Frankenstein

Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

Jděte do háje se všemi svými Vetřelci a Vřískoty!Mě stačí když se podívám buď na Borise nebo na Schrecka a už mi běhá mráz po zádech.(4.8.2003)

Samozřejmě naprostý kult a klasika, která dala základ hororu jako žánru ... To je bez debat. Osobně jsem však orientovaný na jiný styl a druh hororu, takže tento hodnotím zejména dle jeho historického významu. Ani jako film (herecké výkony, prostředí apod.) na mne film nějak výrazně nezapůsobil, kromě excelentního Karloffa, ze kterého jde fakt docela hrůza.(20.1.2011)

První polovina filmu se dost vleče a nespasí to ani výborný Dwight Frye. Pak ale na scénu nastoupil famózní Boris Karloff a já nemohla odtrhnout oči od obrazovky. Odpudivá nelidskost mostra v kombinaci s jeho něžnou a nemotornou křehkostí zachycené ve scéně s holčičkou a květinami jsou Whaleovým mistrovským dílem!(1.8.2009)

Tenhle komentář píšu v době, kdy začínám poznávat filmy starší než moje babička a mnohdy s nadšením a úžasem sleduji první filmové krůčky a okamžiky "tenkrát poprvé". Tady jsem se ale do onoho úžasu musel trošku přemlouvat, i když film má svoje neskonalé kouzlo a dýchá z něj obrovské tvůrčí nadšení. Kdybych nevěděl, že James Whale má na svědomí i jiné filmy (včetně o stupeň lepšího pokračování), určitě bych hodnotil výše. Ale takhle vím, že jako režisér umí s naprosto stejným zápalem poskládat film daleko lépe. Ale i tak - povinná četba.(6.4.2006)

Čakal som, že to bude trochu viac akčnejšie a napínavejšie, ale nebolo to v tomto smere ani vyslovene zlé. Snímok má svoje slabé aj silné chvíľky, a v tých silnejších som sa aj celkom dobre pobavil. Kvalitu tu dosť zráža naivné herectvo niektorých postáv, našťastie väčšinou len vedľajších. Z hercov jednoznačne najviac vynikol chudáčisko Colin Clive, veľký talent, škoda ho. Suma sumárum strata času to nie je, ale raz stačilo. Priemer. 60/100(31.8.2016)