Děti kapitána Granta

Dobrodružný

Sovětský svaz, 1936, 83 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Utržkově si pamatuji obsah tohoto filmu.Je to několi desítek let co jsem jej viděl naposledy. To jsem byl dítě a asi to byl první zahraniční film.A tenkrát i již neexistující kino Oko Hranice alias "blechárna".(21.12.2007)

Osobně tento film považuji za jednu z nejlepších adaptací románů Julese Verna, které jsem doposud viděl přesto, že se jedná o film z roku 1936. Poprvé jsem snímek viděl ještě jako dítě, a to nedlouho poté, co jsme dočetl knihu. Právě proto na mě ten snímek tak zapůsobil a utkvel mi v paměti. Dnešním mladým se tento film může zdát naivní, ale je potřeba se na snímek dívat práve s ohledem na odstup času. Každopádně důstojně obstojí s paskvily natočenými režiséri zvučných jmen a s herci zvučných jmen mnohem později.(6.4.2012)

Takový kritiky a přitom tomu většina dala 4*... Chraň mě pambu od "znalců" a "pseudoinťochů"(13.12.2015)

Veselý vítr a Kapitán na YouTube.(10.10.2008)

Navnazen Disneyho vizuálně propracovanou verzí ze 60.let "In search of the castaways", nejprve jsem se trochu vyděsil - herci působí velmi teatrálně, scénické provedení kajuty v lodi Duncan bylo, řekněme velmi strnulé, mezititulky u zvukového filmu působí také dost nesebevědomě... ale jak se příběh začal odvíjet, víc a víc se mi líbil Čerkasov v roli poplety Paganela (herci bylo teprve 35 let!), a celé dobrodružství, byť odvyprávěno trochu primitivně, dýchalo přímočarou upřímností a ideály Verneovy předlohy. A přesně se potvrzuje, že zatímco v Americe je Verne vnímán spíš jako autor akčních a futuristických příběhů, v Evropě, potažmo v Rusku, jeho příběhy dostávají autentický nádech nostalgie a romantiky.(30.1.2014)