klišé neznámym pojmom, herecké výkony dosahujú vrcholnú úroveň a prirovnanie - v jednoduchosti je krása - je absolútne presné. 85%. ()

Kaka

Brooks umí bravurně vykreslit lidské příběhy - kamarádství, láska, rodina. Skvěle vede herce, kteří tady předvádějí vyjmečné hereckcé výkony. Zub času se na snímku trochu podepsal a některé situační scénky nejsou tak in, jako byly před 20-30 lety, ale pořád je to velmi trefné a dostatečně komplexní. ()

castor

Hlavní role nebo vedlejší? Je to jedno - tenhle pozoruhodný herec doslova magneticky přitahuje veškerou pozornost, ať už má ve filmu jakýkoliv štěk.. Jack Nicholson je legenda, po které jednou zůstane velká díra!! Na svou dobu místy odvážné drama (pořád jsme na poli hollywoodského kousku), ve kterém sledujeme jeden komplikovanější vztah matky s dcerou, která postupně vylétává z hnízda. Poměrně klišovitý kus, který nešetří sentimentem i prudkými zvraty (které ovšem příliš nefungují), může za úspěch děkovat zejména hercům. Bez nich by se plácal v průměrných vodách. I tak do nich při vší úctě k tvůrcům víceméně patří. Role Oscarem oceněného Nicholsonem byla důležitá, ale přece jen okrajová. Znovu byl výborný, ale vynikající jako jinde (kde si cenu zasloužil spíš) nikoliv. Nicméně tenhle kritický i kasovní úspěch znamenal jeho návrat na špici. Do té doby televizní scénárista James L. Brooks poprvé režíroval vlastní celovečerní látku, shrábl rovnou tři sošky (produkce filmu, scénář a režie), ale obávám se, že jde o jeden z oněch akademických přehmatů. Napsal poměrně ploché postavy, které dostávají zajímavé obrysy až s příchodem rodinné tragédie v druhé polovině snímku. Což už je trochu pozdě. Tři až čtyři, sorry. ()