Svědek obžaloby

Svědek pro obžalobu

Witness for the Prosecution

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1957, 116 min

Nechme stranou, že kvůli spoileru Marlene přišla o svého zlatého mužíčka (skrze Agáthu by to bylo i velice trefné), ale nechme si poradit od první sloky I May Never Go Home Anymore, však Come on, join the party / have a hearty glass of rum / Don’t ever think about tomorrow / for tomorrow may never come. Marlena s harmonikou? Vždycky!(13.2.2009)

Bezchybně vystavěný a precizně odvyprávěný černobílý klenot z dob, kdy advokáti byli ještě především právníci a nikoliv businessmani, jako je tomu teď... Billy Wilder nejenže ukázal, že je schopen natočit skutečně cokoliv, zároveň také ve velkém stylu navázal na svá studia na právnické fakultě. To, že k tomu přizval 'tetu Agathu', pak jen dokazuje, jak prozíravý, mazaný a zároveň vnímavý a pozorný pan "Velký Billy" při své práci byl.(4.10.2011)

Přiznávám, že jsem si po dlouhé době prožil filmový orgasmus a nemám nejmenší tušení, odkud mám začít svou chválu. Od mimořádně povedeného propojení slovních přestřelek před soudem se zamotaným odhalováním pravdy a s vyváženým dávkováním humoru? Od neskutečných hereckých výkonů Tyrone Powera v roli bystrého, leč dětinsky neposlušného advokáta, či Marlene Dietrich, která je stejně přesvědčivá ve chvílích milujících i chladně kalkulujících? Nebo bych měl začít od vymazleného závěru, u kterého může většina produkce jedenadvacátého století jen závistivě slintat? Ono je to asi jedno, takže pouze uctivě smekám klobouček.(15.11.2011)

Skvělé soudní drama. Film má slušný spád, dobré dialogy, patřičnou dáku napětí i parádní herce, jen v závěru se dostavuje mírně rozpačitý dojem, jestli toho šokujícího nakonec nebylo trochu moc... Přesto si Svědek obžaloby nejvyšší hodnocení zaslouží.(9.2.2008)

For ME 92%(16.8.2009)

• - Elsa Lanchester v úlohe ošetrovateľky Charlesa Laughtona, alias advokáta Sira Wilfrieda Robartsa, bola v reálnom živote aj jeho manželkou. (marlon)

• - Leonarda měl původně hrát William Holden. Dalšími zvažovanými byl např. Kirk Douglas, Gene Kelly či Jack Lemmon. (Kulmon)

• - Film byl v roce 2008 zařazen Americkou filmovou institucí v kategorii soudní drama na 6. příčku. (TheDude)