Cena za něžnost

Scénografie:

Polly Platt

Kostýmy:

Kristi Zea

Tenhle film zbožňuji. Rodinné drama nenásilně prokládáné komedií a zakončené krutým zjištěním, jak mnoho je někdy třeba, aby lidé pochopili. Herecké výkony mě ani po několikerém zhlédnutí nepřestávají nudit. Jiskření mezi postavami nemá chybu. Velká škoda, že MacLaineová a Wingerová byly nominovány na Oscara ve stejné kategorii, cenu by si zasloužily obě. Za něžnost. Klidně si mumlejte něco o kýči, já si u Ceny rád ještě párkrát pobrečím. 95% Zajímavé komentáře: Oskar, Fanucci, jatamansi(22.12.2005)

Pohodová, výborne zrežírovaná romantická dráma, ktorej emotívna stránka ku koncu pekne vrcholí. Film je plný myšlienok nad ktorými sa oplatí popremýšľať a skvelých hereckých výkonov. Najviac ma bavil Jack Nicholson, nedostal síce toľko priestoru, koľko som si predstavoval, ale svoj čas na placi využil do bodky dokonale a to samozrejme aj so svojim typickým hereckým prejavom a charizmou, ktorá už dodala mnohým filmom nádych nadpriemernosti. 85/100(6.7.2015)

Výborný film. Už jen ten scénář je brilantní k tomu připočtěte velice dobrou režii a HLAVNĚ skvělé herecké výkony nevím koho bych měl víc vyzdvihnout jelikož všichni přítomní to zahráli prostě bravurně, ale nejlepší byla asi Debra Winger. No prostě skvělá podívaná s naprosto zaslouženou Oscarovou sklizní.(18.12.2005)

Ve své podstatě obyčejný film s obyčejnou zápletkou, který dělají neobyčejným hlavně herci. Shirley MacLaine byla naprosto bezkonkurenční, Jack Nicholson mě víc oslovil v jiných filmech, ale stejně hrál dobře a pěkně se spolu doplňovali, jejich scény byly prostě výborné. A překvapivě jsem se i dost pobavila. Jen ten konec mi přišel takový umělý a nijaký, kupodivu se ani nepokoušeli dojmout diváky. 4*(13.4.2015)

Ocenění za něžnost - Oscar - vedlejší herec (J. Nicholson), hlavní herečka (S. MacLaine), režie, film, adaptovaný scénář Boston Society of Film Critics Awards - nejlepší americký film, vedlejší herec (J. Nicholson) David di Donatello Awards - herečka v zahraničním filmu (S. MacLaine) Zlatý glóbus - film (drama), vedlejší herec v dramatu (J. Nicholson), herečka v dramatu (S. MacLaine), scénář Kansas City Film Critics Circle Awards - film, vedlejší herec (J. Nicholson) Los Angeles Film Critics Association Awards - herečka (S. MacLaine), režie, film, scénář, vedlejší herec (J. Nicholson) National Board of Review - herečka (S. MacLaine), režie, film, vedlejší herec (J. Nicholson) National Society of Film Critics Awards - herečka (D. Winger), vedlejší herec (J. Nicholson) ...Scénář : James L. Brooks podle románu Larry McMurtryho. Kamera : Andrzej Bartkowiak. Hudba : Michael Gore(28.5.2011)

• - Harrison Ford i Paul Newman odmítli hrát roli Garretta Breedlova. (Vampireman)

• - John Lithgow byl k filmu přizván jako náhrada. Jeho scény byly natočeny za pouhé tři dny, přičemž je natočil během přestávek filmování snímku Footloose (1984), který natáčel zároveň. (J.A.K.)

• - Jack Nicholson se na svou roli připravoval tak, že mluvil s mnoha astronauty. (Vampireman)