Děti kapitána Granta

Dobrodružný

Sovětský svaz, 1936, 83 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Osobně tento film považuji za jednu z nejlepších adaptací románů Julese Verna, které jsem doposud viděl přesto, že se jedná o film z roku 1936. Poprvé jsem snímek viděl ještě jako dítě, a to nedlouho poté, co jsme dočetl knihu. Právě proto na mě ten snímek tak zapůsobil a utkvel mi v paměti. Dnešním mladým se tento film může zdát naivní, ale je potřeba se na snímek dívat práve s ohledem na odstup času. Každopádně důstojně obstojí s paskvily natočenými režiséri zvučných jmen a s herci zvučných jmen mnohem později.(6.4.2012)

Áno, je to síce naivné, ale herecké výstupy museli byt zlé už aj na tú dobu. Nie prirodzené interpretovanie dialógov z toho len tak srší. Čo možno pochváliť, tak sú to efekty (vybuchujúca sopka, búrlivé more, únos chlapca kondorom), veľmi dobrá hudba Isaaka Dunajevského či dobrodružno, ktoré je vo filme porciované veľmi dobre. Na akciu sa tiež pozerá dobre. Nebyť sovietskych (vlasteneckých) monológov, piesní a tých anglických názvov a mien, vyslovovaným so silným ruským akcentom, mohlo to byť lepšie. Hodnotenie: 65%(4.10.2013)

• Mariin

Dobový pohled (1937): Podle známého románu J. Verna, zajímavý a současně poučný.(26.1.2009)

• - Horské záběry se natáčely na Kavkaze v okolí města Nalčik. (Una111)

• - V epizodní roli kapitána Granta se objevil Jurij Jurjev, významný divadelní herec, Zasloužilý umělec carských divadel a pozdější Národní umělec SSSR. Je to jedna z jeho mála rolí na filmovém plátně. (Una111)

• - Ve filmu znějí dvě písně Isaaca Dunajevského: Písnička o kapitánovi a Robertova písnička. Zatímco Písnička o kapitánovi byla napsána přímo pro tento film, Robertovu písničku složil Dunajevskij původně pro film Cirk (1936). Melodie Isaaca Dunajevského z filmu Děti kapitána Granta se staly velmi populární, ještě v r. 1936 vyšly na gramofonové desce a také zazněly o 50 let později v seriálu Stanislava Govoruchina Po stopách kapitána Granta (od r. 1985) (Una111)