Podle mě jde o právě ten druh velké historické romantiky, o který se tak trapně pokouší některé hollywoodské taškařice s potápějícím se titánským kolosem v čele. Vávru se nebojím označit za českého Spielberga, co se týče schopnosti vytvořit životný obraz jiné doby. Na ulici to žije, scény jsou komponovány reálně, jako by zaznamenávaly denní realitu. Asi nejlepší role Jiřího Bartošky.(5.10.2005)

J. Nerudu a jeho dílo mám rád, a bude se tak dít do mé smrti, protože je to skvělý literát.(9.7.2011)

Príbeh by si zaslúžil lepšie spracovanie, Šotolov hrozný socialistický scenár to úplne pokazil.(5.2.2011)

Dokonalé ztvárnění, výborní herci i samotný fakt, že Otakar Vávra je filmový dějepisec české historie, zaslouží respekt v podobě 4 hvězdiček. Těžký a komplikovaný vztah Karolíny Světlé a Jana Nerudy, v kontrastu se 100% povrchní, pokryteckou, pomlouvačnou, závistivou a nepřející měšťáckou společností. Různé pohledy na pojem vlastenectví a formu literatury. Způsob života, který lpí pouze na veřejné pověsti, a naopak rozhodný a nic nepředstírající Jan Neruda. Snímek, který zřejmě není na časté sledování, každopádně uznání je potřeba.(30.6.2012)

Otakar Vávra dal na filmové plátno kus života Johanky Mužákové (alias Karolíny Světlé) a jejího citu k Janu Nerudovi. Oba hlavní herci Božidara Turzonovová a Jiří Bartoška hráli s největším nasazením, protože i oni se o této nenaplněné lásce dvou literárních českých velikánů na gymnaziu učili a tak se jim to dobře hrálo. Mě se film velmi líbil jako většinou vše (z historie) co natočil pan Vávra.(12.1.2009)

Zajímavý námět, precizní výprava ale ve výsledku strašně neživé a sterilní. Škoda. Přesto i tak nadprůměr mezi českými dobovými dramaty.(10.1.2009)

Zakázaná láska v 19. století! Samo téma ve mně probouzí téměř nekritické zaujetí filmem. Zde bylo umocněno ještě volbou představitelky hlavní role. Jako Karolina mi vysloveně sedla. (Úsměv vyvolávající scéna ve filmu byla, když Neruda lákal Světlou na útěk do Vídně a ona na to reagovala: A já bych ti musela vařit? Prát a uklízet?:-) Jediné, co mi kazilo dojem z filmu, byly "výkladové vsuvky". Na začátku je sice řečeno, že tento příběh není z učebnice literatury, ale právě díky (podle mě) zbytečným vstupům vědoucího vypravěče z 20. století, získává film takový nepříjemný, dodatečně vzdělávací ráz.(20.9.2009)

Ocenuji Vavrovu tvorbu mj. za to, ze se venoval nasi historii. V tomto filmu se sice nejedna o zadne " velke dejiny ", ale o vztah mezi Nerudou a Karolinou Svetlou. Myslim, ze se jedna o dost zajimavou sondu do soukromi techto umelcu. I kdyz zde neni takova vyprava jako u jinych Vavrovych snimku, herecke vykony take nejsou nijak vyrazne ( Bartoska mi v roli Nerudy vubec nesedel ), tak si film drzi slusny standart od zacatku do konce.(28.2.2011)

Veleširoké sukně, drdoly, služky, uhlazené chování a pod tou slupkou normální lidé s normálními city. Z historického hlediska možná zajímavé, z obyčejného diváckého nudné nadbíhání Jiřího Bartošky alias Jana Nerudy. Dobové reálie jsou Vávrovsky propracované, ale filmu chybí něco, co by poutalo větší pozornost.(20.6.2007)

Vávra se pustil do tématu, na kterém by si řada tvůrců vylámala zuby. Milostné vzplanutí celebrit literárního světa 19.století na pozadí Národního obrození a pletichaření tehdejší české politické reprezentace. Neruda a Světlá, Cit a Rozum, Láska a Čest. Svoboda a tradice. Divoký nástup moderní doby v kontrastu se starým nazíráním věcí, měšťácká společnost se svou "samočistící" schopností zlikvidovat všechno "zlo" v okolí. Za banálním příběhem se v tomto případě skrývá mnohé, jen to chtít vidět...80%(2.7.2011)

Otakar Vávra sa pustil do historického filmu - klasika. Film nesklamal ale ani nezasiahol - taký pekný priemer....65%.(3.1.2011)

Dneska by to nikdo lépe nenatočil, ani nezahrál.(3.3.2011)

Opat vyborny film v podani skveleho rezisera Vavru, ktory uz Kladivom na Carodejnice dokazal, ze je Pan reziser. A nebojim sa povedat, ze Vavra je tunajsim Wellesom. Ako bol vplyv Orsona Wellesa /Obcan kane/ obrovsky na vyvoj svetovej kinematografie, tak rovnako obrovsky bol vplyv Vavru na vyvoj tunajsej kinematografie. Scenar je vyborny, k tomu skusena rezia /uz spominany Vavra/ a herecke vykony na velmi kvalitnej urovni. 82 %(2.2.2013)

Chladné, odtažité a divácky nelíbivé zpracování zakázané lásky mezi spisovatelkou Světlou a básníkem Nerudou. Ach ten Vávra a jeho nebytostní a čítankové postavy - jsem lačný po filmech, kteří popisují české velikány, ale proč z nich dělat takovéto bezduché legendy, bez jakékoliv živelnosti. Však i oni byli lidé z masa a kostí. Když to porovnám s filmovým životopisem Boženy Němcové (rovněž Vávrův film z šedesátých let), je to už mírný pokrok kupředu. Škoda jen, že se už takovéto velké a nákladné filmy z prostředí českých velikánů netočí, a žádný dnešní režisér si na ně netroufne. Bylo by zajímavé vidět je z dnešního pohledu...(29.6.2013)

Musím hodnotit vysoko kvůli neuvěřitleně vtipným národoveckým dialogům. Mluví mi z duše!(28.2.2011)

Vávra je režisér, který měl cit pro látku, kterou točil. I vybrat téma si uměl. A to se mu u tohoto filmu moc povedlo. Bartoška a Turzonovová, jako ústřední dvojice, byl opravdu výbornou volbou.(4.3.2011)

Bartošku považuji za jednoho z nejlepších českých herců, ne-li vůbec nejlepšího. Turzonovová je taky dobrá herečka, to bez pochyb, ale celý film odehrála v jedné poloze a pořád se tvářila stejně. Mám ráda Českou besedu a Smetana, který byl v koloně s Nerudou, tam byl skvěle zakomponován. Takže 4*(30.5.2013)