Pohádka o putování

Rozprávka o putovaní

Story of the Voyages, The

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

Spíš Horor o putování. FIlm stejně deprsivní, temný a kvalitní jako Herzovo Deváté srdce či Panna a netvor, má trošku poetiky i z Jakubiskovy perinbaby a Pehavého Maxe. Rozhodně stojí za vidění i dnes (psáno 2010).(4.8.2010)

Pohádka, ale spíše pro dospělejší děti, třeba tak cca nad 12 let. Ti menší by mohli utrpět trvalý psychický šok.(3.2.2014)

Pohádka o putování nikdy nepatřila ke stálicím vysílání českých televizních stanic, dokonce ani v 80. letech, kdy mohli tvůrci programu ocenit pohádku jako výsledek československo - sovětské spolupráce. Svým temným pojetím navazuje na práce Hanse Christiana Andersena a připomíná, že pohádky kdysi hrály úlohu, kterou dnes má žánr fantasy - byly to dobrodružné a mravoučné příběhy určené často dospělému publiku. Nejen u nás, ale ani za hranicemi nebývá zvykem ukazovat v pohádkách utrpení a umírání - notabene jednoho z hlavních hrdinů. Scény morové epidemie vyvolávají u dospělého tíseň a dítě je může vnímat jako nefalšovaný horor. Snahu režiséra Mitty o filozofický přesah taky každý neocení. Na jednu stranu je nutné uznat, že snímek vyčnívá svou originalitou a vymezuje se vůči přesládlému disneyovskému světu, na druhou stranu ho těžce sráží přehnaná ruská lyričnost a emoční výlevy hlavní hrdinky, které působí rušivě. Film je zároveň podivně nedotažený: z chlapce se během putování stane dospělý muž, zatímco jeho sestra prochází příběhem, aniž by ji zub času jakkoli poznamenal... Celkový dojem: 55 %.(15.1.2014)

Mor skoro jako od Bergmanna a spousta scén jako v hororu, tohle že má být pohádka? Ať už je ale žánr jakejkoliv, tak si myslím, že tenhle film je neprávem opomenutej a jsem rád, že aspoň jednou ho v televizi dávali a já se na něj mohl podívat. Kostra děje je klasicky pohádková, ale výtvarný pojetí a jednotlivý scény vůbec ne. Mít deset let a očekávat klasickou pohádku, tak jsem po zhlédnutí Pohádky o putování vystrašenej ještě týden. Pro starší publikum ale ideální zpestření k pořád dokola opakovaným pohádkám. 70%(13.4.2009)

Pohádka, která nepředpokládá, že je divák - dítě naprosto retardovaný idiot. Zápletka se ztrátou sourozence, přes svou tragičnost, měla humorný rozměr, ten Děda Mráz, který vyskočil z krbu, byl opravdu nečekaný. Velká, hluboká a přesto humor nepostrádající poklona mistru Leonardovi v postavě Orlanda je něco, co člověk musí ocenit v každém věku. Jako dítě ty nápady a schopnost zásadní objevy podat srozumitelně, jako dospělý i tu nenásilnou formu učení. Ano, morová bába a drak byli děsiví. Není toho v životě dost děsivého? Mají se dětem ukazovat v pohádkách jenom chichotající se víly, čarodějnice buď hodné nebo neschopné a roztržití čerti? Navíc, pohádka není svým původem dětský žánr. A děti jsou malí lidé, být dítě neznamená být naprostý blbec. Poselství příběhů člověk, i malý člověk, intuitivně chápe, i když to nedokáže přetlumočit do slov. Pokud tedy se k němu soustavně jako k blbci nepřistupuje a jakákoliv intuice se v robátku neubije. Potom ovšem pozdě plakat, když dítka ten neskutečně dojemný a symbolický závěr nepochopí.(7.8.2011)