foto

Joshua Jackson

  • nar. 11.6.1978 (38 let)
    Vancouver, British Columbia, Kanada
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Joshua Carter Jackson se narodil 11. června roku 1978 rodičům Johnu Carterovi a Fioně Jackson ve Vancouveru, Britská Kolumbie. Krátce po narození se rodina přestěhovala do Topanga Canyon v Kalifornii, kde se zároveň narodila Joshuova mladší sestra Aisleagh.

Od pěti let Joshua navstěvoval školku „irského typu“, avšak malování a zpívání ho nijak nezaujalo. Chtěl tvrdou výchovu pravých škol, kde se něco dozví, proto jej matka přihlásila na Lycee Francais School v Los Angeles.

O dva roky později se rodiče rozvedli. Josh a Aisleagh se přestěhovali s matkou zpět doVancouveru, na Západní pobřeží. Později žil v San Francisku, kde byl členem San Franciského chlapeckého sboru. Zastávky v Seattlu a Washingtonu umožnili Joshovi hrát hlavní roli v divadelních inscenaci „Willy Wonka a továrna na čokoládu“, kde ztvárnil postavu samotného Charlieho Bucketa v Seattleském dětském divadle. Krátce pak pobýval v Richmond Beach, Washington, kde navštěvoval Einstein Middle School v Shoreline. Nakonec se však stejně vrátil domů a usadil se ve Vancouveru.

Do světa filmu se dostal v roce 1989 díky snímku PAYOFF, kde si zahrál s Keith Carradine. Dalším snímkem se stala POKŘIVENÁ SRDCE s Noah Wylem a Juliette Lewis, s níž se opět setká o 14 let později. V této době je Joshuovi 11 let. Přelomovou událostí v Joshově kariéře se stala hlavní role ve snímku ŠAMPIÓNI o hokejovém týmu Mighty duck's.

Roku 1997 se Josh přihlásil na konkurz do nově natáčeného teenage seriálu DAWSONŮV SVĚT. Podle scénáristy Kevina Williamsona měl Pacey Witter vypadat úplně jinak. Měl být neatraktivní, protivný a jakýsi Dawsonův poskok. Když však na zkouškách viděl Joshuu, musel svůj názor na postavu Paceyho přehodnotit. Během natáčení přeskočila jiskra a Joshua prožil románek se svou kolegyní Katie Holmes. Jejich přátelství však skončilo v roce 2005, kdy si Katie vzala Toma Cruise.

Joshuova kariéra však pokračovala dál, filmy TEMNÁ LEGENDA, VELMI NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI či FÁMA. Avšak až po hlavní roli ve filmu LEBKY, který vydělal v Americe přes 35 mil.dolarů se Joshua objevil jako host v „Saturday Night Live“ a v SIMPSONOVÝCH nadaboval postavu Jesse Grasse.

Rok 2001 přinesl Joshovi nejen malou roličku sebe sama v DANNYHO PARŤÁCÍCH, ale i románek s herečkou Rosario Dawson. S přicházejícím koncem Paceyho Wittera se rozhodovalo, co dál. Joshua natočil film AMERICANO byl dokonce požádán, aby si prošel scénář k novému BATMANOVI. Roli však získal Christian Bale a Joshua se dostal do filmu SEVERNÍ POLÁRNÍ ZÁŘE, kde se objevil znovu po boku Juliette Lewis. V září 2004 se hrál v Londýně v divadelním představení "A Life in the Theatre" po boku Patricka Stewarta. Roku 2005 získal hlavní cenu za nejlepšího herce na Fort Lauderdale mezinárodním filmovém festivalu.

V nynější době Joshua žije v New Yorku se svou dlouholetou přítelkyní Diane Kruger a pracuje na sci-fi seriálu FRINGE, který se prozatím těší vysoké úspěšnosti. V roli Petera Bishopa se setkal s Johnem Noblem a mladou australskou herečkou Annou Torv.

Eva "Beatle" Mlčáková

Herecká filmografie

Režijní filmografie

1998 Dawsonův svět (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(133)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace