Raz, dva, tři

One, Two, Three

Komedie

USA, 1961, 115 min

Výborná satira socialistické společnosti, takhle si představuju konverzační komedii a inteligentní humor. Začátek je spíše průměrný, zato v druhé půlce přijde smršť zábavy. # „Měl byste se umít.“ „Jsem proti!“ „Je proti vaší ideologii použít koupelnu?!“ 90%(5.6.2009)

COCA COLA COMPANY UVÁDÍ: hláškoidní nálet na Západní a Východní Berlín, bomby vtipů dopadající na obě strany rozděleného města, vypointované absurdity lemované spoustou narážek, které pochopí jen divák milující americkou historii. Jeden z nejlepších scénářů všech dob. Na můj filmový Olymp humoru vystoupal Billy Wilder už před časem, ale po Raz, dva , tři usedl na Diův trůn a kyne Woodymu i Frankovi...(13.12.2007)

Přes počáteční pomalejší tempo se film postupně rozjel a ke konci to už byla opravdová jízda. Narážky na komunismus, kapitalismus a fašismus se na mě hrnuly jak na běžícím pásu a chvílemi jsem měl co dělat, abych je všechny stačil pobrat, což se mi stejně nepodařilo (btw, je docela záhodno, aby byl potencionální divák alespoň trochu znalý tehdejší doby, jinak se tolik nepobaví ;-) ). Tvůrci si se snímkem opravdu vyhráli do detailů (třeba scéna s obrazem Chruščova byl opravdový bonbónek :-D ) a já se bavil (velký dík patří také výbornému Cagneymu). Škoda jen pár hluchých (ve smyslu nudnějších) míst, hlavně ze začátku filmu. "Bydlí v hotelu Potěmkin. Víte, kde to je? -Ano pane. Býval to hotel Göring. A předtím hotel Bismarck."(27.1.2010)

Komedie, kterou především muselo ocenit publikum v době svého vzniku. A určitě musí bavit i generaci, která prostě jen aktivně zažila komunismus. Spojení obrovského množství politicko společenských slovních smyček a gagů a samotného situačního, lehce ztřeštěného humoru. Wilder točil hodně dobré komedie, ale já mám i tak stejně radši jeho vážnější filmy. 7/10(30.9.2012)

Parádní, svižná komedie, která se řadou hlášek mistrně strefuje do politické situace v rozděleném Berlíně a vůbec doby, v níž se odehrává. Příběh vlastně není nikterak zvláštní, ale film jej skvěle využívá. Vzhledem k tomu, že se jedná o konverzační komedii, také příjemně překvapí strhující tempo snímku.(27.7.2009)

• - James Cagney tento film údajně nikdy neviděl.(Zdroj: Cinema) (Locksley)

• - S ohľadom na fínsko-sovietske vzťahy bola snímka v rokoch 1962 až 1986 zakázaná Fínskou radou pre klasifikáciu filmov. (Ampi)