Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

co je matrix? sen. skutečný svět vypadá jinak. stroje si nás pěstují. matrix je manipulace! dokuď bude existovat, lidstvo nebude svobodné. první díl má za úkol nás o tom přesvědčit. je na nás valena spousta informací nutných k pochopení příběhu. je třeba dávat pozor, ale to jde tak nějak samo. neskutečně nasnímané souboje, akční scény, kamera, efekty, zvuk, BARVA. můžete se kochat jeho krásou a promyšleností, nebo s ním bojovat. musíte ho pochopit! o tom je matrix.(1.5.2006)

Každý z mých známých, kdo tenhle film viděl přede mnou, málem učůrkával nadšením. Pak jsem jej viděl já a - nic. Tedy, ne že by snad vůbec nic ve mně tenhle vizuální poklad nezanechal, to bych lhal. Ale prostě to není zase taková superbomba, jak všichni prorokovali. Ale jak už jsem předeslal, po vizuální stránce je to dokonalost sama. K pěti hvězdičkám chybí jen malinký krůček.(17.9.2002)

9 / 10 Za to, že ďalšie diely tejto série dopadli tak, ako dopadli, môže práve jednotka, ktorá si nastavila tak vysokú latku, že sa jednoducho nedala prekonať - a radšej sa o to ani nemal nikto pokúšať, ale to je už iný príbeh... Dalo by si síce donekonečna filozofovať nad tým, či Wachovskí námet ukradli, alebo nie, alebo by ste sa mohli oháňať faktom, že známy 'bullet-time' vymyslel už dávno pred nimi režisér Michel Gondry v reklame na vodku Smirnoff, ale bolo by to na niečo dobré? Určite nie a celkový úžas nad výsledným dielom prevyšuje všetky negatíva - film, ktorý tak zmení filmové dianie, jednoducho musí dostať päť *.(19.11.2005)

Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski .. Geniální film. Nehledě na revoluční zpracování má dokonalý příběh a myšlenku.. Modrá nebo červená? Co víc dodat.. teď(léto05) jsem to viděl po Xx-krat a i po těch 6ti letech je to stále špička.. Navíc, když si vzpomenu na ty pokračování, kde úroveň s každým dílem klesala, ještě více oceňuji kvalitu, zpracování a trikovou stránku tohoto sci-fi skvostu!! "..Bohužel, nikdo ti nedokáže vysvětlit, co je to Matrix. Musíš to vidět sám.." Takže: "uvolni svou mysl ... " and FOLLOW THE WHITE RABBIT !! 100%.(5.2.2005)

Pořád se na to dívat dá. Zejména na BD. Jen ta samoúčelná akce už trochu nudí. 90%(28.5.2011)

• - Spoiler: V scéne, kde agent Smith (Hugo Weaving) zastrelí Nea (Keanu Reeves), vystrelí zo svojej zbrane minimálne 10-krát, pričom zásobník použitej zbrane Desert Eagle ráže .50AE pojme iba 7 nábojov. (weroro)

• - Komiks "The Invisibles" od Granta Morrisona mal veľký vplyv na Matrix. Sám Morrison verí, že režiséři Andy a Lana Wachowski ukradli jeho nápad pre vznik filmu. (DarkSaint)

• - Během závěrečné přestřelky s ochrankou v hale Neo (Keanu Reeves) střílí dvojicí samopalů Škorpion. Nábojnice, které mu během střelby padají k nohám, ale neodpovídají typu zbraně, kterou právě používá. (Kroup4)