Velká země

• slovenský

Veľká zem

Western / Drama / Romantický

USA, 1958, 165 min

Klasický americký western padesátých let minulého století, ve kterém kraluje především herecká sestava a krásná příroda. Příjemný western, jenž se dnes už moc netočí. Film roku 1958.(20.12.2016)

Velká země je mimořádný filmový zážitek. Už nevšedně nenásilný příběh zaručuje, že můžete zapomenout na všechny westernové stereotypy té doby. Zde moc mrtvých nenapočítáte. Zde nejde ovítězství síly, ale o vítězství morálky nad tupým bezcílným soupeřením ve skvělém scénáři a bezchybné hereckém provedení. No a zpracování filmu to je 100% filmová profesionalita. Ve scénáři je několikrát zmíněno:,,tady se snadno ztratíte, tohle je velká země.“ Ale naprosto impozantní kamera Franze Planera (či spíš Pláničky), rodáka z Karlových Varů, to řekne mnohem lépe. Záběry v 2.35:1 jsou oslavou americké přírody. Zde se však nejedná o pouhé líbivé záběry, zde se jedná o virtuozitu kameramana, který umožní divákovi onu velkou zemi vidět dokonale zachycenou na filmovém pásu. A díky podařené restauraci na Blu-ray vynikne díky rafinované kompozici (kdy si všimnete i malých postav na horizontu apod.) vynikne genialita tvůrců ještě víc než v době vzniku. A absolutní respekt mám i práci s koňmi, to co předvádí „herec“ Starý hrom, tak před tím smekám.(5.1.2012)

Veľkú zem som po prvýkrát videl v rámci brnenského Filmfóra v roku 1963(?). Bol som ohromený nielen cenou vstupenky, ktorá pri dnešných cenách vzbudzuje povýšenecký úškrn, ale aj panoramatickým plátnom, na ktoré sa film premietal. A Veľká zem bola nepochybne určená pre veľké plátno. Uvedomil som si to aj pri tejto projekcii, pri ktorej sa LCD obrazovka akéhokoľvek rozmeru zdá malá. Inak, film za polstoročie nezostarol, ale nezmizli ani jeho nedostatky, viditeľné už pred polstoročím.(26.12.2008)

Mít tu možnost stát se nějakou filmovou postavou, nejspíš bych si zvolil Jima McKaye. Statečný, rozvážný a čestný muž, který získá to nejlepší děvče široko daleko ;-) A navíc všude kolem ta krásná velká země!(29.2.2012)

Klasický western a pritom v mnohých smeroch tak odlišný. Nádherný a hrejivý príbeh o tom, ako sa dá s obyčajnou ľudskou dobrotou poraziť zlo založené na násilníctve, sebeckosti a chamtivosti. Tie tri hodiny mi ubehli ako voda, majstrovsky zahrané a pútavo vyrozprávané. A to vraj Divoký západ nebol pre ľudí ako je Gregory Peck. Avšak netreba zabúdať, že nič nie je len biele alebo len čierne. V každom prípade ale ide o výnimočnú náladovku, ktorá dokáže zlepšiť deň na počkanie.(18.4.2016)

• - Společně s Gregory Peckem lze ve filmu vidět i jeho tři syny. Je to poprvé a naposledy, co se všichni sešli pohromadě před kamerou. (Epistemolog)

• - Gregory Peck (James McKay) a Charlton Heston (Steve Leech) sa v bojovej scéne skutočne bili. (ti88na)

• - Charlton Heston zpočátku roli předáka na ranči odmítal, jelikož ji považoval za málo významnou. Jeho agent ho však přesvědčil, že natáčení bude stát za to už jen kvůli možnosti spolupracovat s Gregory Peckem a Williamem Wylerem. (džanik)