Muž s kinoaparátem

Living Russia, or The Man with a Camera

Dokumentární / Experimentální

Sovětský svaz, 1929, 68 min

Dziga Vertov

Průměrná délka záběru: 2,6 sekund. Počet záběrů: 1511. Nejkratší záběr: 0,1 sekundy. Nejdelší záběr: 22,8 sekundy. Podrobnější údaje z mého měření i s grafem tady.(14.1.2006)

(1001) Zajímavé mi přijde zejména to, že tvůrci považovali tento pohled na svět za nejpravdivější, jakého lze dosáhnout.(5.8.2009)

Mistrovské a nadčasové dokumentární dílo němé éry s geniálním novodobým hudebním doprovodem.(7.4.2010)

Jedno z najzásadnejších diel svetovej kinematografie, manifest ruskej montážnej školy a dokonalý filmársky experiment, ktorého natočenie a "poskladanie" musela byť strašná fuška, ale plný počet nedávam "len" preto. 10+ / 10 si to zaslúži aj preto, lebo aj dnes, 80 rokov po natočení, je to ešte stále NESKUTOČNÁ PECKA!(2.8.2009)

Tuhle kinematogracky-sebereflexivní lahůdku narozdíl od většiny ostatních sovětských "perel" dvacátých a ranně třicátých let s klidem doporučím všem. Dodnes svěží Film, z nějž čiší nadšení z nového možného vnímání světa, z technických možností a kouzel kamery a střihu. V několika kapitolách se nám Vertov postupně vyznává ze svého okouzlení z technického zázraku, kterým je pro něj kinoaparát. Z tohoto nadšení vyšel snad největší filmový dokumentární film všech dob, který, i když samozřejmě ideologicky vyhraněný (hollywoodské hrané filmy či alkohol tady dostávají kartáč), je zároveň asi největší oslavou samotného technického zázraku zvaného kinematografie. Pro někoho, kdo se o film zajímá trochu do hloubky povinnost.(20.7.2006)

• - Britské uskupení "The Cinematic Orchestra" vytvořilo pro film soundtrack uvedený v roce 2003 na albu s názvem "Man With a Movie Camera", které se pak hrálo naživo na řadě festivalů po celém světě. (džanik)

• - Norové si pro Mezinárodní filmový festival v Tromsø (1996) připravili ke svojí verzi Mannen med filmkameraet vlastní soundtrack (autoři Geir Jenssen a Per Martinsen). Vycházelo se z původních režisérských instrukcí pro klavíristu. V roce 2001 soundtrack vyšel na CD. (džanik)

• - Původní ukrajinské mezititulky byly ztraceny, nahraneny byly ruskými mezititulky v polovině roku 1930. (rafix)