Frankenstein

Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

Se staršími filmy mám obecně jeden velký problém: pokud mě z nějakého důvodu přímo nezaujmou nebo rovnou nestrhnou, je to většinou kvůli věcem, které jsou dané dobovostí, a já nejsem moc schopná posoudit, zda to vůbec šlo udělat jinak a lépe. Varuju tudíž, že zbytek komentáře se ponese ve značně subjektivním a neinformovaném duchu. Přes nespornou atraktivitu a potenciál materiálu je snímek poněkud mdlý a nevýrazný, z původní novely Shellyové si nebere takřka nic. Postavy jsou dost ploché a ikonické a ani dobří herci jim nedokázali dodat hlubší rozměr, což je škoda především u Karloffa, který přesvědčuje uhrančivým výkonem, nicméně nemá možnost ukázat svou postavu jinak než jako zrůdnou vraždící kreaturu. Odstrčenost a hluboká osamělost monstra se nekoná, nepočítám-li uchvacující scénu s holčičkou u vody. Jednotlivé, třeba i působivé scény, jsou mechanicky stavěny za sebe a na jejich bezbarvém vyznění se podílí jak konstantní postavení kamery, tak málo střihů a naprostá absence jakékoli podbarvující hudby. Můj výsledný dojem z filmu je značně ambivalentní, přesto nakonec ty čtyři hvězdičky dám, třebaže jsou trochu vratké a kulhají na tři cípy. Frankenstein své kouzlo bezesporu má, jen mu musíte vyjít kousek naproti.(19.2.2006)

• Superpero

S knihou to má společného asi tak.....nic. Herecky zcela nezvládnuté, jediný na koho se dá koukat je Boris Karloff. Režijně taky zabité, málokdy se vám totiž stane, že se nudíte u hodinu trvajícího filmu.(24.9.2006)

Příběh, který zná každý... avšak ne každý tenhle původní horor viděl. A je to škoda. Bezesporu nejlepší verze, nejen proto, že první. Avšak ony ateliérové exteriéry, mile naivní kulisy, dělají svoje a ke všemu strhující hudba (viděla jsem verzi s typickým klavírním doprovodem k němým filmům) dotváří ač je to neuvěřitelné, opravdu strašidelný film. Povinnost pro všechny filmové labužníky a milovníky hororu o to více.(2.11.2009)

Dosť rozporuplná klasika. Karloff je skvelý a jednotlivé scény sú bravúrne nasnímané, ale sú tak nejak mechanicky, nezáživne pozliepané v jeden nemastný neslaný celok, ktorého kľúčovým handicapom je absencia hudby. Tá by totiž okrem emocionálneho náboja filmu určite zvýšila aj kompaktnosť jeho pokrivkávajúcej strihovej skladby. Pokračovanie BRIDE OF FRANKENSTEIN (1935) je po všetkých stránkach veľkým krôčikom vpred.(16.9.2003)

Rozpočet $291,000Tržby USA $12,000,000Tržby Celosvetovo $-║ ponurá atmosféra, dobré masky a stvárnenie Frankensteina /80%/(6.5.2009)

• - Film vydělal v tehdejší době neuvěřitelných 13 000 000 dolarů. (duklak2)

• - Román Mary Shelleyové se nikde o způsobu oživení stvůry nezmiňuje. (džanik)

• - Frankestein přesáhl svůj původní rozpočet skoro o polovinu a stejně tomu bylo i s délkou natáčení. (DareDeer)