Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

Kto sa trochu orientuje vo filozofii, sci fi a cyberpunku vie, že námet nie je vôbec originálny. Je to ale naozaj odvaha takýto námet dostať v takej forme na plátno. Tento film je dôkazom, prečo nikdy nemali vzniknúť jeho pokračovania. Update 11.8.2005 : Uberám jednu hviezdu , pretože som videl tento masterpiece , ktorý Matrix nehorázne vykradol tak kompozične pokiaľ ide o niektoré scény ako i niektorými dosť podstatnými "maličkosťami".(9.8.2004)

Příběh, který by v knižní podobě (právem) zapadl, se stal základem této kultovní (a přesto hollywoodsky dobře propočítané) sci-fi. Či snad znáte jiný snímek, který by tak výrazně ovlivnil vizuální zpracování tolika filmů? Znáte parodovanější záležitost devadesátých let minulého století? Nemyslím.(20.11.2003)

Před Matrixem se zdálo, že tento žánr stagnuje. Matrix byl jako transfuze a vytvořil nový startovní bod a novou část historie.... a to filmy "PO MATRIXU". Po něm přišlo mnoho filmů, které ho vykrádali, napodobovali a chtěli se svést na jeho vlně úspěchu. Matrix je a bude jen jeden (pokračovaní považuji za pouhou snahu vydělat) a síla prvního dílu je úžasná. Několika vrstvou strukturu a možné výklady tohoto filmu z něj dělají na dlouho dobu podmět pro všechna možná diskuzní fóra. Jeho fenomén zasáhl i mě a nemůžu říci, že tento film změnil víc než cokoliv jiného. Je to taková malá revoluce ve filmování .(5.6.2004)

Říct, že je to nejlepší film všech dob je blbost, přece jsme ještě neviděli všechny filmy... což ovšem neznamená, že to není bomba! Jistě, o nějaké hloubce obsahu můžeme polemizovat, a že by Matrix v divákovi vyvolával nějaké emoce...no nevím. Matrix byl co do vizuálních efektů a celkového stylingu film do té doby nevídaný. Alespoň ne v takové míře. Matrix diváka obklopí a zválcuje, a nelze o něm říci, že by to byla bezduchá podívaná, která je jen o efektech. Přišel Matrix Reloaded a svého staršího bratříčka co do vizuální stránky překonal, ale dojmu jaký první Matrix vyvolal už neměl šanci dosáhnout. A o tom přece filmy jsou - o dojmech. A ty přetrvávají. Dokonce bych řekl, že jednička měla lepší atmosféru a bylo v ní víc nezapomenutelných záběrů. Možná proto byl Matrix moje první DVD. Nebo spíš...první až druhé spolu s Devil's Advocate;)(23.2.2003)

Jeden nenápadný film, který změnil sci-fi, změnil akci a změnil i celou popkulturu. Kult, který si vždycky rád pustím znova a vždycky mě znovu bude udivovat, jak to Wachowským všechno zapadlo dohromady: Postavy, na kterých vám záleží od prvního setkání, příběh, který sice není stoprocentně originální, ale skloubený tak, že zarazí do sedadla a triky, po kterých padá čelist: helikoptéra, vyhýbání se kulkám i závěrečná honička. Jedinečný film, žádná trilogie. Matrix je jen jeden.(29.4.2006)

• - V roce 1976 byl v epizodě "The Deadly Assassin" seriálu Doctor Who (od r. 1963) byl poprvé použit název "Matrix", a to pro počítač vytvářející virtuální realitu. (Fight_back)

• - Trinity (Carrie-Anne Moss) jazdí na začiatku filmu na motorke Triumph Speed Triple. (Raccoon.city)

• - V kódovej matrici Matrixu bola vytvorená celá abeceda a skladá sa z kombinácie východných a západných znakov obsahujúc čísla, písmená a symboly. Autor Simon Whiteley bol inšpirovaný kombináciou japonského rukopisu katakana s alfanumerickými znakmi. V titulkoch filmu tento kód steká dolu po obrazovke ako dážď, výrobca Lynne Cartwright SFX sa nechal inšpirovať vodopádom a dažďovými kvapkami. (Raccoon.city)