foto

Rachel Griffiths

  • nar. 18.12.1968 (48 let)
    Melbourne, Victoria, Austrálie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Celým jménem Rachel Anne Griffiths se narodila 18. prosince 1968 v Newcastlu, Austrálii.Celé dětství ale prožila spolu se svojí matkou a dvěma staršími bratry v Melbourne, což se taky občas uvádí jako místo narození. V nedalekém Rusdenu vystudovala tanec a drama na Victoria College a stala se členkou Woolly Jumpers, což byla divadelní skupina hrající alternativu. Její první vystoupení se odehrálo na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne, v představení BarbieGets Hip.

Veřejnost si jí poprvé všimla, když společně s přítelkyní Toni Collette (známou například z Šestého smyslu) ztvárnily nerozlučné kamarádky ve filmu MURIEL'S WEDDING, za což byla oceněna Australským svazem filmových kritiků, ale i Australskou cenou pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za rok 1994. Svoji pozici vycházející a talentované herečky upevnila o dva roky později výkonem ve filmu Michaela Winterbottoma JUDE.

Do Hollywoodu poprvé nakoukla snímkem MY BEST FRIEND'S WEDDING, který následovaly filmy BLOW s Johny Deppem, NED KELLY nebo HILLARY AND JACKIE, ve kterém ji role neúspěšné hudebnice vynesla nominaci na Oscara. Největšího úspěchu a širšího zájmu o její osobu se jí dostalo ale až za roli Brendy Chenowitzové v úspěšném seriálu HBO SIX FEET UNDER (u nás Odpočívej v pokoji). Její psychopatická a nepřístupná hrdinka jí vynesla obdiv fanoušků a Zlatý glób v roce 2002 za Nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Dalším jejím zářezem na seriálové pažbě je aktuálně seriál BROTHERS AND SISTERS a COMMANCHE MOON. Za první jmenovaný získala v roce 2007 cenu EMMY. I když se může Rachel jevit jako obyčejná řadová televizní herečka nevalné inteligence, opak je pravdou. V roce 1999 natočila krátký film TULIP, který zaznamenal velký úspěch u kritiků a vyhrál svoji kategorii na festivalech v Torontu a Palm Springs. Dalším počinem je krátký film ROUNDABOUT, který putoval festivaly v loňském roce.

V současnosti je Rachel už pět let vdaná za australského herce Andrew Taylora, s nímž má dvě děti – čtyřletého Banjo Patricka (2003) a dvouletou dcerku Adelaide Rose (2005)

Friedrich "Ai.ma" Pietsche

Herecká filmografie

Režijní filmografie

2013 Nowhere Boys (TV seriál)
2002 Roundabout
1998 Tulip

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(51)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace