Cena za něžnost

Scénografie:

Polly Platt

Kostýmy:

Kristi Zea

Je fascinující, kolikrát se Cena za něžnost už už málem sklouzla do tekutého písku citové vydíračky, ale nikdy ne úplně. Takové filmy opravdu nevyhledávám, ale tohle je čestná výjimka. Vkusný sentimentální film, opravdu. Pokud se vám zdá, že už ve spojení "vkusný A sentimentální" je určitý rozpor, pak neztrácejte čas, není to film pro vás. V opačném případě se připravte na (podle mého názoru) nejlepší herecký výkon Shirley MacLaineové. Její postava projde v příběhu docela zásadními proměnami, ale Shirley to netlačí do hollywoodského klišé ode zdi ke zdi, vychází to úplně plynule a přirozeně. 80%(23.1.2006)

,,JÁ SE PROSTĚ UŽ NECHCI PRÁT.“ … ,,- CO TÍM CHCEŠ ŘÍCT? KDY SE PEREME? … ,,KDY SE PEREME? TY MĚ PŘEKVAPUJEŠ. VŽDYCKY NÁS VIDÍM, JAK SE PEREME, PROTOŽE SE MNOU NIKDY NEJSEŠ SPOKOJENÁ.…“ /// Svým způsobem vobyčejnej příběh. I ty postavy jsou takový normální, vobyčejný a přesto – díky dialogům zajímavý. Vztah matky s dcerou a věci kolem chlapů… spíš bych řekl, že to bude pro holky. Ale vono mě to baví. Pak zjišťuju, že ¾ filmu je vlastně ,,jen“ taková dlouhá seznamka. Proto, abych jim byl blíž a blíž. Abych poznal, že jsou schopní citů, ale taky, abych je dokázal prožít s nima. Což na 30let starej film není špatný! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej napsal v roce 1975 Larry McMurtry, jsem nečetl. 2.) Sleduju jen kousky, u kterejch můžu uronit kroupu. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(24.11.2013)

Podobné příběhy, které jsou rozehrané na dlouhé časové ose (až tři rodinné generace) příliš nemusím. Oproti knižním předlohám jsou značně zjednodušované a nedokáží jít do hloubky a jen ukazují jednotlivé (milostné) epizodky (vztahy) ze života v tomto případě matky a dcery. A "Terms od Endearment" je toho jasným důkazem, film, který sice nedokáže diváka pohltit propracovaným scénářem, ale dokáže upoutat zábavným stylem vyprávění a zručnou režií a tak jednotivé kapitolky ze životů "lidských" postav zahrané výbornými herci, diváka baví sledovat. Takže nakonec i to závěrečné fňuk drama dokážu odpustit, protože nespadlo do vyložené patetičnosti a rakovinotvornosti podobně laděných snímků poslední doby. Opakované projekci se nebráním, rakovinu přetočím :) A do dnešního dne, mně neznámá Debra Winger, byla k sežrání, hlavně na počátku.(20.12.2013)

5 oscarů? no ne že bych byl zklamán, ale čekal jsem tedy větší nářez. Nicholson jako šarmantní kosmonaut s ďábelským úsměvem, který by si život bez žen nedokázal představit, zkrátka nemá chybu, vůbec herecké výkony jsou v tomto filmu bezchybné, ale ten děj se rozjíždí jak muj děda na mopedu, proto si myslím, že zkrácená stopáž by snímku jen prospěla a rozhodně přidala na kvalitě. Slabé 4*(10.1.2010)

Napočúval som sa dosť o tom, ako skvelo vie J. Nicholson zahrať chlapíka "od vedľa". Áno, je výborný, ale film nie je len o ňom. Scénu, kde preletí na pláži zo strechy auta si však budem pamätať. Film je hlavne o jednom manželstve, do ktorého sa zaľúbená Emmy so svojím manželom nadšene vrhne. Po rokoch pribúdajú deti, pribúdajú problémy, finančné suchoty a zvláštny vzťah Emmy s matkou manželstvu tiež nepomáha. Cena za nežnosť je film zo života. Tak obyčajný a napriek tomu pútavý. Záver dokáže zovrieť hrdlo, ale na plný počet to u mňa nebude. 80%.(27.4.2014)