Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

co je matrix? sen. skutečný svět vypadá jinak. stroje si nás pěstují. matrix je manipulace! dokuď bude existovat, lidstvo nebude svobodné. první díl má za úkol nás o tom přesvědčit. je na nás valena spousta informací nutných k pochopení příběhu. je třeba dávat pozor, ale to jde tak nějak samo. neskutečně nasnímané souboje, akční scény, kamera, efekty, zvuk, BARVA. můžete se kochat jeho krásou a promyšleností, nebo s ním bojovat. musíte ho pochopit! o tom je matrix.(1.5.2006)

Asi nejpromakanější díl z celý série a proto taky nejlepší, sice ve druhým dílu je mnohem víc akce, ta se tady projeví až po delěí době a je dávkována po troškách, ale zato závěrečnej masakr nemá obdoby, neuvěřeitelně promakaná akce, do který jsou narvaný ty nejlepší triky a spusta zpomalovacích prvků a cool záběrů, takhle nějak bych si představoval zakončení celé série, to se bohužel nestane a kvalita má u dalších dvou dílů sestupnou tendenci. Největší rozdíl mezi vsemi díly je v ději, ten je jednoznačně nejlepší v Matrixu, dál už to je jen taková nastavovaná kaše, která slouží akorát jako záminka pro akční prvky, to mi sice vůbec nevadí, jenže Matrix pověsil laťku tak vysoko, že jen dobrá akce nestačí. Co se týče herců, tak Keanu Reeves se timhle filmem stal nesmrtelným a i kdyby už točil jen samý kraviny, tak stejně zůstane slavnej napořád, postava Nea je už skorok jako nějaká legenda a zastiňuje všechny ostatní včetně Trinity či Morphea, možná ještě agent Smith se mu dokáže vyrovnat, Hugo Weaving bude asi s touto postavou spojován stejně často jako Reeves s Neen, ale přes všechnu tuhle chválu mi stejně nepřipadá, že by film měl být mezi 40 nej(29.4.2006)

rozpocet $63 million trzby celosvetovo $460,379,930(17.11.2006)

Teda...trikově samozřejmě superdokonalý, japaby ne, ale...rozhodně ne např. druhý nejlepší film všech dob. (jistá anketa Cinemy) Všechny ty superlativy vykřikované z davu těžko rozpoznatelných jedinců mě nějak minuly.(15.1.2003)

Matrix je podle mě jeden z nejvíc přeceňovanejch filmů. Někdo prostě filmy až moc žere, ale to neni muj případ. Je mi celkem u prdele, jestli se o Matrixu mluví, jako o kultovnim, revolučnim, geniálnim a já nevim, jakym ještě. Já na něm ocenim akorát docela zajímavej začátek a pak těch pár akčních scén. Naopak mě hrozně nudily všechny ty rádoby chytrý bláboly. Prostě měli natočit buď akční film a nebo něco ve stylu Blade Runnera. Tohle mi nějak nesedí, takže celkově to je pro mě naprostej průměr a víc, než celej film, mě teda pobavilo upravený video s názvem Fartrix, který je k nalezení všude možně na netu.(17.11.2006)