Svědek obžaloby

Svědek pro obžalobu

Witness for the Prosecution

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1957, 116 min

Svědek obžaloby je perfektní drama z prostředí soudního líčení. Precizní atmosféra, dobře napsané dialogy a vynikající děj, kterému dominují skvělé herecké výkony ústředních postav, to jsou hlavní klady tohoto snímku. Výsledný dojem a celkové hodnocení ovšem zvedne geniální závěr, ke kterému není co dodat. Dokonalost.(19.8.2012)

Svěží, poutavý a dokonce i lehce vtipný příběh ze soudního prostředí o jednom zapeklitém kriminálním případu... A pak, že právo je nudné! Nudný právě tento film není v žádném aspektu a žadném momentu a toho si v dnešní době - po více než půl století, cením dvojnásob. Pomalejší a klidnější filmařský styl tehdejší doby je totiž často příčinou, proč se moderní diváci nudí, ale zde je divácký zájem udržován na slušné úrovni zejména díky nepřebernému množství dialogů, které jsou k věci (prvotřídní scénář). Soudní atmosféra je také pohlcující a zrovna když začíná být lehce rutinní, objeví se překvapivý závěrečný zvrat. Ovšem i tak má film jednu nevýhodu a tou je, že rovnou ten samý rok vyšel ještě dokonalejší soudní film, který jej bohužel zastiňuje takřka ve všech ohledech. 8/10(25.2.2009)

Do dnešní filmů narvou půl miliardy, padesát výbuchů, čtyři roboty, prdel Margot Robbie i cameo Marka Vašuta a stejně mě nejvíc rozseká film, kterej se skoro celou dobu odehrává v jedný místnosti a je stejně starej jako Karel Gott. Pecka!(27.8.2016)

Přestože konec byl trošičku křečovitý, překombinovaný a vždy pár minut dopředu předvídatelný, Wilderova geniální režie dělá z celého filmu masterpiece. Jako vždy u Wildera je každá scéna dokonale vypointovaná a zahraná (především hlavní trojice je dokonalá). Jedno z nejlepších soudních dramat.(6.7.2008)

Rozpočet $3miliónyTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $9,083,475║ Krok po kroku hĺbavo vykonštruované súdne divadielko z mnohými prešmyčkami a hlavne zo šokujúcim záverom, kde mi príde len na škodu to že je ponúknuté odhalenie prevedené v ľahkosti ktorá mu až tak nesadne. Lebo miestami tá otvorenosť a odľahčenosť je v rámci deju prijateľná, len záver mohol byť fakt vygradovanou dramatickou bodkou za rozoberaným súdnym sporom. /80%/(18.9.2009)

• - Dopisy, které byly použity jako důkaz, by ve skutečnosti neuspěli, protože každý důkaz musí být dodán před soudním líčením a musí být i doložen jeho původ či zdroj. (Listeroman)

• - Una O´Connor v úlohe pani domácej obete vraždy Mrs. French, si ako jediná z hercov zahrala divadelnú rolu aj vo filme. (marlon)

• - Elsa Lanchester v úlohe ošetrovateľky Charlesa Laughtona, alias advokáta Sira Wilfrieda Robartsa, bola v reálnom živote aj jeho manželkou. (marlon)