Pojistka smrti

Double Indemnity

Poistka smrti

Krimi / Drama / Film-Noir / Thriller

USA, 1944, 107 min

Noirová kvalita s výborným a výborně zahraným hlavním (anti)hrdinou, napínavá od samého začátku do samého konce a navíc s perfektní Rózsovou hudbou. Ještě více než společné scény Freda MacMurraye a nekompromisní femme fatale Barbary Stanwyck se mi líbily konfrontace s vyšetřovatelským buldokem Keyesem. Zajímala by mě nechandlerovská knižní předloha, kterou bych s velmi chandlerovským filmem rád porovnal.(2.12.2014)

Hitchcocka miluju nade vše, ale jak píše Exkvizitor, Wilderova Pojistka je naprostá čistota svého "žánru". Bude obrovský problém něčím dalším můj noir posunout vpřed.(11.12.2006)

Nechutně dokonalé. Mít Wilder osobitější vizuální rukopis, tak je můj nejoblíbenější režisér vůbec. Takhle na něj zůstává pěkné třetí místo za Alfredem a Orsonem. :)(24.8.2010)

Scénář: Billy Wilder, Raymond Chandler .. Krystalicky precizní co se osy noir žánru týče. Šarmantní, láskou poblázněný kuřák, absolutně prohnilá femme fatale, úkladná vražda, sprosté podrazy, monology. Kdyby byla příběhová linie nápaditější, možná, že by šlo i o ten nejlepší noir. S takovouhle nebudu ostatním přitakávat. 90%.(17.9.2007)

Rozpočet $927,262(27.6.2010)

• - Film je adaptací knihy Jamese M. Caina založené na skutečném procesu s Ruth Snyderovou, který se odehrál ve 30. letech. (liquido26)

• - V roce 2007 vyhlásil Americký Filmový Institut tento film jako 29. nejlepší všech dob. (Kulmon)

• - Anachronismus: Film se odehrává v roce 1938, ale Neff zmíní "Philadelphia Story", divadelní hru, která byla uvedená až v roce 1939 a zfilmovaná o rok později. (liquido26)