Děti kapitána Granta

Dobrodružný

Sovětský svaz, 1936, 83 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Navnazen Disneyho vizuálně propracovanou verzí ze 60.let "In search of the castaways", nejprve jsem se trochu vyděsil - herci působí velmi teatrálně, scénické provedení kajuty v lodi Duncan bylo, řekněme velmi strnulé, mezititulky u zvukového filmu působí také dost nesebevědomě... ale jak se příběh začal odvíjet, víc a víc se mi líbil Čerkasov v roli poplety Paganela (herci bylo teprve 35 let!), a celé dobrodružství, byť odvyprávěno trochu primitivně, dýchalo přímočarou upřímností a ideály Verneovy předlohy. A přesně se potvrzuje, že zatímco v Americe je Verne vnímán spíš jako autor akčních a futuristických příběhů, v Evropě, potažmo v Rusku, jeho příběhy dostávají autentický nádech nostalgie a romantiky.(30.1.2014)

• Flego

Zbytočné medzititulky, ktoré posúvali dej, nahrádzali absentujúci rozprávačský talent oboch režisérov. Ani s prihliadnutím na dobu vzniku filmu nemôžem toto spracovanie považovať za vydarené.(13.9.2010)

Áno, je to síce naivné, ale herecké výstupy museli byt zlé už aj na tú dobu. Nie prirodzené interpretovanie dialógov z toho len tak srší. Čo možno pochváliť, tak sú to efekty (vybuchujúca sopka, búrlivé more, únos chlapca kondorom), veľmi dobrá hudba Isaaka Dunajevského či dobrodružno, ktoré je vo filme porciované veľmi dobre. Na akciu sa tiež pozerá dobre. Nebyť sovietskych (vlasteneckých) monológov, piesní a tých anglických názvov a mien, vyslovovaným so silným ruským akcentom, mohlo to byť lepšie. Hodnotenie: 65%(4.10.2013)

• - Film proslavila také nezapomenutelná hudba Isaaka Dunajevského. (MI-380)