poster

Matrix

 • USA

  The Matrix

 • Slovensko

  Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marius
  ****

  Kto sa trochu orientuje vo filozofii, sci fi a cyberpunku vie, že námet nie je vôbec originálny. Je to ale naozaj odvaha takýto námet dostať v takej forme na plátno. Tento film je dôkazom, prečo nikdy nemali vzniknúť jeho pokračovania. Update 11.8.2005 : Uberám jednu hviezdu , pretože som videl tento masterpiece , ktorý Matrix nehorázne vykradol tak kompozične pokiaľ ide o niektoré scény ako i niektorými dosť podstatnými "maličkosťami".(9.8.2004)

 • DaViD´82
  *****

  Příběh, který by v knižní podobě (právem) zapadl, se stal základem této kultovní (a přesto hollywoodsky dobře propočítané) sci-fi. Či snad znáte jiný snímek, který by tak výrazně ovlivnil vizuální zpracování tolika filmů? Znáte parodovanější záležitost devadesátých let minulého století? Nemyslím.(20.11.2003)

 • Djkoma
  *****

  Před Matrixem se zdálo, že tento žánr stagnuje. Matrix byl jako transfuze a vytvořil nový startovní bod a novou část historie.... a to filmy "PO MATRIXU". Po něm přišlo mnoho filmů, které ho vykrádali, napodobovali a chtěli se svést na jeho vlně úspěchu. Matrix je a bude jen jeden (pokračovaní považuji za pouhou snahu vydělat) a síla prvního dílu je úžasná. Několika vrstvou strukturu a možné výklady tohoto filmu z něj dělají na dlouho dobu podmět pro všechna možná diskuzní fóra. Jeho fenomén zasáhl i mě a nemůžu říci, že tento film změnil víc než cokoliv jiného. Je to taková malá revoluce ve filmování .(5.6.2004)

 • Gemini
  *****

  Říct, že je to nejlepší film všech dob je blbost, přece jsme ještě neviděli všechny filmy... což ovšem neznamená, že to není bomba! Jistě, o nějaké hloubce obsahu můžeme polemizovat, a že by Matrix v divákovi vyvolával nějaké emoce...no nevím. Matrix byl co do vizuálních efektů a celkového stylingu film do té doby nevídaný. Alespoň ne v takové míře. Matrix diváka obklopí a zválcuje, a nelze o něm říci, že by to byla bezduchá podívaná, která je jen o efektech. Přišel Matrix Reloaded a svého staršího bratříčka co do vizuální stránky překonal, ale dojmu jaký první Matrix vyvolal už neměl šanci dosáhnout. A o tom přece filmy jsou - o dojmech. A ty přetrvávají. Dokonce bych řekl, že jednička měla lepší atmosféru a bylo v ní víc nezapomenutelných záběrů. Možná proto byl Matrix moje první DVD. Nebo spíš...první až druhé spolu s Devil's Advocate;)(23.2.2003)

 • novoten
  *****

  Jeden nenápadný film, který změnil sci-fi, změnil akci a změnil i celou popkulturu. Kult, který si vždycky rád pustím znova a vždycky mě znovu bude udivovat, jak to Wachowským všechno zapadlo dohromady: Postavy, na kterých vám záleží od prvního setkání, příběh, který sice není stoprocentně originální, ale skloubený tak, že zarazí do sedadla a triky, po kterých padá čelist: helikoptéra, vyhýbání se kulkám i závěrečná honička. Jedinečný film, žádná trilogie. Matrix je jen jeden.(29.4.2006)

 • - V roce 1976 byl v epizodě "The Deadly Assassin" seriálu Doctor Who (od r. 1963) byl poprvé použit název "Matrix", a to pro počítač vytvářející virtuální realitu. (Fight_back)

 • - Trinity (Carrie-Anne Moss) jazdí na začiatku filmu na motorke Triumph Speed Triple. (Raccoon.city)

 • - V kódovej matrici Matrixu bola vytvorená celá abeceda a skladá sa z kombinácie východných a západných znakov obsahujúc čísla, písmená a symboly. Autor Simon Whiteley bol inšpirovaný kombináciou japonského rukopisu katakana s alfanumerickými znakmi. V titulkoch filmu tento kód steká dolu po obrazovke ako dážď, výrobca Lynne Cartwright SFX sa nechal inšpirovať vodopádom a dažďovými kvapkami. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace