Reklama

Reklama

Josef Šváb-Malostranský

Josef Šváb-Malostranský

nar. 16.03.1860
Praha, Rakouské císařství

zem. 30.10.1932 (72 let)
Praha, Československo

Biografie

První český filmový herec v historii Josef Šváb – Malostranský se narodil jako Josef Šváb 16. března 1860 v Praze na Malé Straně. Protože byl malostranským patriotem, zvolil si Malou stranu jako svůj přídomek. Nejdříve se měl vyučit pekařem ale vyučil se knihkupcem u Františka A. Urbánka. Stal se majitelem úspěšného nakladatelství a vydavatelství v Mostecké ulici (1888 – 1917) a knihkupectví a nakladatelství Františka Kytky (1917 – 1932).

Vydával v sešitových vydáních lidové písničky, žertovné pohlednice a vlastní kuplety. Své zboží zasílal také krajanům do zámoří. Jako humorista přispíval do časopisů Švanda dudák, Kopřivy, Humor, Dobrá kopa,... Sám vydával v letech 1911 – 1931 Český kabaret (noty k oblíbeným kupletům a i díla Červené sedmy) a překládal rovněž francouzské chansony („Santa Lucia" aj.). Byl dědečkem malíře, hudebníka, psychiatra a historika Ludvíka Švába (1924 – 1997).

Především však byl skvělým komikem a kabaretiérem. Ke komice ho předurčovala zejména malá zavalitá postava, kulatý obličej a malá „čertí" očka. Byl častým hostem šantánů a prvních kabaretů, kde obecenstvu zpíval populární kuplety a předváděl žertovné výstupy. V letech 1885 – 1915 byl hercem Švandova divadla.

Vystupoval také v Malostranské besedě. A jako oblíbený pražský komik procestoval s Rudolfem Innemannem J. Wandererem a J. Oberstem české země Měl také řadu přátel z kulturního prostředí (znal se například s Janem Nerudou, Svatoplukem Čechem, Ignátem Hermannem apod.).

Josef Šváb – Malostranský měl na svém kontě několik prvenství. Jako první Čech na Jubilejní výstavě roku 1891 promluvil a zazpíval do Edisonova fonografu. V roce 1898 se jako první český herec v historii kinematografie objevil na filmovém plátně. Když se dověděl, že Jan Kříženecký bude natáčet na aparát od bratrů Lumièrů první filmy, okamžitě se přihlásil.

Podle Švábových námětů byly v roce 1898 natočeny tři krátké skeče DOSTAVENÍČKO VE MLÝNICI, VÝSTAVNÍ PÁRKAŘ A LEPIČ PLAKÁTŮ a SMÍCH A PLÁČ – které se považují za první české hrané filmy. Z nichž SMÍCH A PLÁČ je zajímavý tím, že v něm Šváb předvádí svoji ve velkém detailu tvář od smíchu až po brekot. A až o patnáct let později se u nás začala kinematografie rozvíjet a Josef Šváb již u filmu setrval a zůstal mu věrný až do smrti. Po roli vojáka v komedii PĚT SMYSLŮ ČLOVĚKA (1913) se stal nejoblíbenějším a nejobsazovanějším hercem němého filmu.

Hrál různé profese, ale díky své kulaté postavě to byli nejčastěji církevní hodnostáři (SEN FÁTERA ONDŘEJE, IRČIN ROMÁNEK II., VDAVKY NANYNKY KULICHOVY, LUCERNA, PANTÁTA BEZOUŠEK, BOŽÍ MLÝNY), sluhové (ZLATÉ SRDÉČKO, ZPĚV ZLATA, PŘÍCHOZÍ Z TEMNOT, OTRÁVENÉ SVĚTLO, DRVOŠTĚP, JEJICH SVATEBNÍ NOC, ZÁHADNÝ PŘÍPAD GALGINŮV, PÍSEŇ ŽIVOTA, ŘINA), továrníci (ČERTISKO), vesničtí pantátové (KŘÍŽ U POTOKA, HŘÍCHY LÁSKY), různí měšťané a vážení pánové (BYL PRVNÍ MÁJ, SETŘELÉ PÍSMO, ŽIVÉ MRTVOLY, TU TEN KÁMEN, VYZNAVAČI SLUNCE, KRÁSNÁ VYZVĚDAČKA, PRAMEN LÁSKY, FILOSOFKA MÁJA) a desítky dalších profesích v neuvěřitelných sedmdesáti filmech.

Vždy se snažil o co největší komický účinek, což se však k některým rolím příliš nehodilo. Dožil se také příchodu zvuku. Hrál ve čtyřech zvukových filmech: hosta v hostinci ve Fehérově dramatu KDYŽ STRUNY LKAJÍ (1930), kněze v KARIÉŘE PAVLA ČAMRDY (1931) M. J. Krňanského, starého profesora v komedii Karla Lamače, Anny Ondrákové a Martina Friče KANTOR IDEÁL (1932) a obchodníka Robinsona Rákosku v Binovcově lidové operetce PEPINA REJHOLCOVÁ (1932).

U dvou němých filmů se dokonce podepsal jako režisér (PĚT SMYSLŮ ČLOVĚKA a ŽIVÉ MRTVOLY) a u tří jako scénárista (PĚT SMYSLŮ ČLOVĚKA, ZLATÉ SRDÉČKO a ŽIVÉ MRTVOLY).

Historicky první český filmový herec, zpěvák, kabaretiér, písničkář, nakladatel, překladatel a také komik v jedné osobě Josef Šváb – Malostranský zemřel 30. října 1932 v Praze, jen šestnáct dní po premiéře svého posledního filmu ve věku sedmdesáti dvou let.

V roce 1946 obdržel in memoriam titul Průkopníka české kinematografie. Ve filmu BÁJEČNÍ MUŽI S KLIKOU (1978) si Švába zahrál Vladimír Menšík (pod jménem komika Járy Šlapety). Na Švábovo herectví navazovala i neteř Zita Kabátová (1913 – 2012).

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
1958

Blednoucí romance

1932

Kantor Ideál

 

Pepina Rejholcová

1931

Kariéra Pavla Čamrdy

1930

Když struny lkají

 

Osudy dobrého vojáka Švejka

1929

Boží mlýny

 

Chudá holka

 

Hříchy lásky

Reklama

Reklama

 

Tchán Kondelík a zeť Vejvara

 

Z českých mlýnů

1928

Filosofka Mája

 

Kainovo znamení

 

Kedlubnový kavalír

 

Láska kvete v každém věku

 

Modrý démant

 

Veterán Votruba

1927

Kašpárek kouzelníkem

 

Krásná vyzvědačka

 

Provaz z oběšence

1926

Falešná kočička aneb Když si žena umíní

 

Irča v hnízdečku

 

Loupežníci na Chlumu

 

Lásky Kačenky Strnadové

 

Pantáta Bezoušek

 

Příběh jednoho dne

 

Radio amatéři

 

Řina

1925

Dobrý voják Švejk

 

Lucerna

 

Parnasie

 

Vdavky Nanynky Kulichovy

 

Vyznavači slunce

1924

Poslední píseň

1923

Buď připraven!

 

Tu ten kámen

 

Záhadný případ Galginův

 

Závěť podivínova

 

Únos bankéře Fuxe

1922

Adam a Eva

 

Dejte se omladit

 

Drvoštěp

 

Jejich svatební noc

 

Komptoiristka

 

Likérová princeznička

 

Láska slečny Věry

 

Mrtví žijí

 

Prodaná nevěsta

1921

Cikáni

 

Irčin románek II.

 

Kříž u potoka

 

Manželé paní Mileny

 

Otrávené světlo

 

Příchozí z temnot

 

Živé mrtvoly

1920

Nikyho velebné dobrodružství

 

Setřelé písmo

 

Zpěv zlata

1919

Rabbi Löw

1918

Princezna z chalupy

 

Sen frátera Ondřeje

 

Čertisko

1917

Polykarp aprovisuje

1916

Zlaté srdéčko

Dokumentární
1995

Muž s velkou klikou (TV film) - a.z.

1981

Praha Jana Kříženeckého - a.z.

1926

Neděle československých filmových pracovníků

Krátkometrážní
1921

Roztržené foto

1919

Byl první máj

1917

Švábův Silvestr 1917

1913

Pět smyslů člověka

1898

Dostaveníčko ve mlýnici

 

Smích a pláč

 

Výstavní párkař a lepič plakátů

Režisér

Filmy
1921

Živé mrtvoly

Krátkometrážní
1913

Pět smyslů člověka

Scenárista

Filmy
1916

Zlaté srdéčko

Skladatel

Krátkometrážní
1968

Kmotr ze Lhoty

Reklama

Reklama