Pokryvac

Nepriame pokračovanie Remarquovho románu Na západe nič nové síce nevzbudilo takú pozornosť ako pôvodný príbeh, ale románom Cesta späť potvrdil Remarque svoj pisateľský talent a presunul dejisko prvého globálneho konfliktu z bojiska do hláv jednotlivých vojakov poznamenaných krutosťou vojny. Ponúkol pri tom dobrú látku pre filmárov a šancu nakrútiť realistický pohľad do Nemeckých ulíc po prvej svetovej vojne. Na rozdiel od Oscarového filmu Na západe nič nové, sa však dnes Cesta späť radí medzi zabudnuté filmy, pričom nepomohol ani skúsený režisér James Whale. Filmovej verzii chýba akási naliehavosť predlohy a tragické osudy vojnových veteránov sú tu vyjavené veľmi skratkovito a nedôrazne. Vlastne žiadne z postáv nestihne divákovi prirásť k srdcu a tak, i keď je divák svedkom viacerých tragických udalostí, rýchle tempo spôsobuje, že sa tieto tragédie míňajú účinkom. Samozrejme, že sa nenatáčalo v Nemecku, ale v hollywoodskych kulisách, čo je viac než zrejmé a film tak pripomína skôr divadlo. Nepovedal by som však, že je film vyslovene zlý, má svoj staromódny šarm a niektoré zaujímavé herecké typy, na Remarquovu predlohu sa však nechytá... Odporúčam film pozrieť len ako zaujímavý doplnok k prečítanému románu Cesta späť. ()