Politická satira par excellence. Vůbec se ani nechce věřit, že dobou jejího vzniku je počátek 50. let, tedy doba schematické tvorby socialistického realismu. Iluze prvorepublikové kinematografie je naprosto dokonalá. Tvůrci se jakoby zázrakem vyhnuli schematismu dobové tvorby a stvořili (především pak z dnešního pohledu) silně nadčasovou satiru beroucí si na paškál maloměstskou politickou scénu, jistě s aktuálním záměrem ideově zostudit prvorepublikovou éru (díky němuž vůbec takovýhle film mohl v roce 1954 vzniknout), ovšem celá ta prohnilá a zkorumpovaná maloměstská politická ,,elita" z fiktivních Pětic se bohužel až nebezpečně blíží osazení valné většiny současných obecních a městských zastupitelstev. Člověku až hořkne úsměv na rtech, kolik takových ,,nejlepších lidí" ve všech těch ODS, ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, KSČM, Věcí veřejných a všech nejrůznějších závislých ,,nezávislých" na radnicích máme... PS: Ano, je třeba doplnit ANO! :-)(26.12.2012)

Neuvěřitelně nadčasová komedie, která zobrazuje pokřivený svět pánů na jedné radnici. Je až s podivem, že kreatury podobného ražení kolem sebe můžeme vídat i dnes. Je to sice smutné, ale je to tak. Co se však filmu týká - podívaná je to náramná. Některé zdejší komentáře o smutném konci Burianovi kariéry dávají tušit, že spousta zdejších pisálků tuto černobílou satiru vůbec nepochopila. Pro mě je to skvěle užitá hodinka a půl a snímek, který můžu vidět i třikrát za rok. A Buriana nechte stranou, ten je zde jen třešinkou na dortu.(10.4.2016)

Dobrá komedie, která ukazuje že naši zastupitelé jsou pořád stejná paká..(9.5.2003)

Zastupitelstvo města bylo pěkná verbež. Já mám radši Buriana ve starších filmech.(22.8.2010)

• ripo

Autoři „Nejlepšího člověka" obrátili pozornost na české maloměsto z přelomu století a vzali si v něm na mušku výkvět městské smetánky, usazené na radnici a starající se nikoliv o blaho a rozkvět města, ale o co nejpohodlnější a nejblahobytnější vlastní živobytí. Jejich svornost naruší zásilka z ciziny, adresovaná nejlepšímu člověku městečka, která způsobí, že se ctihodní radní o titul nejlepšího člověka doslova seperou. Scénáristé Neuberg a Vlček, zkušení a obratní kresliči nejrůznějších postav i postaviček našeho života, šli nepochybně ve stopách francouzských „Zvonokos", na něž i děj filmu nejednou upomene. Podařilo se jim kolem vtipné ústřední zápletky rozvířit řadu scén, v nichž postupně prostřednictvím lišáckého poštmistra odhalují prodejnost, chamtivost i tupost „lepších" lidí městečka. Těžkopádné a — zdá se — i chvatné scénáristické i režijní zpracování námětu však film citelně ochudilo o onu lehkost, svižnost, břitkou i jiskřivou ironii, jíž by měl film tohoto druhu překypovat a kterou jsme obdivovali právě u zfilmovaných „Zvonokos". Filmový přehled 52/1954(4.7.2009)