foto

Věra Křesadlová

  • nar. 28.2.1944 (72 let)
    Praha, Protektorát Čechy a Morava
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Během studií na střední uměleckoprůmyslové škole v Praze zpívala Věra Křesadlová s amatérskou bigbeatovou kapelou a příležitostně statovala ve snímcích někdejší barrandovské produkce. Při jednom z koncertů zaujala mladého režiséra Miloše Formana natolik, že ji obsadil do svého připravovaného debutu KONKURS. Na rozdíl od mnoha dalších adeptek Křesadlová ve fiktivním konkurzu skutečně uspěla a mj. právě díky nově získanému angažmá v populárním divadle Semafor se stala jednou z nejoblíbenějších českých hereček šedesátých let. Její atraktivní vzhled, přirozenost a smysl pro humor konvenovaly s „všednodenní poetikou“ jednoho z proudů domácí nové vlny.

V těchto filmech pak ztvárnila několik nekomplikovaných, hravých postav – typů: Celbová v Menzelově povídce ZLOČIN V DÍVČÍ ŠKOLE ze stejnojmenného titulu, Štěpa v lyrické tragikomedii Ivana Passera INTIMNÍ OSVĚTLENÍ, studentka sochařství Zuzana v Papouškově NEJKRÁSNĚJŠÍM VĚKU či milenka stranického funkcionáře Brožová v Jirešově adaptaci románu Milana Kundery ŽERT. V sedmdesátých ani v osmdesátých letech ve filmu až na několik málo výjimek prakticky vůbec neúčinkovala. Nadále zůstala věrná Semaforu, v jehož souboru působila až do počátku devadesátých let. Než se vrátila ke své původní profesi výtvarnice, pracovala jistý čas také jako správcová rezidence prezidenta republiky.

V současnosti se věnuje především výrobě originálních vitrážových lamp tzv. Tiffanyho metodou. Je matkou tří synů – Radima, Petra a Matěje, z nichž poslední dva jmenované má z dlouholetého manželství s Milošem Formanem. Věra Křesadlová, která se podle svých vlastních slov za herečku a zpěvačku v pravém slova smyslu nikdy nepokládala, se dodnes v malých rolích objevuje na filmovém plátně (AKUMULÁTOR I, NEJASNÁ ZPRÁVA O KONCI SVĚTA, MEDVÍDEK aj.).

Ivan "minus" Bezprizorný

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace