Případ Gorgonová

• Polsko Sprawa Gorgonowej (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Polsko, 1977, 137 min

30. decembra 1931 bola vo vile Ing. Henryka Zarembu v Brzuchowiciach zavraždená jeho sedemnásťročná dcéra. Z vraždy obvinili Ritu Gorgonowu, gazdinú a opatrovateľku Zarembyho detí. Keď sa stretli, mala 23 rokov a Henryk 41. Rita bola bez peňazí, bez bytu a Zaremba hľadal opatrovateľku detí. Začali preto bývať v spoločnej domácnosti. Po niekoľkých mesiacoch vstúpili do vzťahu a na svet prišla ich spoločná dcéra. Zarembina prvá dcéra Elizabeth však svoju nevlastnú sestru čím ďalej, tým viac neznášala. Keďže Henryk sa navyše nesnažil legalizovať svoj vzťah s Ritou, spolu s Elizabeth sa rozhodli, že oni dvaja a Zarembov syn Stasa si prenajmú byt vo Ľvove a Rita s dcérou ostane v Brzuchowiciach. K presťahovaniu už nedošlo, lebo Elizabeth bola zavraždená a Rita bola zatknutá ako podozrivá z vraždy.
V roku 1932 súd vo Ľvove odsúdil Ritu Gorgonowu na smrť, aj keď neboli predložené dostatočné dôkazy o vine. Je potrebné poznamenať, že tento proces sa vykonával pod silným tlakom verejnosti. Prípad sledovalo takmer celé Poľsko. Obhajca podal odvolanie, Najvyšší súd rozsudok zrušil a prípad bol opätovne skúmaný na Okresnom súde v Krakove. Tentoraz bola Gorgonową odsúdená na osem rokov väzenia, keďže sa malo zistiť, že trestný čin bol spáchaný pod vplyvom silných emócií. Vďaka amnestii však vyšla z väzenia na tretí deň vojny.
Majewského film je rekonštrukciou všetkých týchto udalostí, ale hlavný dôraz v ňom bol kladený na prezentáciu samotného procesu Gorgonowej. "Chceli sme, aby tento film zdôraznil základnú právnu zásadu, že na obvinenie sú potrebné nespochybniteľné dôkazy o vine, a ak také neexistujú, obvinený by mal byť oslobodený," povedal režisér v jednej z diskusií, ktoré sa konali po premiére. (bjjoba)

Martin741

Su sice pekne tie pravnicke kydy tam, no ale ja nie som pravnik. Prave preto si myslim, ze reziser mohol radsej zmapovat  doterazt zahadne vrazdy z Weimaru - konkretne  vrazdy z Hinterkaifeck farmy z roku 1922 z Weimarskej republiky. Dodnes su tie vrazdy nevysvetlene a nevyriesene   : 74 % ()