Svědek obžaloby

Svědek pro obžalobu

Witness for the Prosecution

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1957, 116 min

Rozpočet $3miliónyTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $9,083,475║ Krok po kroku hĺbavo vykonštruované súdne divadielko z mnohými prešmyčkami a hlavne zo šokujúcim záverom, kde mi príde len na škodu to že je ponúknuté odhalenie prevedené v ľahkosti ktorá mu až tak nesadne. Lebo miestami tá otvorenosť a odľahčenosť je v rámci deju prijateľná, len záver mohol byť fakt vygradovanou dramatickou bodkou za rozoberaným súdnym sporom. /80%/(18.9.2009)

Once in 50 years suspense like this...Sebevědomý tagline. Právem. Když si geniální filmové buňky Billyho Wildera smlsnou na adaptovaném soudním dramatu nedostižné Agathy Christie, budete 116 minut viset na rtech chladné bohyně Marlene Dietrich a jiskřivých očích Charlese Laughtona, aby vám na konci spadla čelist nad šokantním twistem. Pokud hledáte nějaký zapomenutý skvost, který snoubí černobritský humor (I am constantly surprised that women's hats do not provoke more murders:-), a vražedné napětí, předvolejte Svědka obžaloby.(2.9.2007)

Mám takovou soukromou misi - najít alespoň jeden film Billyho Wildera, který by nebyl dokonalý. Tohle taky nebude on. (LFŠ 2011)(27.7.2011)

Agáta Christie podle legendárního Billyho Wildera. Slušné soudní drama, které však trpí na příliš pomalé tempo.(14.12.2011)

Kouzelné! Jak jinak taky mohlo dopadnout spojení autorky původní divadelní hry Agathy Christie a geniálního Billyho Wildera! Rukopis obou je patrný - od Agathy tu je zejména ústřední postava panovačného, ale inteligentního právníka-žijící legendy s vyvinutým smyslem pro humor. Od Billyho pak vedení herců a celé vyznění snímku. Záporem by mohla být možná přílišná "divadelnost" filmu, který nezapře svou předlohu. Ale je to jako s Kofolou: Když ho miluješ, není co řešit. A ho já miluju moc.(24.8.2005)