foto

Doo-na Bae

  • nar. 11.10.1979 (37 let)
    Soul, Jižní Korea
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Bae se narodila 11. října 1979 v hlavním jihokorejském městě Soulu a už v mládí se údajně začal projevovat její herecký talent. Nemalou měrou na to pravděpodobně přispělo, také to, že její matka Kim Hwa-young byla tamní slavnou divadelní herečkou. Obecně všichni předpokládali, že dcera půjde ve šlépějích své matky. Bae neskrývala obdiv k divadelním hercům jenž pracovali s její matkou, ale samotná trpěla patrně nedostatkem sebedůvěry a tvrdila o sobě, že nemá dostatek talentu.

Po střední škole nastoupila na polytechnickou univerzitu Hanyang v Soulu kterou úspěšně zakončila roku 1998. Prakticky hned po skončení školy si ji však vyhledala modelingová agentura (nebo ona vyhledala ji). Stala se tak spolu s ostatními děvčaty v zápětí tváří značky oblečení COOLDOG a vystupovala v katalogu této značky.

Roku 1999 se začala konečně rýsovat její potenciální herecká kariéra, a to jednou z hlavních rolí v seriálu School korejké televize KTV. V témže roce si zahrála v komerčně nepříliš úspěšném a kritiky zdrcujícím korejském remaku japonského kultovního hororu Ring. Korejská verze nese název The Ring Virus a Bea v něm ztvárnila postavu Eun-suh. Bez ohledu na komerční neúspěch tohoto snímku však získala Bae ještě v tomto roce za své dosavadní herecké výkony svou první oficiální cenu, a to jako nejpopulárnější herečka korejské stanice KTV.

Možná i vlivem výše uvedeného ocenění se k ní začaly od roku 2000 valit nabídky na stalé další a další role. Mohla si tedy vybírat. Jako jednu z prvních rolí přijala nabídku korejského debutujícího režiséra Bonga Joon-hoa, jenž ji obsadil do svého prvního snímku Barking Dogs Never Bite. Herecký výkon v tomto filmu je v její kariéře považován za zlomový i pro její následující vývoj. Film se jakožto černá komedie dočkala pozitivních kritik jak u odborníků tak u laické veřejnosti. Zajímavostí je také to, že Bae jako jediná byla ochotna hrát tuto roli bez makeupu, což ostatní zájemkyně striktně odmítly. Roku 2001 následoval další úspěch s filmem Take Care of My Cat od režiséra Jeonga Jae-euna v němž si zahrála jednu s pětice žen jenž se sházejí po studiích. Ke komerčnímu úspěchu této komedie doma však nedošlo, ten se kupodivu dostavil až na zahraničních festivalech kde si získal řadu ocenění a příznivců. Roku 2002 ztvárnila roli ve filmu Sympathy for Mr. Vengeance, tedy v prvním díle zamýšlené a později velice úspěšné trilogie o pomstě pod taktovkou Chan-wook Parka.

V roce 2003 se však po neúspěších filmů Tube a Spring Bears Love rozhodla na čas vzdát herectví a zaměřila své síly na fotografii. V roce 2004 se však nečekaně vrátila k herectví, ale nyní se už rozhodla jít ve šlépějích své matky a přijala roli v divadle ve hře Sunday Seoul pod vedením a námětem Chan-wook Parka s nímž již jednou úspěšně spolupracovala. V roce 2005 se opět vrátila i k filmu. Tentokrát však šlo o úspěšný snímek Linda Linda Linda ve kterém ztvárnila korejskou studentku, jenž se shodou okolností stala zpěvačkou ve středoškolské japonské dívčí retro-punkové kapele (skupina hrála písničky legendární japonské kapely Blue Hearts).

V roce 2006 slavila Bae malý návrat ke kořenům, jelikož přijala roli ve filmu The Host režiséra Bonga Joon-hoa (s nímž natočila úspěšný Barking Dogs Never Bite). Jedná se o historicky nejnákladnější film v dosavadní jihokorejské kinematografii, který se měl stylem zpracování í námětem vyrovnat americkým katastrofickým velkofilmům o přerostlých obludách. U kritiky a diváků krom Koreje si však tento snímek moc příznivců nezískal.

Když už to vypadalo, že Bae na stříbrné plátno zanevře, tak navázala zajímavou spolupráci s japonským režisérem Hirokazem Koreedou na snímku Air Doll (Kūki Ningyō), jemuž byla za předlohu populární manga pojednávající o lehce bizardním vztahu prodavače ve videopůjčovně a vysněnou dívkou – oživlou nafukovací pannou. Role vysněné dívky se díky svým znalostem japonštiny zhostila právě Bae a její role (jakožto klíčový bod filmu) byla vysoce kritiky ceněna na filmovém festivalu v Cannes 2009, kde byl snímek i poprvé slavnostně představen.

Bae se však mnohem častěji než ne stříbrném plátně objevuje v domácí Koreji na obrazovkách v nejrůznějších televizních dramatech. Poprvé se objevila v již zmíněném School (KBS, 1999) a nejnověji obsadila jednu z hlavních rolí v seriálu How to Meet a Perfect Neighbor (SBS, 2007).

V současné době se Bae věnuje především svému velkému koníčku, fotografii. Po úspěšných fotografických publikacích, které mapovaly její toulky po Londýně - Doona's London Play (2006), Tokiu - Doona's Tokyo Play (2007), vydala roku 2008 knihu o svém domovském městě, Soulu - Doona's Seoul Play. V těchto foto-esejích Bae seznamuje čtenáře, své fanoušky nejen s mnoha svými zálibami (vaření, sbírání fotoaparátů, jízdních kol, atd.), ale i se zákulisím filmování a života v Koreji.

Matt "MatthewR." R.

Herecká filmografie

2017 Bimileui seob (TV seriál)
2016 Sense8 - A Christmas Special (TV film)
Teoneol
2015 Jupiter vychází
Sense8 (TV seriál)
2014 Dívka u mých dveří
2012 코리아
Atlas mraků
Soudný den
2010 공부의 신 (TV seriál)
글로리아 (TV seriál)
2009 Nafukovací panna
2007 완벽한 이웃을 만나는 법 (TV seriál)
2006 썸데이 (TV seriál)
Mutant
2005 Deollineun gaseum (TV seriál)
Rinda Rinda Rinda!
Ti deiteu
2003 Bomnalui gomeul johahaseyo?
Roseumari (TV seriál)
Tyoobeu
Wepungdangdang Neunyeo (TV seriál)
2002 Gudseeora Geum-suna
Má je pomsta
2001 Koyangireul butaghae
2000 Eommaya nunaya (TV seriál)
Cheongchun
I Want To Keep Seeing You
Pes, který štěká, nekouše
RNA (TV seriál)
Seongnan Eolgulro Dorabora (TV seriál)
1999 링 바이러스
러브스터리 (TV seriál)
Hak Gyo (TV seriál)
Kwangki (TV seriál)

Dokumentární

2008 Love (TV film)

TV pořady

1982 Waratte iitomo! (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace