Pohádka o putování

Rozprávka o putovaní

Story of the Voyages, The

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

Jeden zo skvostov Moskvafilmu, ktorý sa hravo vyrovná známejším kúskom (Mrazik, Sadko, Vyi)... Keby som tento film videl v detstve a nie včera, určite by ma natrvalo poznačil. Žánrové zaradenie rozprávka vnímam len ako orientačné, pretože obsahuje prvky viacerých žánrov. Je to taká rozprávka pre deti bez rozdielu veku. Ale pre tých najmenších nie je práve najvhodnejšia, pretože obsahuje scény prekvapivo mrazivej hrôzy, za ktoré by sa dnes nemusel hanbiť ani renomovaný režisér hororov.(28.7.2010)

Kéž by všechny pohádky měly takový náboj a myšlenku jako tato.(31.1.2016)

Viděl jsem to jako dítě. Líbilo se mi to, ale konktétně si vybavuju jenom morovou epidemii, která mou dětskou dušičku vyděsila k smrti.(4.9.2007)

Děsivý a krutý, ale také dojemný a krásný pohádkový příběh, vystupující z hloubky mých dětských vzpomínek stejně, jako zlato ze země v této úžasné koprodukci. Další vzácný objev něčeho pěkného, co bylo dlouho téměř na hraně zapomnění časů. Už první chvilky, kdy oklamaní hladoví sirotci čekají s otevřenými ústy na koláček jsou předzvěstí smutného, ale výjimečného filmu.(2.6.2014)

Coby dítě jsem z této pohádky byl úplně mimo. Je tu působivě natočený morová epidemie. V závěru je je úžasná scéna, kdy člověk přitahující zlato touto schopností zničí nepřátelský hrad. S moc krásnou hudbou.(13.7.2003)