Komentáře uživatelů k filmu (11)

 • Ony
  ***

  Zajímavě působí spletitý prostor různých chodeb, schodišť a pokojíčků a kamera, která v něm postavy jakoby šmíruje. Zvláštní, ale už podle mě méně šťastná je teatrální stylizace dialogů a hereckého projevu. Hlavní hrdinka i její partneři jsou tak chladní, až to zanudí. Ale konec je zas vyřešen dobře.(28.11.2011)

 • Snorlax
  ****

  A teď soudím, neb mohu, pane Nedbale. Vlastně dosti jednoduchý příběh milostného trojúhelníku, v něm zaklinčované mladičké studentky, by mohl být celkem banální a nudný. Jenže Weiss dokázal to, co dnešní filmaři, kteří umí pracovat jen s instantními scénáři, k nimž přidají pár známých hereckých jmen, povaří na mírném ohni a rychle distribuují, nezvládnou, kdyby se na prťavé nudličky nakrájeli. Weisse jeho práce bavila, dal do ní invenci a spoustu filmařských nápadů. Jo, to byla krásná doba, kdy film byl umění!(10.12.2011)

 • Flakotaso
  ****

  Další výborný film od nedoceněného režiséra. Jiří Weiss byl na přelomu 50. a 60.let specialistou na vyhrocená, ale přitom realisticky zaměřená dramata, založená většinou na problémech, vršících se kolem zakázaného vztahu muže a ženy. Vrcholem tohoto období je jistě Romeo, Julie a tma, ale i téměř neznámá Taková láska je dílem, které si zaslouží zvýšenou pozornost. Původně divadelní hru Pavla Kohouta Weiss zpracoval výsostně filmovými prostředky, na 50.léta až nečekaně odvážnými a originálními - to se týká nejen retrospektivního stylu vyprávění, obohaceného o postavu jakéhosi demiurga, soudce Miloše Nedbala, ale i využitím kamery s velmi ostrými rakurzy a potemnělým barevným spektrem nebo absencí hudby komponované přímo pro film. Místo ní Takovou lásku rámuje osudově znějící klavírní sonáta Ludwiga van Beethovena. Herecky kraluje Vladimír Ráž a Marie Vášová a zejména první jmenovaný je ve své roli docenta, zmítaného existenciálním rozporem, opravdu výtečný. Na počátku filmu sice panuje obava z příliš moralistického a zkostnatělého vyznění, avšak na konci se obavy obavy rozplynou, jelikož sám "demiurg" nechá konečné rozsouzení celé situace pouze na divákovi.(3.11.2013)

 • fragre
  ***

  Často velice nápadité (zvláště obrazově), ale ta postava soudce, komentátora i posouvače děje mne časem začínala prudit více a více. Moralistní příběh, jehož zápletka je dnes ovšem pomalu nepochopitelná, neb kvůli takové lapálii dnes nikdo do takových extrému nejde.(24.3.2012)

 • exitak
  *****

  Na svou dobu skvělé a na dnešní ale taky! Tolik originality co tento film má v současnosti nemá žádný. Závěrečná scéna a poslední soud s otevřeným konce, to je film zvládnutý na jedničku resp. na *pětku* :)(2.8.2008)

 • sator
  ***

  Originální,jen přítomností soudce,dívat se 80 minut na utrápenou Tomášovou po čase unaví...(4.11.2014)

 • vitekpe
  ****

  Smutne a realne psychologicke drama o lasce studentky a profesora, pojate mirne experimentalnim zpusobem. V hlavni roli nadherna Marie a vytecny Raz. Dobre doplnuji i Vasova, Smejkalova, Sejbalova atd. Zkratka obsazeni spickove. Nezval jako vypravec/pruvodce, primo v obraze. Zvlastni film, ktery lze fandum netradicnich postupu vrele doporucit. 4-(17.3.2015)

 • FOCKE_WULF
  ****

  Láska jako zločin.(3.6.2013)

 • LaValse
  *****

  Ve své době rozhodně nadčasové dílo. Film s retrospektivními pohledy a postavou soudce vstupujícího do děje k postavám byla trefa do černého. Černobílého.(30.7.2008)

 • Timonthy
  *****

  Nedbal neustále provází jednu ženu a při četbě jakýchsi skript z historie hlavních postav se jí neustále ptá na její city a na toho jejího. Zvyšuje psychologičnost díla. Navíc to někde přejde až do vtipnosti. Krampol není na CSFD v galerii (myslím v tomto filmu), což je škoda, když je to jeho druhá role. Nejlepší scéna byla ta první scéna v posluchárně, kdy profesor, který tam začíná učit, jde až k té ženě, že jí venku čekaj. Společně pak se studenty sleduje jak odchází. Pak mě ještě pobavila ta broukací známá melodie a ty kecy hostinského. Rád jsem tam viděl Bláhu. Film byl poslán do Edinburghu na Mezinárodní festivalu 1959 ,,Tohle přece nemůžeš poslat." Ve filmu se zmiňují o kybernetice.(31.7.2015)

 • JohnTheOne
  ****

  LFŠ 2008 Velice originální forma vyprávění, ale přijde mi to z dnešního pohledu celkem o ničem.(12.7.2009)