poster

Velká země

 • anglický

  The Big Country

 • slovenský

  Veľká zem

Western / Drama / Romantický

USA, 1958, 165 min

 • Faidra
  *****

  Nikdy jsem nezahlédla Velkou zemi uváděnou mezi nejlepšími westerny, ale pro mě tam definitivně patří. Hrdinů tam nepobíhá sedm, nejsou zdaleka jen hodní, zlí nebo oškliví a nedělají to ani tak pro hrst dolarů, jako pro pramen pitné vody, zato se jim daří být zamilovaní, odvážní, namyšlení, zbabělí, žárliví, mocichtiví, skromní i obětaví, aniž by šustili papírem a aniž by během těch tří hodin sebeméně nudili. Velká země je film, na který se dívám za odměnu a to opravdu jen tehdy, když jsem byla moc a moc hodná, nezlobila jsem maminku, šéfa ani vyučující, odevzdávala seminárky včas, nevykládala trapné vtipy, nelezla přes plot, nejezdila v práci po zábradlí, nechodila spát v hodinu, kdy slušní lidé vstávají, neproducírovala se s potkanem na rameni před lidmi, o kterých vím, že jim pohled na cokoli s holým ocasem působí tachykardii, a kolegům nepředávala vzkazy místo ústně nebo telefonicky vlaštovkami skládanými z výkazů, keré ještě ani nebyly zpracované. Z toho plyne, že jsem Velkou zemi neviděla už hodně dlouho, ale i tak prohlašuji, že Velká země je holdem velkému herectví všech přítomných pánů a dam a především velkému vypravěčství velkých příběhů, kterým zaslouženě proslul William Wyler.(14.1.2008)

 • Cival
  *****

  Pefektní produkt klasického Hollywoodu. Je radost koukat se na tak neuspěchané dílo, v němž má všechno svůj čas a které stejně tak zvládá odvyprávět báchorku o velké zemi a novém muži v ní, jako ji zároveň mezi řečí demýtizovat. Opravdu nestárnoucí majstrštyk.(26.8.2007)

 • kinej
  *****

  Velká země je mimořádný filmový zážitek. Už nevšedně nenásilný příběh zaručuje, že můžete zapomenout na všechny westernové stereotypy té doby. Zde moc mrtvých nenapočítáte. Zde nejde ovítězství síly, ale o vítězství morálky nad tupým bezcílným soupeřením ve skvělém scénáři a bezchybné hereckém provedení. No a zpracování filmu to je 100% filmová profesionalita. Ve scénáři je několikrát zmíněno:,,tady se snadno ztratíte, tohle je velká země.“ Ale naprosto impozantní kamera Franze Planera (či spíš Pláničky), rodáka z Karlových Varů, to řekne mnohem lépe. Záběry v 2.35:1 jsou oslavou americké přírody. Zde se však nejedná o pouhé líbivé záběry, zde se jedná o virtuozitu kameramana, který umožní divákovi onu velkou zemi vidět dokonale zachycenou na filmovém pásu. A díky podařené restauraci na Blu-ray vynikne díky rafinované kompozici (kdy si všimnete i malých postav na horizontu apod.) vynikne genialita tvůrců ještě víc než v době vzniku. A absolutní respekt mám i práci s koňmi, to co předvádí „herec“ Starý hrom, tak před tím smekám.(5.1.2012)

 • klerik
  ****

  Klasika, kde nejde o prestrelky či bitky, ale tú správnu cowboyskú atmosféru. Nieže by šlo o film, ktorý budem pozerať nejako často, ale bavilo ma sledovať pozvoľný príbeh, aj keď neprichádzal s ničím originálnym (pozemky, odháňanie dobytka, znepriatelené rodiny...). Finále má slušné gule, aj keď ho v podstate očakávate...(4.9.2014)

 • JitkaCardova
  ****

  Ryzí western je jako pohádka, tahle je zrovna o pyšné princezně a princi Dobromilovi, jen o maličko drsnější a s tím rozdílem, že symetrie je tu zdvojená (dva otcové, dvě dívky a dva mládenci), a tak to dopadne trochu jinak, ale i tady od začátku tušíte, jak. A pak spolu žili šťastně a oba páry (tmavovlasý i plavovlasý) vládly svorně a moudře kraji a zazvonil zvonec.(11.9.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace