foto

Doo-na Bae

  • nar. 11.10.1979 (37 let)
    Soul, Jižní Korea
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Bae se narodila 11. října 1979 v hlavním jihokorejském městě Soulu a už v mládí se údajně začal projevovat její herecký talent. Nemalou měrou na to pravděpodobně přispělo, také to, že její matka Kim Hwa-young byla tamní slavnou divadelní herečkou. Obecně všichni předpokládali, že dcera půjde ve šlépějích své matky. Bae neskrývala obdiv k divadelním hercům jenž pracovali s její matkou, ale samotná trpěla patrně nedostatkem sebedůvěry a tvrdila o sobě, že nemá dostatek talentu.

Po střední škole nastoupila na polytechnickou univerzitu Hanyang v Soulu kterou úspěšně zakončila roku 1998. Prakticky hned po skončení školy si ji však vyhledala modelingová agentura (nebo ona vyhledala ji). Stala se tak spolu s ostatními děvčaty v zápětí tváří značky oblečení COOLDOG a vystupovala v katalogu této značky.

Roku 1999 se začala konečně rýsovat její potenciální herecká kariéra, a to jednou z hlavních rolí v seriálu School korejké televize KTV. V témže roce si zahrála v komerčně nepříliš úspěšném a kritiky zdrcujícím korejském remaku japonského kultovního hororu Ring. Korejská verze nese název The Ring Virus a Bea v něm ztvárnila postavu Eun-suh. Bez ohledu na komerční neúspěch tohoto snímku však získala Bae ještě v tomto roce za své dosavadní herecké výkony svou první oficiální cenu, a to jako nejpopulárnější herečka korejské stanice KTV.

Možná i vlivem výše uvedeného ocenění se k ní začaly od roku 2000 valit nabídky na stalé další a další role. Mohla si tedy vybírat. Jako jednu z prvních rolí přijala nabídku korejského debutujícího režiséra Bonga Joon-hoa, jenž ji obsadil do svého prvního snímku Barking Dogs Never Bite. Herecký výkon v tomto filmu je v její kariéře považován za zlomový i pro její následující vývoj. Film se jakožto černá komedie dočkala pozitivních kritik jak u odborníků tak u laické veřejnosti. Zajímavostí je také to, že Bae jako jediná byla ochotna hrát tuto roli bez makeupu, což ostatní zájemkyně striktně odmítly. Roku 2001 následoval další úspěch s filmem Take Care of My Cat od režiséra Jeonga Jae-euna v němž si zahrála jednu s pětice žen jenž se sházejí po studiích. Ke komerčnímu úspěchu této komedie doma však nedošlo, ten se kupodivu dostavil až na zahraničních festivalech kde si získal řadu ocenění a příznivců. Roku 2002 ztvárnila roli ve filmu Sympathy for Mr. Vengeance, tedy v prvním díle zamýšlené a později velice úspěšné trilogie o pomstě pod taktovkou Chan-wook Parka.

V roce 2003 se však po neúspěších filmů Tube a Spring Bears Love rozhodla na čas vzdát herectví a zaměřila své síly na fotografii. V roce 2004 se však nečekaně vrátila k herectví, ale nyní se už rozhodla jít ve šlépějích své matky a přijala roli v divadle ve hře Sunday Seoul pod vedením a námětem Chan-wook Parka s nímž již jednou úspěšně spolupracovala. V roce 2005 se opět vrátila i k filmu. Tentokrát však šlo o úspěšný snímek Linda Linda Linda ve kterém ztvárnila korejskou studentku, jenž se shodou okolností stala zpěvačkou ve středoškolské japonské dívčí retro-punkové kapele (skupina hrála písničky legendární japonské kapely Blue Hearts).

V roce 2006 slavila Bae malý návrat ke kořenům, jelikož přijala roli ve filmu The Host režiséra Bonga Joon-hoa (s nímž natočila úspěšný Barking Dogs Never Bite). Jedná se o historicky nejnákladnější film v dosavadní jihokorejské kinematografii, který se měl stylem zpracování í námětem vyrovnat americkým katastrofickým velkofilmům o přerostlých obludách. U kritiky a diváků krom Koreje si však tento snímek moc příznivců nezískal.

Když už to vypadalo, že Bae na stříbrné plátno zanevře, tak navázala zajímavou spolupráci s japonským režisérem Hirokazem Koreedou na snímku Air Doll (Kūki Ningyō), jemuž byla za předlohu populární manga pojednávající o lehce bizardním vztahu prodavače ve videopůjčovně a vysněnou dívkou – oživlou nafukovací pannou. Role vysněné dívky se díky svým znalostem japonštiny zhostila právě Bae a její role (jakožto klíčový bod filmu) byla vysoce kritiky ceněna na filmovém festivalu v Cannes 2009, kde byl snímek i poprvé slavnostně představen.

Bae se však mnohem častěji než ne stříbrném plátně objevuje v domácí Koreji na obrazovkách v nejrůznějších televizních dramatech. Poprvé se objevila v již zmíněném School (KBS, 1999) a nejnověji obsadila jednu z hlavních rolí v seriálu How to Meet a Perfect Neighbor (SBS, 2007).

V současné době se Bae věnuje především svému velkému koníčku, fotografii. Po úspěšných fotografických publikacích, které mapovaly její toulky po Londýně - Doona's London Play (2006), Tokiu - Doona's Tokyo Play (2007), vydala roku 2008 knihu o svém domovském městě, Soulu - Doona's Seoul Play. V těchto foto-esejích Bae seznamuje čtenáře, své fanoušky nejen s mnoha svými zálibami (vaření, sbírání fotoaparátů, jízdních kol, atd.), ale i se zákulisím filmování a života v Koreji.

Matt "MatthewR." R.

Herecká filmografie

2017 Bimileui seob (TV seriál)
Sense8 (TV seriál)
Epizoda 10 (S02E10)
Epizoda 9 (S02E09)
Epizoda 8 (S02E08)
Epizoda 7 (S02E07)
Epizoda 6 (S02E06)
další epizody
2016 Sense8 - A Christmas Special (TV film)
Teoneol
2015 Jupiter vychází
Sense8 (TV seriál)
I Can't Leave Her (S01E12)
Gas geben und die Zukunft ändert sich (S01E11)
What Is Human? (S01E10)
Death Doesn't Let You Say Goodbye (S01E09)
We Will All Be Judged by the Courage of Our Hearts (S01E08)
další epizody
2014 Dívka u mých dveří
2012 Atlas mraků
Koria
Soudný den
2010 글로리아 (TV seriál)
Gongbooeui sin (TV seriál)
2009 Nafukovací panna
2007 완벽한 이웃을 만나는 법 (TV seriál)
2006 썸데이 (TV seriál)
Mutant
2005 Deollineun gaseum (TV seriál)
Rinda Rinda Rinda!
Ti deiteu
2003 Bomnalui gomeul johahaseyo?
Roseumari (TV seriál)
Tyoobeu
Wepungdangdang Neunyeo (TV seriál)
2002 Gudseeora Geum-suna
Má je pomsta
2001 Koyangireul butaghae
2000 Eommaya nunaya (TV seriál)
Cheongchun
I Want To Keep Seeing You
Pes, který štěká, nekouše
RNA (TV seriál)
Seongnan Eolgulro Dorabora (TV seriál)
1999 링 바이러스
러브스터리 (TV seriál)
Hak Gyo (TV seriál)
Kwangki (TV seriál)

Dokumentární

2008 Love (TV film)

TV pořady

1982 Waratte iitomo! (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace