Svědek obžaloby

Svědek pro obžalobu

Witness for the Prosecution

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1957, 116 min

Fantastické herecké výkony nepríjemne chladnej Marlene Dietrich a predovšetkých Charlesa Laughtona v roli "neporaziteľného" advokáta, vynikajúci scenár v ktorom nič nie je ako sa na prvý pohľad zdá a réžia hodná majstra Wildera. Tento chapik je jednoducho fenomenálny a človek môže len krútiť hlavou ako inteligentne a pútavo preniesol na plátno hru A. Christie. A v závere nádherne vystihol o čom je právo a spravodlivosť- že sú to pojmy značne relatívne...Iné hodnotenie ako plný počet neprichádza do úvahy a WIlder nebezpečne koketuje s mojou režisérskou top 5 !!!(15.12.2007)

Parádní film, který má kvalitní Wilderovu režii a vybroušený scénář hlavně v posledních minutách a to včetně dialogů. Překvapivá pointa nakonec tomu nasadila korunu. Rozhodně lepší než přeceněný 12 Angry Men ze stejného roku.(17.11.2009)

Once in 50 years suspense like this...Sebevědomý tagline. Právem. Když si geniální filmové buňky Billyho Wildera smlsnou na adaptovaném soudním dramatu nedostižné Agathy Christie, budete 116 minut viset na rtech chladné bohyně Marlene Dietrich a jiskřivých očích Charlese Laughtona, aby vám na konci spadla čelist nad šokantním twistem. Pokud hledáte nějaký zapomenutý skvost, který snoubí černobritský humor (I am constantly surprised that women's hats do not provoke more murders:-), a vražedné napětí, předvolejte Svědka obžaloby.(2.9.2007)

Hra A. Christie v réžii B. Wildera nemohla dopadnúť inak než geniálne. Vynikajúca detektívka s dychberúcim finále, kde si človek, ako to už u kráľovny zločinu býva, nemôže byť istý absolútne ničím. A aby tých superlatívov nebolo málo, Marlene bola bohyňa.:-)(8.11.2008)

Já jsem si říkala, že tak přímočaré soudní drama mi na Agathu Christie zrovna nesedí, že ta zápletka nakonec určitě tak jednoduchá nebude a samozřejmě jsem se nespletla. Ale to rozhodně není jediné plus tohoto snímku, zmínit musím kromě výborně vypointovaných dialogů především všudypřítomný anglický humor, který je dokonale vyvážený tak, aby zároveň nerušil dramatickou stránku a v neposlední řadě také charaktery, kromě silné ženské osobnosti, ztvárněné Marlene Dietrich, nejvíc pobaví hlavní postava právníka Wilfrida a jeho vyhýbání se léčení a péči starostlivé ošetřovatelky. A pomyslný klobouk dolů před Billy Wilderem, film natočený roku 1957 a přesto si bez problémů dokázal udržet mou plnou pozornost po celé dvě hodiny, myslím, že by se od něj mohli mnozí současní režiséři hodně učit.(17.10.2013)