Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (858)

H34D 

všechny recenze uživatele

Hned zkraje podotýkám, že nejsem zaslepen mýtem o prvenství Prázdnín v Římě ve svém žánru a také si nemyslím, že by tento film byl komediální více, než na úrovni lehkého pousmání, ale faktem zůstává, že Prázdniny v Římě prostě mají "duši". Jsou kouzelné, milé, částečně pohádkové a pohodové. Taktní režie obratně zamaskovává prvky, které bychom dnes mohli označit jako předvídatelné, ohrané a klišé do líbivých forem, takřka neumožňujících konstruktivní kritiku. Na stěžejním efektu okouzlení diváka se však ještě větší mírou podílí neuvěřitelně sympatická princeznička (v tom nejlepším slova smyslu) Audrey Hepburn (a také šarmantní Gregory Peck). 8/10 ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem krása. Jedna z nejlepších romantických komedií, co znám a také můj nejoblíbenější film s nejmenovanou herečkou. Tak do půlky se divák směje každou chvíli, pak sice tempo trošku poleví, ale to je způsobeno nástupem romantiky, což však vůbec nevadí, protože mezi kouzelnou Audrey Hepburn a sympaťákem Gregory Peckem to krásně jiskří a je fakt radost se na ně dívat ;-). S každým dalším zhlédnutím si říkám, jak dobře (a proti očekávání diváka) to Wyler ukončil, ale také mě čím dál víc mrzí, že to nebyl klasický...no, v každém připadě jsem na konci stejně dojatý jako poprvé, a to ne náhodou. ()

Reklama

salahadin 

všechny recenze uživatele

Znáte jiný romantický film, ve kterém se spolu hlavní hrdinové nevyspí po prvním dni? Opravdu moc, moc příjemný film, který v dnešní přesexualizované a oplzlé době působí jako osvěžující vánek, vánek z dávné filmové minulosti. A film s nejkrásnější princeznou - vně i uvnitř. A Peck je prototyp gentlemana, jak se patří :-) ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Tak takhle to vypadá když americká studia vsadí na velkého režiséra, ten se inspiruje italským neorealismem a kompletně jej obrátí naruby, protože ke své práci dostane největší herecká esa. Scénář je bezpochyby zajímavý, postavy až nečekaně životné, ovšem co toto dílo řadí do síně nesmrtelných, je naprosto precizně zvládnutá režie, která vynikne zejména při venkovních scénách. Tu nemá na svědomí nikdo jiný než William Wyler a musím říct, že tomuto géniovi přicházím na chuť čím dál tím více. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Audrey Hepburnová byla jako vánoční cukroví. Sladká, křehká, výjimečná. Přitom ale dostatečně talentovaná, aby nemusela spoléhat na výše uvedené. Těžko říct, jestli bychom ji znali, kdyby zarputilý William Wyler netrval na tom, že do role princezny chce neznámou tvář. Jisté je, že právě díky Audrey a Wylerově lehkonohé režii jsou Prázdniny v Římě dodnes tak okouzlující. A staly se motivickým vzorníkem pro řadu dalších filmů (třeba Notting Hillu). 80 % ()

Galerie (143)

Zajímavosti (59)

  • Studio Paramount chtělo film natáčet v Hollywoodu, ale to režisér William Wyler odmítl a trval na tom, aby se točilo přímo v Římě. Studio nakonec souhlasilo, ale uvolnilo nižší rozpočet. Wyler tak byl nucen natáčet černobíle a využít neznámou herečku pro hlavní roli princezny Anny – Audrey Hepburn. (HellFire)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Reklama

Reklama