Beze strachu

Fearless

Bez strachu

Drama / Psychologický

USA, 1993, 117 min

Podruhé za sebou slabší Weirův film. Velmi rozvleklé, i když myšlenkově velmi zajímavá studie traumatu, zacházející samozřejmě mnohem dál. Mrzí mě to kvůli vynikajícímu Bridgesovi a skvělému závěru...(11.1.2012)

Že já blbec uvěřil že by mě Peter Weir mohl zklamat. Sice to nějaký čas z mého pohledu rozhodně nevypadalo na nějakou grandiózní podívanou, ale dechberoucí závěr dává hodně nekompromisně najevo, že si divák tenhle film zcela jistě zapamatuje. Jeff Bridges předvádí jen to na co jsme u něj zvyklí, takže extratřídu. Milovníkům silných konců určitě doporučuju. 75% PS: Škoda přestřelené stopáže, nůžky by některým scénám rozhodně neškodily.(23.6.2014)

Peter Weir netočí typické filmy pro masové diváky, ale když už něco natočí stojí to za to, stejně jako v případě tohoto nenápadného ale nápaditého a hlavně neskutečně zajímavého a poutavého snímku. Jednoduchý ale přitom záživný příběh muže, který ztratil pocit strachu po letecké katastrofě, bez výjimky skvělí herci a propracovaný scénář zaručují poutavou podívanou, kterou brzdí jen několik pomalejších scén. Závěr je neuvěřitelně působivý a celý příběh báječně završuje.(9.1.2011)

Beze strachu se trochu vleče, ale místy je to hodně intenzivní podívaná. A kdyz začnou hrát Streets, člověka mrazí...(9.11.2011)

Co to bylo? Katastrofický snímek? Z časti. Zfilmovaný psychoprůvodce posttraumatickou stresovou poruchou? To taky. Ale především nikoliv nezajímavé skoro až filozofické pojednání o tom, jak moc jsou naše životy ovládány strachem, a že ten, kdo se najednou bát přestane, je pro ostatní za devianta. On neví, co se sebou, svět neví, co s ním. K něčemu tak musí zákonitě dojít... Peter Weir opět dokazuje, že on prostě točí standardní cestou hodně nestandardní filmy. Takové, které obsahují ono neuchopitelné "cosi", co se Vás dokáže dotknout někde uvnitř. P.S.: z vynikajícího výkonu Jeffa Bridgese by si měly vzít příklad všechny ty ubrečené primadony, co si stěžují, že dostávají jen samé nevýrazné role, kde nemají co hrát.(19.6.2011)

• - Závěrečná scéna filmu je postavena na obrazu Hieronyma Bosche "Ascent do Empyreum". (Terva)

• - Role Maxe byla nabídnuta Melu Gibsonovi. (D3VIL)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Rafael Yglesias. (Terva)