Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 2,903 // Otvárací Víkend USA: $27,788,331 // Súrodenci Wachowski natočili jedinečné dielo, ktoré úplne mení pohľad na svet. Výborný dej, výborný Keanu Reeves a výborné akčne sci-fi predstavenie s nádherným vizuálnym vykreslením....... 100%(31.12.2010)

"VÍTEJ VE SKUTEČNÉM SVĚTĚ." Kde nejsme cool. Klasický příběh o mesiáši z lidu (který projde velmi originálním a zábavným výcvikem) Wachowští naroubovali na děsivou technofobní vizi konce světa, který proběhl aniž bychom si ho všimli a vyšperkovali to hromadou symboliky, geniálními akčními scénami s hongkongskými kořeny a revolučními triky. Jestli nejlepší film všech dob to nevím, ale nejlepší sci-fi? Kde to mám podepsat?(24.2.2003)

Jeden nenápadný film, který změnil sci-fi, změnil akci a změnil i celou popkulturu. Kult, který si vždycky rád pustím znova a vždycky mě znovu bude udivovat, jak to Wachowským všechno zapadlo dohromady: Postavy, na kterých vám záleží od prvního setkání, příběh, který sice není stoprocentně originální, ale skloubený tak, že zarazí do sedadla a triky, po kterých padá čelist: helikoptéra, vyhýbání se kulkám i závěrečná honička. Jedinečný film, žádná trilogie. Matrix je jen jeden.(29.4.2006)

Po obsahové stránce je dokonalý, po formální stránce je dokonalý, triky jsou dokonalé. Jestli není náhodou ten Matrix dokonalý?(16.6.2002)

Tak konečně mám za sebou celou trilogii. První díl je jednoznačně nejpřímočařejší a nejkomornější a obstojí jak samostatně, tak i jako úvod celé ságy. Úžasný nápad, geniálně formálně provedené a s filosofickou hloubkou (Rád bych si někde přečetl filosofickou reflexi Matrixovského universa, mohlo by to být zajímavé počtení. V těch filmech se řeší snad všechno, od noetických otázek o možnostech a způsobech lidského poznání, přes vytvoření vlastního ontologického systému, po problémy kauzality a otázku volby). Každopádně první Matrix je zlomový a hrozně důležitý film, kterému přiznávám velký význam. A kdybych měl fetiš na ty "pěkné" oblečky, co postavy ve filmu nosí, byl by možná i mojí srdcovkou.(22.8.2010)

• - Roli Morphea (Laurence Fishburne) nabídli Seanu Connerymu. Ten ji však odmítl, protože prý nerozuměl scénáři. Přesto pak přijal roli ve filmu Liga výjimečných (2003), i když sice znovu scénáři nerozuměl, ale litoval svého rozhodnutí v souvislosti s Morpheem. (Ruuzha)

• - Keď Neovi (Keanu Reeves) vypadne mobil z rúk, je dvakrát strih na ulicu, kam mobil padá, striedavo je možné vidieť plnú a potom zasa prázdnu križovatku. (quarel)

• - V jedné ze scén je na schématu, které ma Tank (Marcus Chong) na monitoru, napsáno jedenácté poschodí. Poté však Tank říká Morpheovi (Laurence Fishburne) o osmém. (Kroup4)