Pojistka smrti

Double Indemnity

Poistka smrti

Krimi / Drama / Film-Noir / Thriller

USA, 1944, 107 min

V totmo filme mali všetci, okrem pani Dietrichsonovej, miesto húb guľomety, z ktorých sa slová sypali, že som ani titulky nevládal čítať! Ale hlášky zato boli bombastické.(6.4.2014)

Ten plán byl „příliš dokonalej“, než aby mohl skutečně vyjít. Příběh nejen o tom, že s pojišťováky, zvlášť když jedním z nich je protřelý Edward G.Robinson, je neradno si zahrávat (čti ojebávat je) a to ani v případě, že jste jedním z nich. Stejně jako faktu, za vším hledej (osudovou) ženu. V neposlední řadě je Double indemnity příběhem o tom, jak jsme my chlapi, vámi ženami, (pomocí „primitivních donucovacích prostředků“) lehce (z)manipulovatelní :-) Pokud máte rádi žánr krimi-noir, nemůžete (přestože vrchol žánru je (pro mě) jinde) šlápnout touto volbou rozhodně vedle. A Byť je vám vám od samotného počátku zcela jasné, jak to vše (nevyhnutě) dopadne, nic to neubírá na (vašem) zážitku, protože zde nejde o to, JAK to dopadne, ale JAKÝM způsobem se k tomu snímek (B. Wilder) dobere. P.s. co se týče samotného konce, myslím, netřeba jakéhokoliv komentáře. B. Wilder, nám chlapům, jednoduše moc dobře rozumí a vidí (téměř) až do duše. 90% Zajímavý (trefný) komentář (pro mě): uživ. Gilmour93(25.6.2012)

• Houdini

NFR 1992, Oscar 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera ČB, Herečka HR - Barbara Stanwyck, Hudba, Zvuk, Scénář(8.3.2004)

Hitchcocka miluju nade vše, ale jak píše Exkvizitor, Wilderova Pojistka je naprostá čistota svého "žánru". Bude obrovský problém něčím dalším můj noir posunout vpřed.(11.12.2006)

Noirka nejsou mojí slabostí a ještě jsem neviděl žádný film od Billyho Wildera. Ale to se hodně rychle změní, protože po Double Indemnity jsem stále ohromen tou velikostí už v takové době. Geniální scénář stíhají skvělé herecké výkony, Fred MacMurray si to dobře dával. Příběh byl založen na opravdu primitivní zápletce vyústěné do geniálního plánu, který byl stejně naivní jako Walter, když jí věřil...(3.5.2008)

• - V 70. letech plánoval Paramount natočit remake tohoto filmu s Robertem Redfordem v hlavní roli. Z projektu však nakonec sešlo. (liquido26)

• - Barbara Stanwyck byla Wilderova první volba pro roli Phyllis, ale velmi ji znervózňovalo, že měla hrát vražedkyni. (Kulmon)

• - Billy Wilder se nikdy zpětně nekochal svými filmy a nedíval se na ně. Tento přesto považoval za svůj oblíbený, a to pro jeho úsečnost, znepokojivost a staccatový způsob vyprávění - stejně jako je tomu ve stejnojmenné knižní předloze (1943) Jamesa M. Caina. (thestral)