Dracula

Dracula

Horor / Drama / Fantasy

USA, 1931, 75 min

Z takového starého hororu mám já mnohem větší hrůzu (samozřejmě v mezích), než z naprosté většiny hrůzostrašných či rádoby strašidelných příběhů posledních nějakých dvaceti let. Co to způsobuje? Tak především vynucená černobílá barva a také jistá opravdovost scén (mám na mysli třeba absenci digitálních efektů). Například umělé krysy, ač vypadají na první pohled možná směšně, jsou pro mě mnohem strašidelnější, než jakékoliv příšery v dnešních hororových slátaninách, které jsou v podstatě jen jednou velkou počítačovou animací. Bohužel námět není zvládnutý úplně na jedničku a především herecké výkony jsou značně nepřesvědčivé. Některé přímé záběry na vykuleného Draculu, či bláznivého Renfielda také nemusely být tak zdlouhavé, ale jinak je to .....velice dobré....(27.11.2005)

• Houdini

NFR 2000(5.4.2004)

Dnes již poněkud zastaralé (podle mě působí naivněji než Murnauův Nosferatu), ale stále kultovní zpracování knihy B. Stokera. Bela Lugosi v současnosti působí už trochu směšně, ale některé scénu jsou prostě nezapomenutelné a především úvod v Transylvánii a konec v opatství Whitby.(12.8.2006)

"There are worse things waiting for a man, than death."(31.3.2008)

Klasika žánru v nefiltrované podobě. Podávat najednou, ne po dávkách. Vedlejší účinky - náhlá touha cestovat po Transylvánii, nutkání ochutnat krev mladých žen, spaní v rakvi. Možné vedlejší účinky - přeměna do netopýra, strach z křížů a česneku. 100 %.(29.7.2014)