Za zvuků hudby

The Sound of Music

Muzikál / Rodinný / Drama / Životopisný

USA, 1965, 174 min

• xxmartinxx

Panenko skákavá! Tak tenhle kýč budu rozdýchávat ještě dlouho! A není tu řeč o roztomilém dobovém kýči jako třeba ve Zpívání v dešti, ale o šílené samoúčelnosti, která si bláhově myslí, že jí anšlus dodává nějakou sílu či druhý rozměr. nedodává, naopak ještě podtrhává tu neuvěřitelnou debilitu. Všeuměl Wise očividně neuměl vše...(14.4.2012)

Rozumově vím, že to je na 80%, na druhou stranu mě to vyloženě nenadchlo. Líbilo se mi, některé pasáže zaujaly, přesto to není mnou nejlépe hodnocený muzikál. Třeba napodruhé bude lepší.(16.5.2009)

Ten film je naivní, až to není pěkné. Kromě písniček v něm zestárlo všechno. Strašlivě nucený humor, lepkavě melodramatický námět (s tristně nevyužitým časoprostorovým kontextem), dvě krajně nevěrohodné romantické zápletky (šestnáctileté dívce bylo v době natáčení 23). Kromě vztahů se v první polovině příběhu sice nic jiného neřeší, přesto jde o tu zábavnější část filmu. V té druhé a temnější by se něco řešit mělo, ale nakažlivě optimistický duch snímku, žádající si libovolně násilné převedení všeho negativního do něčeho pozitivního, tomu brání. Schizoidní výsledek obsahuje slušný campový potenciál: zpívající jeptišky, blbí nacisti, dětičky skotačící po alpských pastvinách a tančící kamzíci (nebo co to v tom šíleném jódlovacím loutkovém představení bylo). Není tedy pravda, že jsem se nebavil, jenom rozhodně ne na těch správných místech. Když rozmazlení fracci začali s vyhlídkou pár-hodinového půstu hladově skučet, zatímco v Německu byly pár let předtím schváleny Norimberské zákony, představoval jsem si pro pobavení totéž optikou Monty Pythonů. Nešlo jinak. Film si ve své bezelstnosti neuvědomuje, jak nevhodně blízko má v některých momentech podkuřování nacistické ideologii. Neustále je oslavována otčina, třeba kýčovitými záběry krajiny – v duchu německých nacionalistických blut und boden filmů. Krásná, blonďatá a modrooká dítka je třeba srovnat do latě hravou formou, která ale slouží témuž cíli jako dřívější militantní výchova. Svou individualitu holátka vyjadřují poslušným sborovým zpěvem. Ke starším muzikálům a k muzikálům obecně patří trocha přihlouplosti, jež na oplátku vyžaduje shovívavost hudby a tanců chtivého diváka, ale pokud je jediným smyslem takového muzikálu být sladce neškodným, třebaže by svými implicitními významy mohl zároveň napáchat škod až až, těžko se mu neposmívat. Příště si pustím jenom rozkošnější první polovinu. Nikoli ale před Vánoci, nýbrž na silvestra. 70% Zajímavé komentáře: Mahalik, Aidan(29.6.2009)

NFR 2001, Oscar 5 : Nejlepší film, Režie, Střih, Hudba - A, Zvuk + 5 nominací: Herečka HR - Julie Andrews, Herečka VR - Peggy Wood, Výprava, Kamera, Kostýmy(9.3.2004)

Jeden z mála filmů, po jehož skončení jsem litovala, že jsem se na něj podívala, protože potom už nebudu mít možnost užít si první zhlédnutí. Podle mě mu nic nechybí a ještě je navíc dodán půvab, které dokáže chytnout za srdce. Cynikům se to možná bude zdát jako přeslazený kýč, ale čert je vem, mě to asi stejně jako jiné sentimentální jedince okouzlilo :).(31.10.2011)