Někdo to rád horké

• slovenský

Niekto to rád horúce

Komedie / Krimi / Romantický / Hudební

USA, 1959, 120 min

Jedna z klasických komedií a zároveň snad nejvydařenější role obou hlavních hrdinů, Jacka Lemmona a Tonyho Curtise. A Marylin? Asi to byl vrchol i pro ni. Ale oba její mužští protějšci ji přece jen trochu zastínili.(13.1.2003)

Novější transvestitní komedie bývají zpravidla lacinné, nevkusné a pramálo vtipné, zakladatel svého žánru, Někdo to rád horké, je na tom znatelně lépe. Originální děj včetně nekostrbatého úvodu s hladkým výústěním ve změnu pohlaví je zábavný, vtipný a svěží. Přesto ale ne tolik vtipný, abych trpěl eruptivními výbuchy smíchu a ke konci ani ne tolik svěží, abych se nezačal koukat na hodinky. Naivka Marilyn Monroe je však i po 50 letech, s docela odlišným vnímáním krásy, stále sladká a ústřední mužské herecké výkony jsou taktéž stěžejní... 4 hvězdy jsou jisté, ale speciálně zde platí, že nic ani nikdo není dokonalý. 7/10(11.3.2009)

Věřím, že tahle komedie patří mezi kultovní mezníky v dějinách kinematografie, ale po téměř padesáti letech už to na mě nezapůsobilo tak jak nejspíš mělo. Je zde spousty vtipných scének, hlášek a gagů, ale po tolika letech už jsme většinu viděli v jiných filmech. Jack Lemmon s Tonym Curtisem hrají jak o život a opravdu se do rolí moc hodí. Marilyn Monroe byla krásná, ale přeci jenom v dnešní době už jsou trochu jiné trendy. Na závěr bych jen dodal, že komedie je to moc milá, ale strašně jí ublížil zub času.(8.11.2007)

Zas tak vtipné mi to nepřijde.(14.11.2009)

Tuším že první film, kde se chlapi převlékali za ženské. A nejlepší. Film má neskutečné tempo, kde ani na sebemenší chvíli není jakýkoli náznak nudy a skutečně povedený a kvalitní situační humor se nadmíru vkusně kloubí s nádechem romantiky na pozadí gangsterské prohibiční Ameriky dvacátých let dvacátého století. No, řekněte, jak to ten Billy Wilder dělal. Tony Curtis a Jack Lemmon jsou výborní, stejně tak Merylin Monroe. Jedna z těch největších světových klasik a po "Prázdninách v Římě" asi nejlepší americká komedie.(16.3.2005)

• - Wilder tvrdil, že s Marilyn Monroe neudělal první záběr dřív než v 15.00, ale její tehdejší manžel Arthur Miller tvrdil, že MM na natáčení odcházela ze svého hotelového pokoje již v 7.00. Záhada ztracených hodin se nikdy nevysvětlila. (Pavlínka9)

• - Po svém uvedení byl film v Kansasu zakázán. Převleky byly údajně "pro Kansas příliš zneklidňující”. (džanik)

• - V Polsku se tento film uváděl pod názvem Pół żartem, pół serio - čilli Napůl žertem, napůl vážně. Překvapivý převod však vystihuje motivace hlavních mužských protagonistů a to, jak jejich chování působí. (Beuthen)