poster

Pohádka o putování

 • Sovětský svaz

  Skazka stranstvij

 • Sovětský svaz

  Сказка странствий

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Rozprávka o putovaní

 • anglický

  Story of the Voyages, The

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Pohádka, která nepředpokládá, že je divák - dítě naprosto retardovaný idiot. Zápletka se ztrátou sourozence, přes svou tragičnost, měla humorný rozměr, ten Děda Mráz, který vyskočil z krbu, byl opravdu nečekaný. Velká, hluboká a přesto humor nepostrádající poklona mistru Leonardovi v postavě Orlanda je něco, co člověk musí ocenit v každém věku. Jako dítě ty nápady a schopnost zásadní objevy podat srozumitelně, jako dospělý i tu nenásilnou formu učení. Ano, morová bába a drak byli děsiví. Není toho v životě dost děsivého? Mají se dětem ukazovat v pohádkách jenom chichotající se víly, čarodějnice buď hodné nebo neschopné a roztržití čerti? Navíc, pohádka není svým původem dětský žánr. A děti jsou malí lidé, být dítě neznamená být naprostý blbec. Poselství příběhů člověk, i malý člověk, intuitivně chápe, i když to nedokáže přetlumočit do slov. Pokud tedy se k němu soustavně jako k blbci nepřistupuje a jakákoliv intuice se v robátku neubije. Potom ovšem pozdě plakat, když dítka ten neskutečně dojemný a symbolický závěr nepochopí.(7.8.2011)

 • Anthony
  ****

  Coby dítě jsem z této pohádky byl úplně mimo. Je tu působivě natočený morová epidemie. V závěru je je úžasná scéna, kdy člověk přitahující zlato touto schopností zničí nepřátelský hrad. S moc krásnou hudbou.(13.7.2003)

 • flanker.27
  ****

  Jé, konečně vím, jak se tenhle film jmenuje. Viděl jsem to jenom jednou asi tak v osmi letech a byl jsem z toho úplně vedle. Scéna s morovou babou je neskutečně strašidelná. A závěr zase je úžasně dojemný. Kéž by takovéhle filmy zase začali dávat.(9.12.2007)

 • Hejtmy
  ***

  Mor skoro jako od Bergmanna a spousta scén jako v hororu, tohle že má být pohádka? Ať už je ale žánr jakejkoliv, tak si myslím, že tenhle film je neprávem opomenutej a jsem rád, že aspoň jednou ho v televizi dávali a já se na něj mohl podívat. Kostra děje je klasicky pohádková, ale výtvarný pojetí a jednotlivý scény vůbec ne. Mít deset let a očekávat klasickou pohádku, tak jsem po zhlédnutí Pohádky o putování vystrašenej ještě týden. Pro starší publikum ale ideální zpestření k pořád dokola opakovaným pohádkám. 70%(13.4.2009)

 • Madsbender
  *****

  Veľmi dospelá a vážna "rozprávka", ktorá miesi fantastické motívy s krutou alegóriou, historickými motívmi a bezútešným fatalizmom s len minimálnou nádejou na zlepšenie. O to zaujímavejšou vnútornou premenou prechádzajú charaktery postáv s výnimkou Taťjany, ktorá zrejme zjedla jablko večnej mladosti. Chybička se vloudila... :-) Ale dynamický neustávajúci dej, zaujímavá vizuálna stránka a nejedna sugestívna scéna s mohutným duševným účinkom tých pár nelogizmov poľahky zatieni. Odporúčam však púšťať až deťom od 12 rokov vyššie. Tak či onak, lepšiu ruskú rozprávku som zatiaľ nevidel. 90%(3.12.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace