poster

Cena za něžnost

 • USA

  Terms of Endearment

 • slovenský

  Cena za nežnosť

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1983, 132 min

Režie:

James L. Brooks

Předloha:

Larry McMurtry (kniha)

Scénář:

James L. Brooks

Hudba:

Michael Gore

Producenti:

James L. Brooks

Střih:

Richard Marks

Kostýmy:

Kristi Zea
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • castor
  ****

  Hlavní role nebo vedlejší? Je to jedno - tenhle pozoruhodný herec doslova magneticky přitahuje veškerou pozornost, ať už má ve filmu jakýkoliv štěk.. Jack Nicholson je legenda, po které jednou zůstane velká díra!! Na svou dobu místy odvážné drama (pořád jsme na poli hollywoodského kousku), ve kterém sledujeme jeden komplikovanější vztah matky s dcerou, která postupně vylétává z hnízda. Poměrně klišovitý kus, který nešetří sentimentem i prudkými zvraty (které ovšem příliš nefungují), může za úspěch děkovat zejména hercům. Bez nich by se plácal v průměrných vodách. I tak do nich při vší úctě k tvůrcům víceméně patří. Role Oscarem oceněného Nicholsonem byla důležitá, ale přece jen okrajová. Znovu byl výborný, ale vynikající jako jinde (kde si cenu zasloužil spíš) nikoliv. Nicméně tenhle kritický i kasovní úspěch znamenal jeho návrat na špici. Do té doby televizní scénárista James L. Brooks poprvé režíroval vlastní celovečerní látku, shrábl rovnou tři sošky (produkce filmu, scénář a režie), ale obávám se, že jde o jeden z oněch akademických přehmatů. Napsal poměrně ploché postavy, které dostávají zajímavé obrysy až s příchodem rodinné tragédie v druhé polovině snímku. Což už je trochu pozdě. Tři až čtyři, sorry.(7.12.2005)

 • GodComplex
  *

  Priserna rodinna oscarova nuda, ktera po celou dobu neni schopna vas jakkoliv zaujmout, nebo zabavit, tak ve finale z nouze vsadi na posledni moznou kartu citoveho vydirani, ktere vzhledem k nicnerikajicimu zbytku take logicky nefunguje. Jeden z nejvetsich Oscarovych preslapu, nejen nesmyslne za film a rezisera, ale take pro Jacka Nicholsona, ktery zde nepredvedl vesmes nic. 2/10(25.5.2011)

 • Violeta
  *****

  Takhle nějak si představuju manželství dvou inteligentních lidí, klobouk dolů. A Shirley McLaine mě mile překvapila - po její afektovanosti tu nebylo skoro ani stopy. Pochopitelně se to neobešlo bez závěrečných slziček a nudle u nosu.(9.4.2008)

 • Rosaviva
  ****

  Ve své podstatě obyčejný film s obyčejnou zápletkou, který dělají neobyčejným hlavně herci. Shirley MacLaine byla naprosto bezkonkurenční, Jack Nicholson mě víc oslovil v jiných filmech, ale stejně hrál dobře a pěkně se spolu doplňovali, jejich scény byly prostě výborné. A překvapivě jsem se i dost pobavila. Jen ten konec mi přišel takový umělý a nijaký, kupodivu se ani nepokoušeli dojmout diváky. 4*(13.4.2015)

 • Fr
  ****

  ,,JÁ SE PROSTĚ UŽ NECHCI PRÁT.“ … ,,- CO TÍM CHCEŠ ŘÍCT? KDY SE PEREME? … ,,KDY SE PEREME? TY MĚ PŘEKVAPUJEŠ. VŽDYCKY NÁS VIDÍM, JAK SE PEREME, PROTOŽE SE MNOU NIKDY NEJSEŠ SPOKOJENÁ.…“ /// Svým způsobem vobyčejnej příběh. I ty postavy jsou takový normální, vobyčejný a přesto – díky dialogům zajímavý. Vztah matky s dcerou a věci kolem chlapů… spíš bych řekl, že to bude pro holky. Ale vono mě to baví. Pak zjišťuju, že ¾ filmu je vlastně ,,jen“ taková dlouhá seznamka. Proto, abych jim byl blíž a blíž. Abych poznal, že jsou schopní citů, ale taky, abych je dokázal prožít s nima. Což na 30let starej film není špatný! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej napsal v roce 1975 Larry McMurtry, jsem nečetl. 2.) Sleduju jen kousky, u kterejch můžu uronit kroupu. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(24.11.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace