Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

Necrotongue

Tak tohle byl opravdu zvláštní film. Chvílemi jsem měl pocit, že bych se měl nudit (ale nenudil), chvílemi jsem měl pocit, že bych měl všechny postavy nesnášet (ale dopadlo to přesně opačně), a měl jsem taky pocit, že bych si měl postěžovat na příliš rozmáchlou stopáž, ale vzhledem k tomu jakým časovým obdobím mě tvůrci provedli, musím naopak ocenit, že měla celá záležitost vcelku umírněnou zhruba dvouhodinovou délku. Vzhledem k tomu, kudy se příběh v závěru ubíral, jsem očekával prvoplánovou hru na city podkreslenou tklivými melodiemi, ale pak mi došlo, že tehdy tvůrci ještě něco uměli, takže postavy i ve chvílích nejtěžších nedeklamovaly jen tisíckrát omleté prázdné fráze, protože je scénárista nadále zásoboval smysluplnými replikami. Shirley MacLane byla zase jednou skvělá, Jack Nicholson lavíroval mezi slizkostí a démoničností (a na jeho ultrakrátký župánek hned tak nezapomenu) a veškeré herecké výkony tady rozhodně tvořily základ pro mou čtvrtou pěticípou. S příběhem jsem měl jeden větší problém; hlavně v první třetině snímku se mi zdál být poněkud chaotický a neučesaný, ale později se to nějak utřáslo. / "Před pár lety jste mě pozval na oběd. A zajímalo mě, jestli to pozvání pořád platí." / "Mám rád světla rozsvícené." "Tak jdi domů a rozsviť si tam!" / Poučení: Tím nejhorším, co jsem zatím v životě zažil byly projevy soucitu. Ať už pravého nebo falešného. ()

Aleee89

Na pomezí tří a čtyř hvězd, ale nakonec se přikláním ke třem, protože jsem holt čekala něco trochu jiného, a tudíž se u mě při sledování prvních dvou třetin filmu dostavilo spíše malé rozčarování. Jinak ale není Cena za něžnost, film plný kvalitních hereckých výkonů s křehkým a nenápadným příběhem, vůbec špatným snímkem. ()

Superpero

Výborný film. Už jen ten scénář je brilantní k tomu připočtěte velice dobrou režii a HLAVNĚ skvělé herecké výkony nevím koho bych měl víc vyzdvihnout jelikož všichni přítomní to zahráli prostě bravurně, ale nejlepší byla asi Debra Winger. No prostě skvělá podívaná s naprosto zaslouženou Oscarovou sklizní. ()

swed

Ukázka špičkového melodramatu, natočeného citlivou rukou. Brooks snímku propůjčil svůj nezaměnitelný styl a přesně vyvážil misky vah mezi smutkem a radostí. Opravdovou lahůdkou je pak herecké obsazení, kde vedle sebe stojí zkušený pár MacLainová - Nicholson a celkem neznámá Debra Wingerová (výkon na úrovni jmenované dvojice!). Těžko hledat nějaké výraznější chyby... 9/10 ()

Terva

Ocenění za něžnost - Oscar - vedlejší herec (J. Nicholson), hlavní herečka (S. MacLaine), režie, film, adaptovaný scénář Boston Society of Film Critics Awards - nejlepší americký film, vedlejší herec (J. Nicholson) David di Donatello Awards - herečka v zahraničním filmu (S. MacLaine) Zlatý glóbus - film (drama), vedlejší herec v dramatu (J. Nicholson), herečka v dramatu (S. MacLaine), scénář Kansas City Film Critics Circle Awards - film, vedlejší herec (J. Nicholson) Los Angeles Film Critics Association Awards - herečka (S. MacLaine), režie, film, scénář, vedlejší herec (J. Nicholson) National Board of Review - herečka (S. MacLaine), režie, film, vedlejší herec (J. Nicholson) National Society of Film Critics Awards - herečka (D. Winger), vedlejší herec (J. Nicholson) ...Scénář : James L. Brooks podle románu Larry McMurtryho. Kamera : Andrzej Bartkowiak. Hudba : Michael Gore ()

• John Lithgow byl k filmu přizván jako náhrada. Jeho scény byly natočeny za pouhé tři dny, přičemž je natočil během přestávek filmování snímku Footloose (1984), který natáčel zároveň. (J.A.K.)