Děti kapitána Granta

Deti kapitána Granta

Dobrodružný

Sovětský svaz, 1938, 83 min

• Mariin

Dobový pohled (1937): Podle známého románu J. Verna, zajímavý a současně poučný.(26.1.2009)

Navnazen Disneyho vizuálně propracovanou verzí ze 60.let "In search of the castaways", nejprve jsem se trochu vyděsil - herci působí velmi teatrálně, scénické provedení kajuty v lodi Duncan bylo, řekněme velmi strnulé, mezititulky u zvukového filmu působí také dost nesebevědomě... ale jak se příběh začal odvíjet, víc a víc se mi líbil Čerkasov v roli poplety Paganela (herci bylo teprve 35 let!), a celé dobrodružství, byť odvyprávěno trochu primitivně, dýchalo přímočarou upřímností a ideály Verneovy předlohy. A přesně se potvrzuje, že zatímco v Americe je Verne vnímán spíš jako autor akčních a futuristických příběhů, v Evropě, potažmo v Rusku, jeho příběhy dostávají autentický nádech nostalgie a romantiky.(30.1.2014)

• Flego

Zbytočné medzititulky, ktoré posúvali dej, nahrádzali absentujúci rozprávačský talent oboch režisérov. Ani s prihliadnutím na dobu vzniku filmu nemôžem toto spracovanie považovať za vydarené.(13.9.2010)

Veselý vítr na YouTube(10.10.2008)

Osobně tento film považuji za jednu z nejlepších adaptací románů Julese Verna, které jsem doposud viděl přesto, že se jedná o film z roku 1936. Poprvé jsem snímek viděl ještě jako dítě, a to nedlouho poté, co jsme dočetl knihu. Právě proto na mě ten snímek tak zapůsobil a utkvel mi v paměti. Dnešním mladým se tento film může zdát naivní, ale je potřeba se na snímek dívat práve s ohledem na odstup času. Každopádně důstojně obstojí s paskvily natočenými režiséri zvučných jmen a s herci zvučných jmen mnohem později.(6.4.2012)

Na tento film jsem začátkem 70. let několikrát šel do kina a strašně se mi líbil. Dlouho jsem ho neviděl a z dnešního pohledu to musí být naprosto naivní...(7.4.2008)

Áno, je to síce naivné, ale herecké výstupy museli byt zlé už aj na tú dobu. Nie prirodzené interpretovanie dialógov z toho len tak srší. Čo možno pochváliť, tak sú to efekty (vybuchujúca sopka, búrlivé more, únos chlapca kondorom), veľmi dobrá hudba Isaaka Dunajevského či dobrodružno, ktoré je vo filme porciované veľmi dobre. Na akciu sa tiež pozerá dobre. Nebyť sovietskych (vlasteneckých) monológov, piesní a tých anglických názvov a mien, vyslovovaným so silným ruským akcentom, mohlo to byť lepšie. Hodnotenie: 65%(4.10.2013)

Utržkově si pamatuji obsah tohoto filmu.Je to několi desítek let co jsem jej viděl naposledy. To jsem byl dítě a asi to byl první zahraniční film.A tenkrát i již neexistující kino Oko Hranice alias "blechárna".(21.12.2007)