Okupace ve 26 obrazech

Okupácia v 26 obrazoch

Occupation in 26 Pictures

Drama / Válečný

Jugoslávie / Itálie / Západní Německo / Sovětský svaz, 1978, 116 min

Zábery z námestia pekne zobrazujú, že jedinými slobodnými tvormi tam boli holuby krúžiace okolím. Ďalší film z doby neľudského vymývania mozgov zvrátenou ideológiou, kde človek časom nespoznáva ani starého kamaráta. No a tentokrát z miesta, ktoré je súčasnému divákovi známe len ako dovolenková destinácia, čo však neznamená, že ho vojny minuli. Páčila sa mi hudba a logicky aj exteriéry. Scéna v autobuse obsahuje až trochu samoúčelné násilie, to ale samozrejme neznamená, že sa nič také nemohlo stať. A koniec podľa očakávaní bol aspoň malým zadosťučinením za to všetko bezprávie, ktoré sa dialo predtým.(15.3.2014)

Povedený pohled na jugoslávskou, lépe řečeno chorvatskou, společnost za 2. světové války. Co s lidmi udělá totalitní stát? Z někoho se ze dne na den stane štvanec, z jiného předstírající kolaborant a ti nejméně šťastní skončí s hřebíkem v hlavě. Přestože páteř filmu je komorní a spíš divák pozoruje, jak se mění charaktery (nebo jak zůstává charakter stejný, jen se přizpůsobí okolnostem), scéna v autobuse, doprovázená veselou hrou na harmoniku, podle mně do filmu patří. Přesně tohle totiž vystihuje balkánské války. Jeden den jsi bezproblémový soused, druhý den ti zapálím dům a děti nahážu do studny. Pro zájemce doporučuju najít si dokument o chorvatském koncentračním táboře pro Srby, cikány a židy "Jasenovac".(5.2.2012)

Skvělá válečná freska. Pro zajímavost - ten film běžel v kinech nadvakrát (a vždy krátce). Poprvé nevystříhaný a až dadatečně soudruzi cenzoři zjistili, copak to poslali pracujícímu lidu do kin. A podruhé v upravené podobě, jak se v té době patřilo..... Co kdyby pracující člověk měl jiný názor, než oficiálně prezentovaný chod válečných událostí....(22.3.2005)

Výjimečné dílo, které je bezesporu hodně brutální, ale zároveň hodně sugestivní. Je to z části postavené na drsných scénách násilí, které se opravdu zadírají pod kůži, ale je třeba mít na paměti, že vše se odehrálo na pozadí autentických události. Jde skutečně o dobře natočený film i bez honosné výpravy, ale za to s malebným Dubrovníkem. Mimochodem i přes vnější zvláštní efektivnost je ve filmu zajímavě a docela pestře zachycen pohled na tehdejší třídní společenství v širokém spektru. Jde o škálu buržoazie, aristokracie, proletariátů či chorvatsko-fašistické ustašovce. Z toho pramení uvěřitelná věrohodnost reálií. Hlavní rámec děje osudů nerozlučného přátelství tří kamarádů, které obrazně řečeno v příběhu promlouvá asi nejvíce, je ztvárněn na skvěle. Opravdu pozoruhodný film a nebojím se napsat, že pro pochopení trocha historie Balkánu je právě možná ten důvod, proč film vidět.(22.7.2007)

Nejdříve se představují 3 hlavní postavy mladých přátel, oddaně a stále spolu řádících po ulicích svého města. Později jsou pak jejich cesty rozděleny druhou světovou válkou – jeden se dává k četníkům, další se stává členem odboje a třetí má plnou hlavu starostí, aby díky svému židovskému (?) původu nakonec neskončil v koncentračním táboře. Solidně rozehraný snímek plný kontrastů: především nezávazný a vesele hravý úvod versus brutální scény ustašovského teroru v autobuse hrůzy, který svou mimořádnou brutalitou do celkového okolního ladění snímku příliš dobře nezapadá a působí násilně vtlačen do okolních událostí.(10.2.2004)