Genuine

Horor

Německo, 1920, 43 min

Robert Wiene
  • MikO_NR_1909

Je obtiažne hodnotiť toto dielo ako film. Treba si uvedomiť, že počas silného avantgardného prúdu sa niektorí filmári rozhodli svoje obľúbené literárne podžánre filmovať. A robili to pedantným spôsobom s premakanými kulisami a výtvarným vkusom. Na silnú chémiu herec-postava mal vždy pán Wiene dômyselný talent. Akurát samotný príbeh nemá potrebnú šťavu a viazne na jedinej hrozbe (Genuine).(22.8.2013)

Sice jsem tenhle film v ději asi dokonale nepochopil (anglické titulky sem si nepřekládal jen sem semtam něco pochytil) uchvátila mě ale výtvarná stránka snímku - ty expresionistické pokroucené a pitoreskní kulisy, úžasné exteriéry a zvláštní budovy, dlouhá schodiště a pomalované stěny...Zaujalo mě i ošacení a okrášlení slečny Genuine, mnohdy to byly skutečně skvostné kostýmy. Tyhle filmy jsou stará vysoká škola herectví - ty výrazy tváře, namaskování herců....Prostě nádhera...Vychutnávám si každý záběr.......Miluju tyhle staré expresionistické filmy...(21.3.2011)

• liquido26

Genuine je jakási děvka z Pekel, která chlapům nejdříve zamotá hlavu a pak se je snaží přivést do záhuby. To je náplň tohoto filmu v kostce. Vynásobte to třema a získáte kompletní děj :-) Jediným, co se mi tam líbilo bylo výtvarný zpracování a nádherný kytarový doprovod. To byla jediná věc, proč byla tahle nuda snesitelná a koukatelná.(13.9.2010)

Vizuálně uchvacující, myšlenkově taky (pro okouzlující mrchy přivádějící do záhuby mám slabost i v reálným životě), ale nepříliš zábavně podané. Je zajímavé, že tentýž rok Wiene natočil fascinujícího Caligariho, o půl hodiny delšího, a přesto strhujícího, kdežto v Genuine se dočkáme jen statického postávání a častěji polehávání postav po místnostech a pohovkách. Kdyby alespoň hrdinka byla skutečně krásná, ale Genuine samotná připomíná ošklivou čarodějnici. Nejúžasnější tak zůstávají nádherně šílené expresionistické kulisy. To je trochu málo.(27.5.2013)

• Paldiny

Aj v nemých snímkach sa nájde radová výroba. Kto by však povedal, že jedným z režisérov stojacim za takýmto počinom bude sám Robert Wiene. Ten po originálnom Kabinete Dr. Caligariho, kde sa okrem dovtedy nevídaných kulís, používaných metafor a prekvapivom závere pustil do filmu Genuine, ktorý postráda snáď všetko kúzlo zo svojho veľkého predchodcu. Pri sledovaní nás tak čaká nezaujímavý príbeh, do očí bijúce teatrálne predstavenie hercov a nuda čo pri 3/4 hodinovej stopáži rozhodne zamrzí. Našťastie je však príbeh zabalený do expresionistického prostredia čím je snímok aspoň z časti pozerateľný aj keď len raz.(29.1.2014)