Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

NFR 2012, Oscar 4 : Zvuk, Střih, Střih zvukových efektů, Vizuální efekty(20.2.2004)

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%](27.1.2007)

„Nepoviem vám, ako to skončí. Ale poviem vám, ako to začne.“ Monumentálne sci-fi, ktoré si napriek čudným pokračovaniam (pardon, príbehom, vedúcim k zakončeniu kompaktnej trilógie) plným právom zaslúži označenie KULT. Diváci zo snímky urobili komerčný trhák, Akadémia jej dala štyroch („technických“) Oscarov, ľudia sa začali obliekať do čiernych kožených plášťov a skákať doma v obývačke po stenách a iní režiséri vykradli tajomných bratov Wachowskích (ktorí pre zmenu kompletne vykradli Johna Woo a BLADEA/1998) v každom druhom akčnom filme, takže odrazu sa žiadny každý durhý akčný film nezaobišiel bez spomalenej guľky ( „bullet time“). Bombastická audiovizuálna stránka, vynikajúce herecké obsadenie (Reeves, Fishburne, Pantoliano, Weaving, Fosterová) a jedinečne originálne nápady lepia dohromady rozhodne jeden z najlepších sci-fi veľkofilmov nielen 90. rokov dvadsiateho storočia (a to si o "zvyšku trilógie" myslím svoje). Kino Považan 1999(24.12.2004)

Matrix je podle mě jeden z nejvíc přeceňovanejch filmů. Někdo prostě filmy až moc žere, ale to neni muj případ. Je mi celkem u prdele, jestli se o Matrixu mluví, jako o kultovnim, revolučnim, geniálnim a já nevim, jakym ještě. Já na něm ocenim akorát docela zajímavej začátek a pak těch pár akčních scén. Naopak mě hrozně nudily všechny ty rádoby chytrý bláboly. Prostě měli natočit buď akční film a nebo něco ve stylu Blade Runnera. Tohle mi nějak nesedí, takže celkově to je pro mě naprostej průměr a víc, než celej film, mě teda pobavilo upravený video s názvem Fartrix, který je k nalezení všude možně na netu.(17.11.2006)

Teda...trikově samozřejmě superdokonalý, japaby ne, ale...rozhodně ne např. druhý nejlepší film všech dob. (jistá anketa Cinemy) Všechny ty superlativy vykřikované z davu těžko rozpoznatelných jedinců mě nějak minuly.(15.1.2003)