Beze strachu

Fearless

Bez strachu

Drama / Psychologický

USA, 1993, 117 min

Zajímaví snímek se skvělým Jeffem Bridgesem, který je mistr ve svém oboru. Peter Weir vytvořil neobvykle zvláštní film s mysteriózní atmosférou, která vás nenechá ani na chvíli v klidu jak to vlastně celé dopadne. Celý příběh nás vede po dvou cestách. Jedna cesta vede skrz lidi, truchlící za zesnulé, kteří zahynuli při letadlové nehodě, a druhá cesta nás vede skrz člověka, který si myslí že katastrofa letadla kterou přežil, je fascinující zážitek....Vše se ale na konec ukáže trochu jinak, než si kdo myslí..(19.12.2010)

Závěrečná scéna v letadle epická (hlavně díky nahrazení tradičních akčních ruchů), konec přesně opačný, sakra. (3,5*)(9.2.2015)

Výborné sugestivní psychologické drama, které se mi zadřelo pod kůži. Jeff Bridges exceluje a atmosféra houstne každou chvíli, působivost se sice v polovině trochu zadrhává, přesto však mohu toto nadprůměrné dílo jedině doporučit. 80%(21.4.2011)

Oscar 1 nominace: Herečka VR - Rosie Perez . . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(8.3.2004)

Peter Weir dal Bridgesovi možnost rozjet jednu z jeho vůbec nejlepších rolí a Jeff jí bezezbytku využil, ovšem zároveň nabídl part z ranku životních rolí i Rosie Perez a ta pohnojila co mohla. Spousta silných scén tak vyznívá do ztracena. Nutno ovšem uznat, že momenty kdy to stojí čistě jen na atmosféře a Jeffovi, tak to umí být ohromně silné.(9.1.2011)

• - Postava Jeffa Bridgese má příjmení Klein a postava jeho kamaráda a kolegy se jmenuje Gordon (Deirdre O'Connell). Klein-Gordonova rovnice je jednou ze základních rovnic kvantové mechaniky. (integer)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Rafael Yglesias. (Terva)

• - Závěrečná scéna filmu je postavena na obrazu Hieronyma Bosche "Ascent do Empyreum". (Terva)