Den, kdy se zastavila Země

The Day the Earth Stood Still

Drama / Sci-Fi / Thriller / Katastrofický

USA, 1951, 92 min

• Richie666

Kromě anti-atomové agitace a gumového golemo-emzáka nic než nuda opředená spoustou řečí, které mohly vyvolat pocity hlubokého poselství a nadčasovosti snad jen právě v době studené války. Ačkoli by se obavy daly stále považovat za aktuální i v této době (myšlenka "nezničte si svoji planetu" je přece jen natolik banální, že by snad mohla ztratit smysl jen v případě, že Zemi budou vládnout hipíci), z pohledu dnešního diváka však ztratil tento film opravdu hodně ze svého "kouzla". Postava samotného 'Klaatu' je víceméně nezajímavá, jeho identita je divákovi odhalena hned ze začátku, a tak filmu chybí jakákoli zapamatováníhodná scéna a není v něm jediný moment překvapení.(3.11.2008)

Elegantní, půvabné a zábavné světokárné sci-fi s tradičně schematickými a jednoduchými charaktery postav filmu padesátých let. Remake už si nepamatuju, čili nesrovnávám.(7.1.2013)

"Just a minute ladies and gentlemen, i think something is happening". Jenže zase tolik se toho nestalo. A to jsem myslel, že Zastavená Země bude přesně pro mne. Rozhodně nejde o špatný film, přít se nechci, jen jsem nenašel nic výjimečného..nějakou třešničku na dortu. A ani ten dort se nepovedl tolik, jak zde někteří tvrdí. Babi umí lepší. K podobným filmům mám velkou náklonost a respekt, ale nakonec jsem doufal, že Gort se trochu rozčílí a všechno povraždí. Bohužel, budu se muset podívat po další scifi klasice.(17.4.2011)

Remake stylem „shot for shot“ by dnes zaručil zdařilou komedii. Muž s akcentem a dvoumetrovým robotem přistane ve Washingtonu, uteče ze špitálu, ubytuje se v penzionu, pokárá zlobivé národy a odletí. S přihlédnutím k dobové paranoie je to ale geniální počin, jehož nežánrová (nezaložená na napětí a tricích) rovina příliš nezestárla. Existence výrazně označeného nepřítele má větší váhu než světový mír, jemuž dokáže zabránit stejně jenom násilí (resp. strach před nim). Změnilo se za těch padesát let vůbec něco? 80% Zajímavé komentáře: Faidra, Vitason, lakikaki, eye candy(26.8.2010)

To není sci-fi, ale dokument. Jsem zvědavý, jakou zprávu o stavu lidstva předá novodobý remake a co na to Aštar Šeran.(22.9.2008)

• - Při natáčení scény, kdy Gort nese mrtvé tělo Klaatua po interiéru vesmírné lodi, Lock Martin nebyl s to unést Michaela Rennieho a proto celou dobu Michael částečně seděl na kamerovém vozíku, který byl ale šikovně mimo záběr. (Trainspotter)

• - Gort (Lock Martin) se v povídce jmenuje Gnut. (Trainspotter)

• - Lock Martin musel nosit Gortův oblek i na pozadí závěrečné scény a protože byl Martin křehké tělesné stavby a oblek na něj byl příliš těžký, dostával během Klaatuovi závěrečné řeči křeče do ramen a můžeme si všimnout, že se jeho ruce lehce hýbají. (Trainspotter)