Frankenstein

Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

Naprostá hororová klasika s Borisem Karloffem v roli netvora. Zajímavá srdcervoucí scéna s děvčátkem, které neumí plavat, první útok na hlavní hrdinku v jejím budoáru během jejího svatebního dne a pronásledování Netvora davem sedláků s planoucími pochodněmi, připravených zlikvidovat starý mlýn jsou opravdu nezapomenutelné. [6,5/10] (Universal) (Čb. /// Produkce: Carl Laemmle Jr. /// Scénář: John L. Balderston, Francis Edward Faragoh, Garrett Fort podle divadelní hry Peggy Weblingové a románu Mary Shelleyové /// Kamera: Arthur Edeson /// Hudba: Bernhard Kaun) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](28.11.2009)

• zelvopyr

Zvykli jsme si, že "západní" filmy mají jednotné vyznění, nějakou zápletkou se dostane k poučení. Tedy např. nedělej nemorální věci, protože na tebe dojde. Nevysmívej se těm, co mají menší kliku, protože se to může stát i tobě. Snaž se a makej, a tvůj sen se splní. Anebo chmurný příběh s odstrašujícím koncem. Atd., prostě většinou má film zápletku a pointu a (happy)end. Pokud narazím na většinou asijský film, kde je toto schéma popřeno, je to občas zajímavý zážitek. Zde se stalo totéž, ale zjevně kvůli stáří filmu. Scénář resignuje na stavbu knihy a morální témata v ní výborně podaná. Ukazuje, jako bývalo obvyklé, takový cirkus, estrádu (viz můj komentář ke Zloději z Baghdádu), hrbáče, zrůdy, mordy, šokézní pokusy na lidech, žoviálního barona, příliš málo charakterního doktora, lůzu... A nemá to pořádný dramatický oblouk. Z dnešního pohledu, čert vem technické provedení, je to slabé, protože málo vyhraněné do jakékoli polohy.(16.1.2015)

Rozpočet $291,000Tržby USA $12,000,000Tržby Celosvetovo $-║ ponurá atmosféra, dobré masky a stvárnenie Frankensteina /80%/(6.5.2009)

Nádherné obrazy a několik perfektních scén. Absence hudby tomu dodává zvláštní atmosféru. Podivný happy end a vůbec pocit nenávaznosti jednotlivých pasáží to ale stahují na čtyři hvězdy.(15.3.2012)

Boris Karloff sa pre túto rolu narodil.(25.1.2010)

• - V Kansasu byl film zakázaný, jelikož "ukazuje krutost a snižuje morálku". (džanik)

• - Ken Strickfaden nejen vytvořil všechny elektrické efekty, ale také zastoupil Borise Karloffa ve scéně, kdy jeho tělo jiskří pod náporem vysokého napětí. (džanik)

• - Každý den Karloffa (herec Frankensteina) maskovali přibližně čtyři hodiny a masku mu sundávali hodiny dvě. (duklak2)