Frankenstein

Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

• Superpero

S knihou to má společného asi tak.....nic. Herecky zcela nezvládnuté, jediný na koho se dá koukat je Boris Karloff. Režijně taky zabité, málokdy se vám totiž stane, že se nudíte u hodinu trvajícího filmu.(24.9.2006)

Největším trumfem snímku je dokonale namaskovaný Boris Karloff jako Frankensteinem oživené monstrum, které nahání hrůzu i osmdesát dva let od svého vzniku. Zklamáním je zkratkovitý příběh, protože těch sedmdesát minut je málo, ale určitě se jedná o klasiku v žánru z historického hlediska.(12.11.2013)

I když si vypomáhá všemi myslitelnými žánrovými vychytávkami (noc, hřbitov, bouře, vědecký experiment), připomíná dnes původní Frankenstein spíše psychologické drama než praotce hororu. Důmyslně se v něm pracuje zejména s kontrastem (velké monstrum, malé dítě – ve svém vztahu ke světu na stejné úrovni) a se zvukem, který vytváří tísnivější atmosféru, než by kdy dokázal (absentující) hudební doprovod. Na zadek vás už Frankie asi neposadí, ale chcete-li mít ukončené základní filmové vzdělání, neměli byste ho ignorovat. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, Subjektiv, berg.12, Trainspotter(26.10.2010)

tento klasický kúsok hororového žánru má pre mňa nesmierne čaro, pôsobivú výpravu a nepochopiteľne geniálne urobenú masku monštra v podaní neprekonaného karloffa. a ten úvod... well, we warned you (citovaný napríklad v zombieho el superbeasto, vo formanovom man on the moon a v mnohých iných) je skrátka kultový.(27.8.2011)

• zelvopyr

Zvykli jsme si, že "západní" filmy mají jednotné vyznění, nějakou zápletkou se dostane k poučení. Tedy např. nedělej nemorální věci, protože na tebe dojde. Nevysmívej se těm, co mají menší kliku, protože se to může stát i tobě. Snaž se a makej, a tvůj sen se splní. Anebo chmurný příběh s odstrašujícím koncem. Atd., prostě většinou má film zápletku a pointu a (happy)end. Pokud narazím na většinou asijský film, kde je toto schéma popřeno, je to občas zajímavý zážitek. Zde se stalo totéž, ale zjevně kvůli stáří filmu. Scénář resignuje na stavbu knihy a morální témata v ní výborně podaná. Ukazuje, jako bývalo obvyklé, takový cirkus, estrádu (viz můj komentář ke Zloději z Baghdádu), hrbáče, zrůdy, mordy, šokézní pokusy na lidech, žoviálního barona, příliš málo charakterního doktora, lůzu... A nemá to pořádný dramatický oblouk. Z dnešního pohledu, čert vem technické provedení, je to slabé, protože málo vyhraněné do jakékoli polohy.(16.1.2015)

• - Konstrukce mlýna byla inspirována budovou losangeleské pekárny “Van de Kamp“, která ve svém logu nesla velký mlýn. (džanik)

• - Frankestein přesáhl svůj původní rozpočet skoro o polovinu a stejně tomu bylo i s délkou natáčení. (DareDeer)

• - Román Mary Shelleyové se nikde o způsobu oživení stvůry nezmiňuje. (džanik)