Za zvuků hudby

The Sound of Music

Muzikál / Rodinný / Drama / Životopisný

USA, 1965, 174 min

"Za zvuků hudby" je POZITIVNÍ film. Pozitivní v tom nejširším představitelném záběru; vstřebávajícím v sobě jak panensky krásnou přírodu a lásku k vlasti, tak pospolitost rodiny či morální čistotu drtivé většiny zúčastněných... předem nepřipravenému divákovi by se z toho všeho mohla dost možná lehce zatočit hlava, stejně jako se to stalo Wednesday z "The Addams Family" :-). V závěrečných zhruba 50 minutách však film přejde do vážnějších tónin a zbaví příběh jeho nevinnosti. Pozdější scény prosvicují stínem a jasem některé dříve zdánlivě jen jednobarevné postavy, a v kontrastu k idylickým pasážím, jež jim předcházely, vyznívají dramatičtěji a naléhavěji, čímž celý snímek řadí v kontextu muzikálové tvorby k vyjímečným a nezapomenutelným dílům.(23.1.2005)

• mandes

rozpočet : $8.2 million tržby americké : $158,671,368(4.5.2007)

Rozumově vím, že to je na 80%, na druhou stranu mě to vyloženě nenadchlo. Líbilo se mi, některé pasáže zaujaly, přesto to není mnou nejlépe hodnocený muzikál. Třeba napodruhé bude lepší.(16.5.2009)

• nascendi

Vo vzťahu k filmovým muzikálom som veľmi prieberčivý. Napriek tomu, že muzikál nepatrí medzi moje obľúbené žánre dva z nich sa dostali do mojej top ten. Videl som aj zopár hrozných muzikálov, pri ktorých bolo utrpenie dočkať sa konca. To je aj tento prípad. Ten hlúpučký dej by som ako-tak zniesol. Veď aj mnohé slávne opery majú úbohé libreto. Ale v tomto slávnom muzikáli ma nezaujala ani hudba, a to je už neodpustiteľné. Vôbec nerozmýšľam nad Oscarmi, nad komerčným úspechom filmu, ani nad tým, že ho nakrútil režisér West Side Story. Možno bola príhodná doba. Ja na svojich dvoch hviezdičkách trvám. Tento muzikál nemusel byť nakrútený a hviezdičky sú iba za krásne exteriéry, na ktorých sa nedalo nič pokaziť.(27.12.2013)

Za zvuků hudby, konkrétně Batman Main Theme od Dannyho Elfmana sepisuju tohle hodnocení...Nemám rád filmové muzikály (no dobře, Zpívání v Dešti a Někdo To Rád Horké bych ještě kousnul:)). Ale výjimka potvrzuje pravidlo - tohle je jeden z mých nejoblíbenějších "klasických" filmů vůbec.(16.2.2003)

• - Julie Andrews si své písně odzpívala sama. Za Peggy Woodovou zpívá Margery McKay a za Audrey Hepburn zpívala Marni Nixon. (Terva)

• - Christopher Plummer odmítl zastupování ve zpěvu, ale nakonec se rozhodl pro záskok. Písně za něj nazpíval Billy Lee. (Terva)

• - Film získal ceny americké filmové Akademie v těchto kategoriích: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší zvuk (zvukařská sekce společnosti 20th Century Fox), nejlepší střih (William Reynolds), nejlepší filmová hudba (Irwin Kostal). (Pavlínka9)