Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

rozpocet $63 million trzby celosvetovo $460,379,930(17.11.2006)

Před Matrixem se zdálo, že tento žánr stagnuje. Matrix byl jako transfuze a vytvořil nový startovní bod a novou část historie.... a to filmy "PO MATRIXU". Po něm přišlo mnoho filmů, které ho vykrádali, napodobovali a chtěli se svést na jeho vlně úspěchu. Matrix je a bude jen jeden (pokračovaní považuji za pouhou snahu vydělat) a síla prvního dílu je úžasná. Několika vrstvou strukturu a možné výklady tohoto filmu z něj dělají na dlouho dobu podmět pro všechna možná diskuzní fóra. Jeho fenomén zasáhl i mě a nemůžu říci, že tento film změnil víc než cokoliv jiného. Je to taková malá revoluce ve filmování .(5.6.2004)

co je matrix? sen. skutečný svět vypadá jinak. stroje si nás pěstují. matrix je manipulace! dokuď bude existovat, lidstvo nebude svobodné. první díl má za úkol nás o tom přesvědčit. je na nás valena spousta informací nutných k pochopení příběhu. je třeba dávat pozor, ale to jde tak nějak samo. neskutečně nasnímané souboje, akční scény, kamera, efekty, zvuk, BARVA. můžete se kochat jeho krásou a promyšleností, nebo s ním bojovat. musíte ho pochopit! o tom je matrix.(1.5.2006)

Rozpočet $63miliónovTržby USA $171,479,930Tržby Celosvetovo $463,517,383Tržby za predaj Blu-ray Ultimate Matrix Collection v USA $10,246,835 //počet predaných kusov 243,463Neskutočný hi-tech zážitok aký nemal obdoby v rámci žánru! /videl v kine 2x: 100%/(18.5.2005)

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%](27.1.2007)

• - Ve scéně, kdy Neo (Keanu Reeves) odskakuje od vlaku, je možné si všimnout, že se drží lan, které byly následně digitálně odstraněny. (Kroup4)

• - V jedné ze scén je na schématu, které ma Tank (Marcus Chong) na monitoru, napsáno jedenácté poschodí. Poté však Tank říká Morpheovi (Laurence Fishburne) o osmém. (Kroup4)

• - Niektoré scény z filmu boli použité v hre "Max Payne" (2001), v ktorej sa ako v prvej hre objavil bullet-time. (ZetDaElO)