poster

Matrix

 • USA

  The Matrix

 • Slovensko

  Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Houdini
  *****

  NFR 2012, Oscar 4 : Zvuk, Střih, Střih zvukových efektů, Vizuální efekty(20.2.2004)

 • golfista
  *****

  Určitě jeden ze tří nejlepších Sci-fi co znám s perfektním scénářem a režií. Převratné triky a převratný vícekanálový zvuk. Střílecí scéna v hale mezi sloupy je určitě jednou z těch nezapomenutelných. Pokud chcete udělat sousedům radost, pak volume doprava ! :)(13.4.2003)

 • Lateef
  *****

  Sleduj bílého králíka, prolez norou do skutečného světa... Matrix has you... a vymanit se z jeho virtuálního sevření nebude rozhodně náležet do kategorie "s prstem v nose". Neoficiálním správcem sítě totiž není žádný tlouštík s hubou upatlanou od marmelády, ale mimořádně činná entita slyšící na označení agent Smith a jeho loajální druzi v černém, včetně nechutných organických štěnic. Takže nezbývá nic jiného než se "narodit" do skutečné reality, projít desetihodinovým rychlokursem jeet kune do, kung-fu a desítek dalších bojových stylů a vymlátit ze Smithe všechny jedničky a nuly... Velkolepý Matrix vytvořili Wachowski Brother´s v době, kdy divák něco takového nečekal a tím pádem ani nebyl připraven. Počítačové zpomalování či pozastavování času, známé jako bullet-time, totálně uhranulo celou filmovou populaci, stejně tak přitažlivá je konfrontace člověka a stroje nebo bytí ve skutečném ohraničeném světě a virtuální, téměř neomezené, realitě. A Matrix, resp. forma jeho podání, zkultovněla. Pro skvěle napsané role nalezli tvůrci perfektní herce, kteří kličkují labyrintem obdivuhodných vizuálních efektů a skrze své hlasivky vypouštějí ty nejpamátnější hlášky. Matrix mě šokoval, napínal, na dlouhou dobu přikoval k internetu a ze svých chapadel nepustil dodnes. Svět už nikdy nebude tak jednoznačný. Občas totiž koukám, jestli na ulici nezahlédnu blondýnu v červeném, jestli v podzemce nenajdu rozbité černé brýle nebo zda neuvidím od telefonní budky tady na rohu odlétat muže v černém plášti... a mé hodnocení se tudíž nemůže skládat z ničeho jiného než z jedničky a nul... 63 miliónů dolarů(rozpočet)/460,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/167 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

 • Subjektiv
  ****

  Rád bych si mírně zapolemizoval s názorem, ře Matrix je myšlenkově naprosto originální, a to i přesto, že ho považuji za zdařilý film. Myšlenku nepoznatelnosti reálného světa najdeme už před více než 2000 lety u Platóna v jeho podobenství o jeskyni. Dávno před vynálezem elektronického počítače ve snech autorů nereálné iluzorní světy zprostředkovávala magie a sny a ani zde hrdinové nevěděli, co je skutečné a co ne. S nástupem cyberpunku, který přímo propojoval mozek s počítači, byl už jen krůček k simulovaným realitám. Sám si vzpomínám na jednu starší povídku (bohužel už ne na název a autora), ve které je umělá realita prostředím pro dožití důchodců. Těla jim již dosloužila, ale oni žijí své životy v příjemném prostředí neskutečného světa. A oni o tom nevědí. Závěrečnou pointu prozrazovat nebudu. Rovněž Cronenbergův film Existenz ze stejného roku jako Matrix se zabývá virtuální realitou. V Existenz se jedná o počítačovou hru. V Existenz je IMHO myšlenka falešných realit rozvedena lépe, je zde více cítit uvědomění si principielní nerozpoznatelnosti falešné a skutečné reality než v Matrixu. Zatímco v Existenz je svět hry, metahry, metametahry, MetaMatrix neexistuje. Vzhledem k tomu, kam Matrix směřuje, je to pochopitelné, ale z tohoto hlediska je IMHO Existenz myšlenkově o krůček dál. Nicméně je třeba uznat, že v Matrixu je lépe ukázána možnost, že svět, ve kterém žijeme, není zcela skutečný. Z hlediska logiky důvodu samotné existence falešné reality si IMHO stojí lépe Existenz i výše zmíněná povídka. Virtuální domov důchodců či virtuální hra (ta zvláště) mi připadají veskrze reálné, zatímco zotročení lidí, aby se stali baterkami je z hlediska našeho světa poněkud energeticky nevýhodné. Jediná námitka by mohla být, že ve světě stojů platí jiná fyzika. Důvod je však nasnadě, v domově důchodců těžko stvoříte kulervoucí akci, ve hře zase neohromíte diváka tím, že jde o osud celého lidstva. I přes zmíněné nedostatky nepovažuji Existenz za lepší Matrixu. Důvodem je zábavnější akce, přitažlivější vizuální stránka, prostě forma. Holt mě víc osloví chladná nekompromisní Matrixovská drsňáckost než Cronenbergovy slizce čvachtavé fantazie. Zdrojem nápadů byl Matrixu i japonský anime film Ghost in the Shell. Jedno však Matrixu upřít nemohu, je to první film, který dokázal danou myšlenku předložit tak obrovskému množství lidí.(22.8.2007)

 • Marius
  ****

  Kto sa trochu orientuje vo filozofii, sci fi a cyberpunku vie, že námet nie je vôbec originálny. Je to ale naozaj odvaha takýto námet dostať v takej forme na plátno. Tento film je dôkazom, prečo nikdy nemali vzniknúť jeho pokračovania. Update 11.8.2005 : Uberám jednu hviezdu , pretože som videl tento masterpiece , ktorý Matrix nehorázne vykradol tak kompozične pokiaľ ide o niektoré scény ako i niektorými dosť podstatnými "maličkosťami".(9.8.2004)

 • - V kódovej matrici Matrixu bola vytvorená celá abeceda a skladá sa z kombinácie východných a západných znakov obsahujúc čísla, písmená a symboly. Autor Simon Whiteley bol inšpirovaný kombináciou japonského rukopisu katakana s alfanumerickými znakmi. V titulkoch filmu tento kód steká dolu po obrazovke ako dážď, výrobca Lynne Cartwright SFX sa nechal inšpirovať vodopádom a dažďovými kvapkami. (Raccoon.city)

 • - Proslov agenta Smitha (Hugo Weaving) o „lidské rakovině" použila deathmetalová kapela z Malty Beheaded jako intro k písni „Horde of the Stolen Sun" na desce Recounts of Disembodiment z roku 2002. (J.e.r.e.c)

 • - Film si velmi oblíbil tvůrce vizuálních efektů filmu Vetřelec (1979) Hans Rudolf Giger. (Beer Ceps)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace