• InJo
  ****

  Velice prostý a tezovitý film s jednoznačně danými charaktery, ale Browning si i přesto zaslouží maximální uznání za (na tehdejší dobu) perfektní filmařinu a hlavně za tu odvahu natočit něco takového a takovým způsobem (mám na mysli především ono obsazení skutečně znetvořených lidí) v první polovině 30. let - vždyť i dnes, na začátku 21. století, ten film působí místy opravdu šokujícím dojmem, a to aniž by se nějak očividně šokovat snažil! Takové nevšední a obdivuhodné tvůrčí jednání prostě nedokážu neocenit... 80 %(4.4.2008)

 • Wacoslav1
  **

  Ou tak jsem si pro jednou ve své misi týkající se pamětnických filmů lehce naběhnul. Tenhle film šel bohužel úplně mimo mě podle obsahu jsem čekal nějakej fakt bizarní úlet a jako neříkám, že to není zajímavá přehlídka karikatur nejrůznějšího druhu a to nejen po stránce fyziologie, a chápu, že v době vzniku to mohlo vyvolávat kontroverze, ale mě to prostě nebavilo a místy i přes krátkou stopáž nudilo. Pravda od tý scény svatby až do konce to má docela grády, ale to ten film nespasí. Pro jednou zůstávám v nepochopení. Stane se...30%(25.4.2016)

 • salahadin
  ****

  Film překypující bizarnostmi všeho druhu, černým humorem na účet postižených i docela slušnou výzvou k zamyšlení. Více než samotné kvality filmu vás však nejvíc zaujmou pohledy na všechny ty postavičky, jejichž těla i mysl jsou od těch našich trochu, čí více (někdy, pravda, o dost více:-) odlišná. Konec byl ale parádně stylově hororově natočený a dooost napínavý...pohled na přibližující se zrůdy, kroutící se jako velcí červi byl odporně cool! Doporučuji filmovým fajnšmekrům ;-)(15.9.2006)

 • Vančura
  ****

  Nečekaně skvělý film, který (nejen) ze studijních důvodů určitě stojí za vidění. Ze začátku mě to moc nebavilo, ale od svatby už se film správně rozjel, a posledních 10 minut je naprosto výborných (pouze ty by snesly označení "horor", a to ještě s přimhouřenými očima a s ohledem na rok vzniku filmu). Osobně mi hlava moc nebere, proč si film musel projít všemi těmi peripetiemi se zakazováním apod. - osobně mě pohled na ty chudáky nijak nepohoršuje a neshledávám nic problematického ani na myšlence dát jim roli ve filmu (nějak jsem moc ani nepochopil smysl úvodních titulků, které vysvětlují postavení mrzáků a tělesně postižených lidí v minulosti). Osobně mi to naopak přijde jako skvělý nápad, který by geniálně fungoval i dnes, stačilo by dát dohromady dobrý scénář, náležitý rozpočet a odpovídající casting podobně postižených nešťastníků, a mohl by vzniknout naprosto velkolepý horor. Je ale otázka, jestli by něco takového bylo v dnešní éře politcké korektnosti možné a jestli vůbec kdy v historii byla doba, která by přála vzniku takového filmu. Natočit ho tehdy by si po stránce odvahy možná nezadalo s tím přivést takový film na svět dnes (tehdy pohoršoval samotný pohled na ty mrzáky, dnes by pro změnu pohoršovala už jen myšlenka nechat je hrát v hororu nebo je nedejbože předvádět jako atrakci v cirkusu). V každém případě Browning velmi příjemně překvapil - jeho Dracula mě k smrti uspává, ale Zrůdy mi neobyčejně sedly. Snad jen škoda toho nudného rozjezdu a dodatečných úprav vycházejících vstříc dobovému publiku - měli to nechat s tím původním koncem a už na to nešahat, každé takovéto "zmírňovací" zásahy do hotového filmu jsou zlo.(17.9.2015)

 • JohnnyD
  *****

  To, že bol film až fatálne prestrihaný, vidieť najmä v závere, ktorému viditeľne chýba niekoľko scén. Napriek tomu úplne dychberúci, mrazivý a silne emotívny film (horor to nie je) s bravúrne napísanými postavami (ktoré sú vynikajúco zahraté!). Fascinujúce nadčasové dielo.(23.1.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace