Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

rozpocet $63 million trzby celosvetovo $460,379,930(17.11.2006)

Říct, že je to nejlepší film všech dob je blbost, přece jsme ještě neviděli všechny filmy... což ovšem neznamená, že to není bomba! Jistě, o nějaké hloubce obsahu můžeme polemizovat, a že by Matrix v divákovi vyvolával nějaké emoce...no nevím. Matrix byl co do vizuálních efektů a celkového stylingu film do té doby nevídaný. Alespoň ne v takové míře. Matrix diváka obklopí a zválcuje, a nelze o něm říci, že by to byla bezduchá podívaná, která je jen o efektech. Přišel Matrix Reloaded a svého staršího bratříčka co do vizuální stránky překonal, ale dojmu jaký první Matrix vyvolal už neměl šanci dosáhnout. A o tom přece filmy jsou - o dojmech. A ty přetrvávají. Dokonce bych řekl, že jednička měla lepší atmosféru a bylo v ní víc nezapomenutelných záběrů. Možná proto byl Matrix moje první DVD. Nebo spíš...první až druhé spolu s Devil's Advocate;)(23.2.2003)

Teď jsem to viděla po letech a to jsem neměla - takhle patetický si to vážně nepamatuju! (ten "polibek života" jsem asi úplně vytěsnila) ... Odteď se za těch 5* budu muset trochu stydět. Ale stejně to tehdá na VHSce z videopůjčovny za rohem stálo za to (a kvůli soundtracku jsem se pak na cca 5 let zaprodala Ramštajnům, ajajaj).(28.3.2011)

• - Komiks "The Invisibles" od Granta Morrisona mal veľký vplyv na Matrix. Sám Morrison verí, že režiséři Andy a Lana Wachowski ukradli jeho nápad pre vznik filmu. (DarkSaint)

• - V roce 1976 byl v epizodě "The Deadly Assassin" seriálu Doctor Who (od r. 1963) byl poprvé použit název "Matrix", a to pro počítač vytvářející virtuální realitu. (Fight_back)

• - Když se režísérských sourozenců Andyho a Lany  Wachowských ptali kritici a novináři na množství filmových chyb, bez přemýšlení a dlouhých úvah prohlásili, že všechny neduhy filmu jsou ve skutečnosti chyby v Matrixu. (Jacccob)