Cena za něžnost

Polly Platt

Kostýmy:

Kristi Zea
  • PogoJoe

Od začátku roztahané, těžkotonážní, vážné... V kolonce žánru bych slovo 'komedie' vyškrtnul. Jack Nicholson válí. To je ale asi tak všechno. 5 Oscarů? Nechápu! Asi slabý ročník. Nejhorší je asi scénář - neoriginální a všední příběh jedné rodiny. Ocenění naprosto nezasloužené. Film je negativní, zbytečně protahovaný, nezajímavý, většinou mě nudil a zklamal. Hodnocení na imdb.com je rozhodně blíže pravdě než tady, na csfd.cz (že by stádní hodnocení?) Musím také přiznat, že jsem film viděl ne ve zrovna povedeném dabingu. Ale i přes něj - tenhle film se mi nelíbil a už ho nikdy nechci vidět.(3.8.2010)

Podobné příběhy, které jsou rozehrané na dlouhé časové ose (až tři rodinné generace) příliš nemusím. Oproti knižním předlohám jsou značně zjednodušované a nedokáží jít do hloubky a jen ukazují jednotlivé (milostné) epizodky (vztahy) ze života v tomto případě matky a dcery. A "Terms od Endearment" je toho jasným důkazem, film, který sice nedokáže diváka pohltit propracovaným scénářem, ale dokáže upoutat zábavným stylem vyprávění a zručnou režií a tak jednotivé kapitolky ze životů "lidských" postav zahrané výbornými herci, diváka baví sledovat. Takže nakonec i to závěrečné fňuk drama dokážu odpustit, protože nespadlo do vyložené patetičnosti a rakovinotvornosti podobně laděných snímků poslední doby. Opakované projekci se nebráním, rakovinu přetočím :) A do dnešního dne, mně neznámá Debra Winger, byla k sežrání, hlavně na počátku.(20.12.2013)

rozpočet : ? tržby americke : $108,423,489(20.4.2006)

Jeden by jen cynicky poznamenal, že kdyby na konci nenechali nikoho natáhnout bačkory, těžko by z toho bylo tolik nominací i proměnění. Typicky vypočítavý americký film, který trochu připomněl geografii spokojených států. Solidní dabing TV Prima 1997 (Bartoška!), ale Shirley a její teatrální projevy mě celkem štvaly. Asi ve své době bych (čistě teoreticky) film ocenil lépe.(10.2.2013)

I třetí shlednutí bylo pořad stejně dobrý.(19.12.2010)

• - Jodie Foster odmítla roli Emmy kvůli studiu na Yale. (Kulmon)

• - John Lithgow byl k filmu přizván jako náhrada. Jeho scény byly natočeny za pouhé tři dny, přičemž je natočil během přestávek filmování snímku Footloose (1984), který natáčel zároveň. (J.A.K.)

• - Jack Nicholson se na svou roli připravoval tak, že mluvil s mnoha astronauty. (Vampireman)